Odpowiednia kombinacja ziół czy owoców oraz alkoholu może dobrze smakować i wspomagać organizm. Oto kilka najpopularniejszych przepisów na lecznicze nalewki.
Spis treści:
- Jak zrobić leczniczą nalewkę
- Czy nalewki lecznicze naprawdę leczą
- Nalewka bursztynowa
- Nalewka z orzecha włoskiego (zielonego)
- Nalewka z czarnego bzu
- Nalewka z żurawiny
- Nalewka z orzechów laskowych
- Nalewka z wiśni
- Nalewka z dzikiej róży
- Porady dla wielbicieli leczniczych nalewek
- Zagraniczne nalewki
Jak zrobić leczniczą nalewkę
Nie wystarczy receptura, a odpowiednie zaplecze: sprzęt, miejsce i cierpliwość. Znawcy twierdzą, że leżakowanie nalewek jest kluczem ich skuteczności. W praktyce sprawa wygląda tak, że nalewki muszą spokojnie postać co najmniej 2-3 miesiące, a bywa, że pół roku czy nawet rok. Najlepsze są te, które poczekają na swoją kolej kilka lat.
- Kup odpowiednie gąsiory z korkami (koszt ok. 70 zł), spirytus i wódkę. Chociaż nie jest to zbyt tania inwestycja, fascynaci twierdzą, że z dłuższej perspektywy naprawdę się opłaca.
- W czasie dojrzewania nalewki zwykle samoczynnie się klarują, a wytrącający się osad opada na dno. Problem w tym, by tę przejrzystą warstwę alkoholu ostrożnie, nie mącąc całości, zlać do innego naczynia lub butelek przez czystą giętką rurkę plastikową o małej średnicy.
- Mętną część płynu wraz z osadem filtruj przez lejek z upchaną w nóżce watą bawełnianą.
- Uzyskany płyn łącz ze zlanym już klarownym płynem. By alkohol nie wyparował podczas filtrowania, szczelnie przykryj lejek folią spożywczą lub spodkiem.
- Nalewki na mleku, na owocach zawierających dużo pektyn. Te z dodatkiem miodu wymagają dwukrotnego filtrowania, najpierw przez sito wyłożone podwójną warstwą białego papierowego ręcznika, ale obowiązkowo bez nadruków, a następnie przez lejek z watą. Łatwiej poradzisz sobie z klarowaniem, jeśli zostawisz nalewkę w słoju zamykanym na klamrę, który można delikatnie otworzyć, nie poruszając zawartości.
Czy nalewki lecznicze naprawdę leczą
Bez względu na to, czy mamy do czynienia z nalewką sporządzoną na bazie owoców, warzyw, ziół czy miodu, każda z nich posiada określone właściwości lecznicze. Nalewki oraz inne produkty spirytusowe ze względu na olbrzymie walory zdrowotne, coraz częściej wykorzystywane są w leczeniu rozmaitych infekcji oraz schorzeń. Łagodzą dolegliwości i są w 100% naturalne.
Z pokolenia na pokolenie przekazywane są przepisy na wszelkiego rodzaju mieszane domowe nalewki, także do użytku zewnętrznego - większość z przepisów to babcine receptury, które wymagały nieco ingerencji i dopracowania proporcji - wiadomym jest, że wiśnie czy żurawina smakują obecnie inaczej, niż 50 lat temu. Kiedyś nalewki gościły w każdym domu, przygotowywano je na różne dolegliwości. Dziś wraca na nie moda, z czego należy się tylko cieszyć!
Nalewka bursztynowa
Działanie i właściwości nalewki bursztynowej: Kwas bursztynowy stymuluje pracę nerek, jelit, układu nerwowego. Przede wszystkim bursztyn jednak ma właściwości przeciwzapalne. Jest uznanym lekiem na reumatyzm, astmę, schorzenia układu oddechowego. W kosmetyce także wykorzystuje się kwas i olej bursztynowy, jako środki niszczące wolne rodniki, mające działanie bakteriobójcze i dezynfekujące, łagodzące rany pooparzeniowe.
Składniki:
- 2,5 dag bursztynu pokruszonego,
- 0,35 l spirytusu.
Sposób przygotowania:
- 2,5 dag potłuczonego bursztynu zalej 0,25 l czystego spirytusu i odstaw na 2 tygodnie w ciepłe miejsce.
- Po tym czasie zlej delikatnie (bez osadu). Przechowuj w ciemnym szkle lub ciemnej szafce.
- Bursztyn można zalewać 2-krotnie. Po sporządzeniu i odcedzeniu pierwszej nalewki bursztyn należy zgnieść tłuczkiem i zalać taką samą dawką spirytusu, jak poprzednio.
Stosowanie bursztynowej nalewki
Trzymaj się systemu: 1 dzień-3 krople; 2 dzień-4 krople; 3 dzień-5 kropli ;4 dzień-5 kropli; 5 dzień-4 krople; 6 dzień-3 krople; 7 dzień-3 krople; 8 dzień-4 krople i tak dalej, dodając lub ujmując po kropli każdego dnia.
Pamiętaj, że przy końcu i początku następnego 3-dniowego cyklu, ilość kropli się powtarza. Nalewkę powinno się pić przez 20 dni. Ponowić kurację można dopiero po 10-dniowej przerwie, zawsze zaczynając od 3 kropli.
fot. iStock by Getty Images
Nalewka z orzecha (zielonego włoskiego)
Działanie i właściwości nalewki z orzecha włoskiego: działa zbawiennie na problemy z niestrawnością, wspomaga trawienie, łagodzi bóle żołądkowe. Orzechówka jest środkiem polecanym przy zatruciu pokarmowym czy alkoholowym, działa jak krople żołądkowe.
Składniki:
- 1,5 kg orzechów włoskich w zielonych łupinach,
- 250 ml spirytusu,
- 250 ml wody,
- słoik poj. 5 l.
Sposób przygotowania:
- Zielone orzechy włoskie umyj i osusz, pokrój w ćwiartki lub ósemki. Wsyp do słoika do 3/4 wysokości.
- Orzechy zalej roztworem wody i spirytusu.
- Odstaw słój z orzechówką na 3 miesiące, potem przefiltruj i ponownie zalej spirytusem z wodą. Niech odczeka kolejne 3-6 miesięcy.
Stosowanie nalewki leczniczej z orzecha włoskiego
Gotową nalewkę na dolegliwości żołądkowe przyjmuj max. 3 razy dziennie po 1 łyżeczce. Możesz też rozpuścić ją w połowie szklanki wody przed posiłkiem lub nasączyć łyżeczkę z cukrem kilkoma kroplami orzechówki.
Nalewka z czarnego bzu
Działanie i właściwości nalewki z czarnego bzu: reguluje pracę jelit, wspomaga układ krwionośny. Działa przeciwwirusowo i wykrztuśnie. Owoce czarnego bzu zebrane pod koniec sierpnia są dojrzałe i idealne do zrobienia nalewki, która przyda się przy przeziębieniom, poprawi samopoczucie, wpłynie korzystnie na cerę.
Składniki:
- 1 kg owoców czarnego bzu,
- 0,5 l wody
- 1 l spirytusu,
- 250 g cukru.
Sposób przygotowania:
- Owoce przepłucz wodą, wsyp do naczynia i zalej spirytusem.
- Naczynie odstaw na 3-4 tygodnie i przygotuj syrop z cukru i wody.
- Płyn odsącz, a owoce zalej syropem. Po 2 dniach gotowy syrop cukrowy z czarnego bzu dodaj do spirytusu.
- Po tygodniu przefiltruj i przelej do butelek. Odstaw i spożywaj po 6 miesiącach.
Stosowanie nalewki z czarnego bzu
Stosuj kieliszek nalewki dziennie w okresie jesienno-zimowym. Odstaw, jeśli pojawią się dolegliwości trawienne i potem wróć do stosowania, spożywając łyżeczkę nalewki z czarnego bzu w razie potrzeby.
Nalewka z żurawiny
Działanie i właściwości nalewki z żurawiny: żurawina jest jednym z najbogatszych i najcenniejszych źródeł polifenoli, uznawanych za skuteczne w ochronie organizmu przed nowotworami oraz infekcjami układu moczowego. Żurawinówka działa zbawiennie na układ odpornościowy, wzmacnia układ trawienny, wspiera układ moczowy. Warto spożywać w przypadku podatności na infekcje dróg moczowych i nerek.
Składniki:
- 1,5 szklanki żurawiny,
- 250 ml wódki,
- 1 szklanka cukru,
- 120 ml spirytusu.
Sposób przygotowania:
- Żurawinę rozgnieć lub zblenduj, najlepiej zmiel w maszynce. Włóż do szklanego naczynia.
- Owoce zalej wódką i odstaw na 14 dni, potem przefiltruj przez gazę płyn.
- Żurawinę odłóż, a do płynu dodaj cukier - możesz go lekko podgrzać, by cukier się rozpuścił.
- Do ostudzonego płynu dodaj spirytus, zlej do butelek i odstaw. Żurawinówka nabierze barwy i mocy po miesiącu.
Stosowanie nalewki z żurawiny
Żurawinówkę można pić codziennie, ale małe ilości - ok. 15 ml. W okresie grypy i przeziębień można podwoić dawkowanie.
fot. iStock by Getty Images
Nalewka z orzechów laskowych
Działanie i właściwości nalewki z orzechów laskowych: orzechy laskowe cieszą się uznaniem dzięki bogatej zawartości witaminy E, co sprowadza się do działania upiększającego. Nalewka z orzechów laskowych ma działanie zdrowotne, poprawia samopoczucie, bo owoce leszczyny pobudzają metabolizm i przyczyniają się do utraty wagi. Wspomagają układ trawienny i nerwowy. Dodatkowo orzechy laskowe pozytywnie działają na potencję.
Składniki:
- 200 g orzechów laskowych,
- 500 ml wody,
- pół szklanki cukru,
- 2 łyżeczki cukru waniliowego,
- 0,7 l spirytusu.
Sposób przygotowania:
- Orzechy w łupinach rozgnieć, przesyp do naczynia. Zalej spirytusem. Odstaw pod przykryciem na 4 tygodnie.
- Po tym czasie zagotuj wodę z cukrem, a nalewkę przefiltruj.
- Szklanką syropu przepłucz orzechy przez sitko i od razu dodaj płyn do nalewki i przelej do butelki.
- Zostaw leszczynówkę w spokoju przez 6 miesięcy - powinna być wtedy gotowa.
Stosowanie leszczynówki
Możesz ją pić z umiarem, np. kieliszek dziennie.
Nalewka z wiśni (wiśniówka)
Dawkowanie i właściwości lecznicze wiśniówki: alkoholowa nalewka na wiśniach to doskonały lek na niestrawność i przeziębienie, środek dezynfekujący organizm przy infekcjach i stanach gorączkowych, środek przeczyszczający. Stosowana zewnętrznie (do nacierań) przyniesie ulgę w bólach mięśni. Nalewkę można rownież potraktować też jako środek energetyzujący, gdyż nieco rozcieńczona wodą, błyskawicznie usuwa znużenie.
Składniki:
- 1 kg owoców wiśni,
- 0,75 l spirytusu,
- 400 g cukru,
- 0,5 l wody.
Sposób przygotowania:
- Umyte, pozbawione ogonków i pestek owoce, umieść w gąsiorku i wlej alkohol. Pozostaw na okres trzech tygodni, raz dziennie nim zamieszaj.
- Następny etap to przygotowanie roztworu wody i cukru. Często stosowana metoda zasypywania cukrem wiśni, a następnie doprawiania soku alkoholem nie pozwala na uzyskanie wysokiej jakości wiśniówki. Cukier jak i miód zawiera dużą ilość niewielkich zanieczyszczeń, które przedostają się do soku i obniżają jakość naszego wyrobu. Pozbycie się tych zanieczyszczeń polega na wymieszaniu wszystkich składników (cukru, miodu i wody), a następnie doprowadzenia do wrzenia, zbierania piany i szumowin z powierzchni. Podobnie jak ma to miejsce podczas gotowania zupy.
- Po 3 tygodniach wiśnie oddziel od alkoholu i mieszaj z uprzednio przygotowanym roztworem cukru i miodu. Dokładnie wymieszaj i spróbuj, czy nie wymaga wzmocnienia.
- Dopraw roztwór i wlej do butelek. Odstaw na okres 4-5 tygodni w zacienione miejsce. Pijane wiśnie warto odłożyć do słoiczka i wykorzystać do deserów.
Stosowanie nalewki z wiśni
Trzy kieliszki dziennie wspomogą leczenie przeziębienia. Kurację stosuj przez 7 dni, a prewencyjnie pij jeden kieliszek okazjonalnie w tygodniu. Dużo zależy od tego, czy wzmacniałaś nalewkę dodatkowo spirytusem.
Nalewka z dzikiej róży
Działanie i właściwości lecznicze nalewki z dzikiej róży: znacząco wzmacnia organizm, bo zawiera rekordową ilość witaminy C. Bardzo zalecana jest w okresie przeziębień i infekcji. Służy leczeniu schorzeń wątroby, nerek i przewodu pokarmowego.
Składniki:
- 0,5 kg owoców dzikiej róży,
- 50 dag cukru,
- 1 l wódki.
Sposób przygotowania:
- Umyte i odsączone owoce rozdrobnij. Przełóż do słoika i dodaj cukier.
- Owoce zalej alkoholem i odstaw na 6 tygodni.
- Odsącz przez gazę i przelej do butelek.
Stosowanie nalewki z dzikiej róży
Kieliszek dziennie dla wzmocnienia.
Nalewka z aloesu
Działanie i właściwości lecznicze nalewki z aloesu: taka nalewka ułatwia trawienie, leczy i regeneruje pęknięcia skóry, podrażnienia i skaleczenia. Warto stosować ją na zaparcia, bo działa przeczyszczająco. Liście do nalewki z aloesu powinny mieć min. 2 lata, a max. 5 lat. Rośliny, z której chce się pozyskać liście na nalewkę, nie należy podlewać na 2 tyg przed „strzyżeniem”, a na dobę przed przygotowaniem nalewki włóż je do lodówki.
Składniki:
- 10 liści aloesu,
- 0,5 l czerwonego wina,
- 500 g miodu.
Sposób przygotowania:
- Liście zmiel w maszynce lub wyciśnij z nich sok w sokowirówce.
- Na 1 szklankę soku aloesowego dodaj 1 szklankę alkoholu, następnie dodaj miód i zamieszaj i odstaw na tydzień do lodówki.
- Po tym czasie przefiltruj przez sitko płyn oraz rozlej do butelek z ciemnego szkła.
Stosowanie nalewki z aloesu:
Przed spożyciem możesz rozcieńczyć nalewkę ciepłą wodą, przechowuj ją w lodówce. Pij z umiarem, choć działanie nalewki jest łagodne.
Porady dla wielbicieli leczniczych nalewek
- Nalewek leczniczych nie można przygotowywać w plastikowych butelkach.
- Nalewki i likiery owocowe oraz ziołowe są tym lepsze, im dłużej pozwolisz im leżakować. Idealne ze względu na walory smakowe i zdrowotne są dopiero po 3-4 latach dojrzewania.
- Jeśli owoce zalejesz wódką, a nie spirytusem, nalewka będzie miała ładny kolor i intensywny aromat.
- Owoce pestkowe trzeba wydrylować, zwykle tylko część owoców pozostawia się w całości. Wydzielający się z pestek kwas pruski jest niezdrowy i zagłusza smak owoców.
- Nalewki lecznicze powinny być przechowywane w dobrze zakorkowanych szklanych butelkach, w chłodnym i ciemnym miejscu.
- Do przygotowania nalewki używaj tylko spirytusu rektyfikowanego kupionego w sklepie.
Zagraniczne nalewki
Lecznicze nalewki na bazie ziół i innych alkoholi są popularne w wielu krajach i każdy ma swoje flagowe receptury. Warto skosztować nalewek takich, jak:
- Czechy - becherovka (gorzkawy likier z 32 ziół),
- Francja - chartreuse zielony lub żółty (z brandy i 130 ziół),
- Irlandia - irish mist (ziołowy likier na bazie whisky),
- Łotwa - rigas melnais balzams (gorzki, czarny likier ziołowy),
- Niemcy - jägermeister (likier ziołowy z 56 składników),
- Szkocja - drambuie (na bazie single malt whisky, ziół i miodu),
- Węgry - unicum (likier ziołowy o korzennym smaku),
- Włochy - galliano (ziołowy o waniliowym smaku).
Tekst na podstawie artykułu Agnieszki Lewandowskiej. Pierwotnie opublikowany 03.09.2012.
Przepisy na inne nalewki: Nalewka z miętyNalewka z czeremchyNalewka z mirabelekNalewka z malin
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!