Kruszyna fot. Thad Zajdowicz

Kora kruszyny - naturalny środek przeczyszczający

Medycyna naturalna od wieków wykorzystywała wyciąg z kory kruszyny. Podpowiadamy na jakie dolegliwości pomaga to ziele
Marta Wilczkowska / 28.01.2013 14:10
Kruszyna fot. Thad Zajdowicz
Kruszyna rośnie na obrzeżasz wilgotnych lasów, a jeszcze chętniej na brzegach jezior czy rzek. Krzew kruszyny najłatwiej rozpoznać po wspaniałych czerwonych jagodach. Wielkością zbliżone do ziarna grochu w miarę dojrzewania ciemnieją osiągając prawie czarną barwę.

Jednak to nie w jagodach kruszyny leży jej prozdrowotna moc. Wyciągi z kory krzewu to powszechnie znany lek przeczyszczający. Kora kruszyny z powodzeniem zwalcza zaparcia atoniczne (związane z gorszą motoryką mięśni jelit). Dodatkowo likwiduje wzdęcia brzucha i pomaga w różnego typu schorzeniach wątroby - od zapalenia gruczołu i woreczka żółciowego, przez żółtaczki aż do marskości włącznie.

Wszystkie te cechy sprawiają, że wyciągi z kory kruszyny chętnie wykorzystuje się w schorzeniach spowodowanych osłabieniem siły mięśni jelit a także jako środek łagodzący w schorzeniach wątroby.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!