Co odstrasza kleszcze? Naturalne sposoby

co odstrasza kleszcze fot. Adobe Stock
Kleszcze mogą wywoływać groźne choroby, w tym boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Najlepszym sposobem, by się przed nimi zabezpieczyć, jest unikanie miejsc, gdzie występują: terenów wilgotnych, cienistych z wysoką trawą. Aby odstraszyć kleszcze, warto skorzystać z naturalnych środków.
/ 15.03.2021 09:25
co odstrasza kleszcze fot. Adobe Stock

Spis treści:

 1. Co odstrasza kleszcze?
 2. Najlepsze praktyki odstraszające kleszcze

Co odstrasza kleszcze?

Wśród naturalnych środków przeciwko kleszczom najpopularniejsze są olejki eteryczne. Kleszcze odstraszają zwłaszcza zapachy cytrusowe. W ogrodzie można rozpylić własne mieszanki lub posadzić rośliny, których zapach odpycha te pajęczaki. Przeciwko kleszczom działają:

 • olejki eteryczne na bazie: eukaliptusa, trawy cytrynowej, lawendy, mięty pieprzowej, tymianku, cedru, a także olejek cytronelowy – można je rozpylić lub dodać do mikstury, którą posmarujemy ciało (uwaga: niektórych olejków eterycznych nie należy nakładać bezpośrednio na skórę), warto też sięgnąć po mydła, szampony i żele do ciała z naturalnym dodatkiem w postaci tych olejków,
 • olej neem – naturalny olejek pozyskiwany z miodli indyjskiej, można wmasować go w skórę, a po rozcieńczeniu jest bezpieczny także dla psów,
 • olej czosnkowy – używa się go do spryskiwania trawników, powinno się to robić wielokrotnie, niektórzy polecają też jedzenie czosnku jako naturalny sposób na kleszcze (skóra wydziela wtedy specyficzny zapach),
 • ziemia okrzemkowa (diatomit) – to sproszkowana skała złożona ze skamieniałych szczątków małych organizmów wodnych; należy rozsypać ją w miejscach, gdzie chcemy pozbyć się kleszczy, np. na trawniku w pobliżu altanki czy miejsca zabaw dzieci,
 • nicienie entomofilne – są to drobne organizmy, które zabijają szkodliwe robaki w glebie, w tym kleszcze, jednocześnie nie są szkodliwe dla ludzi i pożytecznych owadów,
 • rośliny takie jak np. kocimiętka, chrzan, wrotycz, chryzantema dalmatyńska, trawa cytrynowa.

Przeczytaj więcej: jakie rośliny odstraszają kleszcze. Można je posadzić w ogrodzie lub w donicach i przestawiać je tam, gdzie aktualnie przebywamy.

Przepis na domową miksturę przeciw kleszczom

Mieszankę odstraszającą kleszcze możemy przyrządzić samodzielnie w domu. Przeznaczona jest do stosowania na skórę lub do spryskiwania otoczenia. 

Składniki:

 • 120 ml oleju bazowego, np. oliwy z oliwek, olej z winogron lub słodkich migdałów,
 • 12 kropli olejku eterycznego (możesz użyć jednego lub mieszanki kilku olejków, np. cytronelowego, z mięty pieprzowej i cedru).

Sposób przygotowania mikstury na kleszcze: 
Zmieszaj dokładnie olej bazowy i olejek eteryczny, a następnie przelej do butelki. Możesz użyć butelki z atomizerem, aby łatwiej było rozpylić mieszankę.

Najlepsze praktyki odstraszające kleszcze

Środki odstraszające kleszcze mogą być przydatne, jednak najlepszym sposobem na ochronę jest przede wszystkim unikanie tych pajęczaków. Warto stosować się do kilku dobrych praktyk:

 • Regularnie przycinaj trawnik.
 • Nie chodź w miejsca przyciągające kleszcze (cieniste, wilgotne tereny, z wysoką trawą).
 • Na spacery po łąkach zakładaj jasne ubranie – łatwiej będzie dostrzec na nim kleszcza.
 • Zasłaniaj skórę, gdy udajesz się w miejsca, gdzie mogą występować kleszcze: załóż dłuższe skarpetki i długie spodnie lub legginsy.
 • Trzymaj się szlaków.
 • Miejsce do zabaw dla dzieci czy leżak postaw w miejscu suchym, otwartym i słonecznym – za takimi nie przepadają kleszcze.

W przypadku, gdy jednak nie uda się uniknąć ugryzienia kleszcza, należy pamiętać o właściwym jego usunięciu. Sprawdź, jak to zrobić prawidłowo: Jak wyciągnąć kleszcza?

Więcej na podobny temat:
Borelioza – objawy, leczenie, badania na boreliozę. Jak wygląda rumień?
Rumień po kleszczu – jak wygląda i czy zawsze oznacza boreliozę?


Ugryzienie kleszcza – jak wygląda?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA