Spis treści:
- Co odstrasza kleszcze?
- Rośliny odstraszające kleszcze w ogrodzie
- Olejki eteryczne, których nie lubią kleszcze
- Olej czosnkowy na trawnik przeciwko kleszczom
- Inne środki, które odstraszą kleszcze w ogrodzie
Co odstrasza kleszcze?
Istnieje wiele dobrych praktyk, dzięki którym zmniejszymy ryzyko spotkania z kleszczami. Oto kilka z nich:
- Gdy idziesz do lasu lub na łąkę, stosuj repelenty – chemiczne substancje odstraszające kleszcze (np. DEET, IR3535, permetryna, ikarydyna, olejek z eukaliptusa cytrynowego, para-mentanodiol (PMD) lub 2-undekanon).
- Regularnie przycinaj trawnik, aby zapobiec pojawianiu się kleszczy – pajęczaki te nie lubią otwartych, słonecznych przestrzeni, wybierają wilgotne, zacienione miejsca i gęstą roślinność.
- Unikaj chodzenia w miejsca przyciągające kleszcze (cieniste, wilgotne tereny, z wysoką trawą).
- Miejsce do zabaw dla dzieci czy leżak postaw w miejscu suchym, otwartym i słonecznym – za takimi nie przepadają kleszcze.
- Sięgnij po naturalne środki na kleszcze. Najpopularniejsze są olejki eteryczne. Kleszcze odstraszają zwłaszcza zapachy cytrusowe. W ogrodzie można rozpylić własne mieszanki lub posadzić rośliny, których zapach odpycha te pajęczaki.
- Na spacery po łąkach zakładaj jasne ubranie – łatwiej będzie dostrzec na nim kleszcza.
- Zasłaniaj skórę, gdy udajesz się w miejsca, gdzie mogą występować kleszcze: załóż dłuższe skarpetki i długie spodnie lub legginsy.
- Trzymaj się szlaków podczas spacerów.
- Po powrocie ze spaceru obejrzyj ciało, zwierzęta i sprzęty pod kątem obecności kleszczy. Kleszcze najczęściej kąsają: pod pachami, wokół uszu, w okolicy pępka, w zgięciach kolanowych oraz pachwinach.
Rośliny odstraszające kleszcze w ogrodzie
Kleszcze żerują nie tylko w lasach i na łąkach, ale też w bliskim otoczeniu człowieka. Przyciągają je roślinność i obecność żywicieli, w tym małych zwierząt: ptaków, myszy czy wiewiórek. Aby przepędzić kleszcze z ogrodu, posadź w nim rośliny, które odstraszają te pajęczaki swoim zapachem. To głównie:
- lawenda,
- czosnek,
- kocimiętka,
- pelargonia,
- mięta,
- chrzan,
- rozmaryn,
- wrotycz,
- chryzantema dalmatyńska,
- trawa cytrynowa,
- nagietek.
Rośliny odstraszające kleszcze możesz posadzić bezpośrednio w ziemi lub w donicach, by przestawiać je tam, gdzie przebywasz. Więcej: jakie rośliny odstraszają kleszcze.
Olejki eteryczne, których nie lubią kleszcze
Skutecznym naturalnym środkiem na kleszcze są olejki eteryczne np. na bazie:
- eukaliptusa,
- trawy cytrynowej,
- lawendy,
- mięty pieprzowej,
- tymianku,
- cedru,
- olejek cytronelowy.
Można je rozpylić lub dodać do mikstury, którą posmarujemy ciało (uwaga: niektórych olejków eterycznych nie należy nakładać bezpośrednio na skórę). Warto też sięgnąć po mydła, szampony i żele do ciała z naturalnym dodatkiem w postaci tych olejków.
Przepis na domową miksturę przeciw kleszczom
Mieszankę odstraszającą kleszcze możemy przyrządzić samodzielnie w domu. Przeznaczona jest do stosowania na skórę lub do spryskiwania otoczenia.
Składniki:
- 120 ml oleju bazowego, np. oliwy z oliwek, olej z winogron lub słodkich migdałów,
- 12 kropli olejku eterycznego (możesz użyć jednego lub mieszanki kilku olejków, np. cytronelowego, z mięty pieprzowej i cedru).
Zmieszaj dokładnie olej bazowy i olejek eteryczny, a następnie przelej do butelki. Możesz użyć butelki z atomizerem, aby łatwiej było rozpylić mieszankę.
Olej czosnkowy na trawnik przeciwko kleszczom
Aby odstraszyć kleszcze z ogrodu, spryskaj trawnik olejem czosnkowym. Czynność należy powtarzać wielokrotnie, niektórzy polecają też jedzenie czosnku jako naturalny sposób na kleszcze (skóra wydziela wtedy specyficzny zapach).
Inne środki, które odstraszą kleszcze w ogrodzie
Oprócz wymienionych środków na kleszcze, wymienia się również:
- ziemia okrzemkowa (diatomit) – to sproszkowana skała złożona ze skamieniałych szczątków małych organizmów wodnych; należy rozsypać ją w miejscach, gdzie chcemy pozbyć się kleszczy, np. na trawniku w pobliżu altanki czy miejsca zabaw dzieci,
- nicienie entomofilne – są to drobne organizmy, które zabijają szkodliwe robaki w glebie, w tym kleszcze, jednocześnie nie są zagrożeniem dla ludzi i pożytecznych owadów,
- olej neem – naturalny olejek pozyskiwany z miodli indyjskiej, można wmasować go w skórę, a po rozcieńczeniu jest bezpieczny także dla psów.
W przypadku, gdy jednak nie uda się uniknąć ugryzienia kleszcza, należy pamiętać o właściwym jego usunięciu. Sprawdź, jak to zrobić prawidłowo: jak wyciągnąć kleszcza?
Czytaj także:
Gniazdo kleszczy niełatwo znaleźć. Jak je rozpoznać i jak się go szybko pozbyć? Sprawdź, jak wyglądają jaja kleszczy
Co przyciąga kleszcze? Nie tylko zapachy, ale też niedobory pewnych składników w organizmie, a nawet grupa krwi
Latające kleszcze do złudzenia przypominają kleszcze pospolite. Jak je rozpoznać i czy są groźne dla człowieka?
Czy kleszcze mają naturalnych wrogów? Okazuje się, że tak - to przede wszystkim owady i robaki, ale także niektóre rośliny
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!