Co przyciąga kleszcze? Nie tylko zapachy, ale też niedobory pewnych składników w organizmie, a nawet grupa krwi

Co przyciąga kleszcze? Przede wszystkim sygnały wysyłane przez nasz organizm: wydychany dwutlenek węgla, zapach składników potu oraz ciepło ciała. Niektórzy uważają, że pewne zapachy wabią kleszczy. Sprawdź, co przyciąga te pajęczaki, aby zapobiegać ugryzieniu kleszcza.
Marta Kosakowska / 31.03.2023 12:44

Kleszcze to bardzo niebezpieczne pajęczaki, które mogą przenosić takich choroby jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózguWbrew obiegowym opiniom, kleszcze nie spadają z drzew. Przebywają na niskiej roślinności, skąd przechodzą na swoich żywicieli. Najwięcej jest ich na trawach i innych roślinach, których wysokość sięga maksymalnie półtora metra. Jak kleszcze dowiadują się o nadejściu potencjalnego żywiciela? Pewne nasze zachowania mogą być wabikiem na kleszcze. Dowiedz się, czego należy się wystrzegać, by uniknąć ataku kleszcza.

Spis treści:

  1. Co przyciąga kleszcze?
  2. Czy zapachy przyciągają kleszcze?
  3. Czy osoby z cukrzycą przyciągają kleszcze?

Co przyciąga kleszcze?

Kleszcze nie widzą i nie słyszą. Ich najbardziej rozwiniętym zmysłem jest coś w rodzaju węchu. Posiadają organ Hallera, który wyczuwa

  • sygnały chemiczne (np. wydychany dwutlenek węgla, amoniak),
  • mechaniczne (np. drżenie spowodowane tupaniem),
  • termiczne (ciepło ciała).

Dzięki temu namierzają swoje ofiary. Kleszcze może też zwabiać konkretna grupa krwi albo określone zapachy. 

Czy zapachy przyciągają kleszcze?

Brakuje doniesień na temat tego, czy i jakie zapachy zwabiają kleszcze. Sądzi się, że słodkie wonie, takie jak zapach piżma lub wanilii, są atrakcyjniejsze dla kleszczy niż cytrusowe i ziołowe, których na ogół unikają. Badania dowodzą, że wysoką skuteczność w odstraszaniu kleszczy mają m.in. olejki miętowy, oregano, tymiankowy, cytronelowy oraz goździkowy. 

Sprawdź: Co odstrasza kleszcze?

Czy osoby z cukrzycą przyciągają kleszcze?

Niektórzy uważają, że osoby chore na cukrzycę zwabiają kleszcze, ponieważ mają wyższe stężenie glukozy we krwi. Nie ma żadnych wiarygodnych naukowych dowodów potwierdzających taką opinię. Cukrzycy są tak samo jak inni narażeni na ugryzienie kleszcza, jednak mogą gorzej przechodzić chorobę wywołaną przez te pajęczaki w razie ewentualnego zakażenia organizmu. Dlatego w przypadku zdiagnozowanych chorób przewlekłych, które często osłabiają układ odpornościowy, warto zadbać o dodatkowe środki ochrony przed kleszczami. 

A jednak uważa się, że niektórzy ludzie są bardziej narażeni na ugryzienie kleszcza niż inni. Oto, co może je do nas przyciągać:

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 23.05.2018.

Czytaj także:
Najlepsze rośliny odstraszające kleszcze
Jak wyciągnąć kleszcza? Najbezpieczniejsza metoda usuwania kleszcza (opinia eksperta)
Kleszcze zimą są nadal aktywne. Te zarażone Borrelią mają większą szansę na przetrwanie
Rumień po kleszczu – jak wygląda i czy zawsze oznacza boreliozę?
Latające kleszcze – krwiopijne owady, które mogą przenosić choroby

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA