Malachit jest źródłem otrzymywania miedzi (ok. 57%Cu). To minerał z gromady węglanów, zasadowy węglan miedzi. Należy do pospolitych, szeroko rozpowszechnionych na Ziemi. Nazwa pochodzi od greckiego malache (malwa) i malakos (miękki), co jest nawiązaniem do zielonej barwy minerału (także płomień barwi na zielono) i jego niewielkiej twardości. Pozyskiwany najczęściej ze złóż na Uralu, w USA (Arizona), Zambii, Namibii, Kongo, Australii, Kazachstanie i Wielkiej Brytanii. Wydobywa się wielkie bryły, czasem do 60 ton wagi. W Polsce w niewielkich ilościach występuje w Górach Świętokrzyskich (Miedzianka, Miedziana Góra) oraz na Dolnym Śląsku.
Dzięki zawartości miedzi ma piękny, zielony kolor. Jest lekki, więc sporządzana z niego biżuteria może być duża, co dotyczy kolczyków, brosz i naszyjników. A ze względu na łatwą obróbkę, a potem urodę pasiastych płaszczyzn szkatułki, okładziny, figurki wazy i inne naczynia nie mają sobie równych. Trzeba tylko o nie dbać, bo to kamień nie tylko miękki, lecz i kruchy. Biżuteria najlepiej wygląda w oprawie ze srebra, które pasuje do chłodnego odcienia zieleni. Wisior lub naszyjnik noszony jak amulet wyciąga z organizmu chorobotwórcze energie oraz hamuje zakażenia. Jest to przede wszystkim skutek działania zawartej w nim miedzi, która reaguje z kwasami wydzielanymi przez skórę.
mwmedia
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!