Naukowcy odkryli lek na siwienie włosów. Oto czym dokładnie jest luteolina i gdzie ją znaleźć

lek na siwienie włosów fot. Adobe Stock, doucefleur
Czy badacze odkryli lek na siwienie włosów? Chociaż jest to naturalny proces wynikający ze starzenia się, na który wpływają nie tylko geny, ale też m.in. stres oksydacyjny i wolne rodniki to naukowcy z Uniwersytetu Nagoya w Japonii przyjrzeli się temu bliżej. Zbadali trzy różne antyoksydanty, aby ocenić ich wpływ na proces pokrywania się włosów siwizną. Wnioski z prac przerosły ich najśmielsze oczekiwania.
/ 12.02.2025 05:04
lek na siwienie włosów fot. Adobe Stock, doucefleur

Spis treści:

  1. Lek na siwienie włosów odkryty przez naukowców?
  2. Czym jest luteolina i jak działa na siwe włosy?
  3. Gdzie znaleźć lek na siwienie włosów? Źródła luteoliny w pożywieniu

Lek na siwienie włosów odkryty przez naukowców?

Naukowcy po kierunkiem Masashi Kato i Takumi Kagawy z Uniwersytetu Nagoya w Japonii zauważyli, że obecny w warzywach przeciwutleniacz – luteolina  skutecznie hamuje proces siwienia włosów. W badaniu przeprowadzonym na myszach skoncentrowano się na działaniu trzech przeciwutleniaczy: luteoliny, hesperetyny i diosmetyny. Ten pierwszy znacząco się wyróżnił.

Luteolina spośród badanych antyoksydantów wyróżniła się skutecznością. Futro myszy, którym podano związek, pozostało czarne w przeciwieństwie do siwiejącego futra pozostałych gryzoni.

Badanie wykazało po raz pierwszy, że zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne leczenie luteoliną zapobiegło siwieniu futra u myszy. Wyniki sugerują, że luteolina jest tajnym lekiem o działaniu przeciw siwieniu u myszy
- twierdzą autorzy badania na łamach pisma Antioxidants.

Autorzy podkreślili, że luteolina wprawdzie nie powodowała objawów toksyczności u gryzoni, ale nie wiadomo, jaki jest jej profil bezpieczeństwa przy zastosowaniu u ludzi. Wymagane są dalsze analizy.

Według naszej wiedzy żadne kompleksowe badania nie oceniły bezpieczeństwa luteoliny, w tym jej odpowiedniego stężenia, w leczeniu zewnętrznym i wewnętrznym u ludzi. Konieczne są dalsze badania w celu sprawdzenia nie tylko jej skuteczności, ale także jej bezpieczeństwa w zastosowaniach u ludzi
- uważają japońscy naukowcy.

Czym jest luteolina i jak działa na siwe włosy?

Luteolina jest flawonoidem i roślinnym przeciwutleniaczem, który występuje w niektórych warzywach, owocach i ziołach. Wykazuje działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i chroni komórki przed degeneracją. Reguluje również różne szlaki sygnalizacji komórkowej i według japońskich naukowców to dzięki temu zapobiega siwieniu włosów

Działanie luteoliny jest związane z wpływem tego przeciwutleniacza na endoteliny, czyli białka biorące udział w komunikacji komórkowej. Zastosowanie luteoliny poprawiało aktywność endotelin i ich receptorów, co pozwalało utrzymać aktywność komórek odpowiedzialnych za produkcję ciemnego barwnika. 

Japońskie badanie nie jest pierwszym, które sugeruje, że ten przeciwutleniacz może zapobiegać siwieniu włosów. W 2021 na łamach International Journal of Molecular Sciences dowiedziono, że luteolina chroni melanocyty przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, dzięki czemu włosy mogą zachować swoją naturalną pigmentację.

Gdzie znajduje się lek na siwienie włosów? Źródła luteoliny w pożywieniu

Na razie nie wiadomo dokładnie, jak ludzie mogliby przyjmować luteolinę i w jakiej ilości, aby nie pojawiały się siwe włosy i jednocześnie by było to bezpieczne. Możemy jednak bez trudu zwiększyć jego ilość w diecie.

Luteolina jest obecna w takich warzywach jak seler, pietruszka, marchew, brokuły, cebula i papryka. Jest także składnikiem wielu ziół, w tym zwłaszcza tymianku, rozmarynu, rumianku, mięty i oregano. Bogate w luteolinę są pomarańcze, jabłka, czerwony grejpfrut i arbuz. Jest również dostępna w postaci suplementów stosowanych doustnie oraz preparatów przeznaczonych do stosowania zewnętrznego.

Chociaż na razie liczba dowodów na to, że luteolina może hamować siwienie włosów, jest ograniczona, to jednak wyniki japońskiego badania są bardzo obiecujące i skłaniają do dalszej oceny tego związku pod kątem wpływu na organizm człowieka.

Źródła:

Iida, M.; Kagawa, T.; Yajima, I.; Harusato, A.; Tazaki, A.; Nishadhi, D.A.S.M.; Taguchi, N.; Kato, M. Anti-Graying Effects of External and Internal Treatments with Luteolin on Hair in Model Mice. Antioxidants 2024, 13, 1549. https://doi.org/10.3390/antiox13121549,

Nabavi SF, Braidy N, Gortzi O, Sobarzo-Sanchez E, Daglia M, Skalicka-Woźniak K, Nabavi SM. Luteolin as an anti-inflammatory and neuroprotective agent: A brief review. Brain Res Bull. 2015 Oct;119(Pt A):1-11. doi: 10.1016/j.brainresbull.2015.09.002. Epub 2015 Sep 8. PMID: 26361743,

Imran M, Rauf A, Abu-Izneid T, Nadeem M, Shariati MA, Khan IA, Imran A, Orhan IE, Rizwan M, Atif M, Gondal TA, Mubarak MS. Luteolin, a flavonoid, as an anticancer agent: A review. Biomed Pharmacother. 2019 Apr;112:108612. doi: 10.1016/j.biopha.2019.108612. Epub 2019 Feb 21. Erratum in: Biomed Pharmacother. 2019 Aug;116:109084. doi: 10.1016/j.biopha.2019.109084. PMID: 30798142.

Czytaj także:
Jak ukryć siwe włosy? 3 sprawdzone sposoby
Ten mleczny napój za 3 zł opóźni siwienie i sprawi, że włosy będą niesamowicie gładkie i lśniące
Szampon na siwe włosy: 5 najlepszych produktów, które utrzymają je w szczytowej formie
Pożegnaj siwe włosy z liściem laurowym — domowy sposób polecany przez nasze babcie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA