Nagietek - naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu

kwiaty nagietka fot. Fotolia
Szukasz naturalnego sposobu na wzmocnienie organizmu? Podpowiadamy, jak wykorzystać wzmacniającą moc kwiatów nagietka
Marta Wilczkowska / 16.08.2016 14:41
kwiaty nagietka fot. Fotolia
Nagietek pochodzi z regionu basenu Morza Śródziemnego, ale już dawno temu znalazł stałe miejsce zarówno w polskich ogrodach, jak i rodzimej medycynie naturalnej.

Kwiaty nagietka, oprócz wartości ozdobnych, posiadają cenione w ziołolecznictwie właściwości prozdrowotne. Choć w lecznictwie używa się różnych rodzajów kwiatów języczkowych, najbardziej cenione są odmiany o ciemnopomarańczowej barwie.

Korzystne właściwości nagietka można wykorzystywać zewnętrznie i wewnętrznie. Wyciągi, maści oraz płukanki stosowane na skórę przyspieszają proces gojenia się ran - nagietek posiada właściwości antybiotyczne, przeciwzapalne i przeciwpierwotniakowe, przez co rana pozostaje czysta a przebieg leczenia jest szybszy.

Z kolei np. napary z kwiatów nagietka podawane wewnętrznie wspomagają prędkość czynności wydzielniczych, działają też przeciwskurczowo. Ponadto wiążą powstające w organizmie toksyczne metabolity i ogólnie wzmacniają kondycję zdrowotną organizmu.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA