Morsowanie, polegające na krótkich kąpielach w zimnej wodzie w rzekach, jeziorach lub morzu, to coraz popularniejsza metoda wspomagająca zdrowie. Badania naukowe potwierdzają, że morsowanie wpływa korzystnie na organizm: zwiększa tolerancję na zimno, przyspiesza przemianę materii, regeneruje mięśnie po wysiłku, redukuje stany zapalne, poprawia pracę układu krążenia i ma dobroczynny wpływ na psychikę. Zwłaszcza gdy jest praktykowane regularnie. Nie każdy może morsować. Czy kobiety będące w trakcie miesiączki mogą korzystać z zimowych kąpieli?
Spis treści:
- Czy można morsować w trakcie okresu?
- Czy morsowanie wpływa na menstruację?
- Kiedy nie należy morsować?
Czy można morsować w trakcie okresu?
Miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do morsowania. Jednak warto wsłuchać się w sygnały wysyłane przez organizm. Niektóre kobiety w trakcie okresu czują się osłabione, mają różne dolegliwości, takie jak bóle brzucha czy głowy, wtedy organizm może potrzebować odpoczynku, a niekoniecznie ekstremalnych doznań, do jakich należy zanurzanie ciała w zimnej wodzie. Morsowanie jest dla organizmu ogromnym stresem fizjologicznym, dlatego, gdy organizm jest osłabiony, ten rodzaj aktywności może przynieść więcej szkody niż pożytku. Może przyczynić się do obniżenia odporności i zwiększenia podatności na infekcję.
Czy morsowanie wpływa na menstruację?
Morsowanie może wpływać na miesiączkę i cykl menstruacyjny, zwłaszcza gdy organizm nie przywykł do regularnego zanurzania w zimnej wodzie. Miesiączka może opóźnić się lub wystąpić wcześniej. Samo morsowanie w trakcie okresu może na krótki czas zatrzymać krwawienie, ponieważ zimno obkurcza naczynia krwionośne i spowalnia przepływ krwi. Niedługo po ogrzaniu ciała okres powinien wrócić do normy. Skurcz naczyń pod wpływem działania zimnej wody może także przyczynić się do nasilenia bólu brzucha w tym czasie.
fot. Nie ma przeciwwskazań do morsowania w trakcie okresu/Adobe Stock, gpointstudio
Kiedy nie należy morsować?
Morsowania lepiej unikać w trakcie infekcji dróg oddechowych takich jak przeziębienie i grypa, czy ogólnego osłabienia organizmu. Przeciwwskazaniami do morsowania są ciąża, choroby nerek, nieuregulowane choroby tarczycy, schorzenia układu krążenia (nadciśnienie, choroby serca, zakrzepica), a także padaczka.
Trzeba pamiętać, że nagłe ochłodzenie organizmu wiąże się z ryzykiem dla zdrowia. Nie jest obojętne dla pracy serca, ciśnienia tętniczego i krążenia. Szczególnie początkujące osoby powinny zachować ostrożność. Przed morsowaniem koniecznie trzeba wykonać podstawowe badania i zasięgnąć porady lekarskiej. Należy wykluczyć choroby kardiologiczne, nadciśnienie, padaczkę i choroby nerek, zanim zdecydujemy się hartować organizm w zimnej wodzie.
Źródła:
Glickman-Weiss EL, Cheatham C, Caine N, Blegen M, Marcinkiewicz J, Mittleman KD. The influence of gender and menstrual phase on thermosensitivity during cold water immersion. Aviat Space Environ Med. 2000 Jul;71(7):715-22. PMID: 10902935,
Knechtle B, Waśkiewicz Z, Sousa CV, Hill L, Nikolaidis PT. Cold Water Swimming-Benefits and Risks: A Narrative Review. Int J Environ Res Public Health. 2020 Dec 2;17(23):8984. doi: 10.3390/ijerph17238984,
Huttunen P, Kokko L, Ylijukuri V. Winter swimming improves general well-being. Int J Circumpolar Health. 2004 May;63(2):140-4. doi: 10.3402/ijch.v63i2.17700
Czytaj także:
Jak zacząć morsowanie? Praktyczne wskazówki dla początkujących i niepewnych + najczęstsze błędy
Morsowanie a odchudzanie: czy moczenie się w lodowatej wodzie pomaga zgubić zbędne kilogramy?
Czy wiesz dlaczego morsy nie moczą rąk? Odpowiedź jest prosta, ale zaskakująca
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!