Siemię lniane - co to jest, właściwości, jak stosować, siemię lniane mielone, do picia

Siemię lniane fot. Adobe Stock
Siemię lniane ma cudowne właściwości prozdrowotne. Poprawia urodę, przyspiesza metabolizm i działa łagodząco na wiele dolegliwości. Sprawdzi się m.in. jako środek wspomagający w profilaktyce nowotworowej oraz substancja łagodząca skutki menopauzy.
/ 21.02.2020 17:31
Siemię lniane fot. Adobe Stock

Spis treści: 

  1. Siemię lniane - co to jest?
  2. Siemię lniane - właściwości
  3. Siemię lniane - jak stosować?

Siemię lniane - co to jest?

Te tajemnicze ziarenka skrywają w sobie cudowne właściwości prozdrowotne. Mało kto wie, iż siemię lniane to niezwykły przyjaciel każdej kobiety - odczuwalnie poprawia urodę, przyspiesza metabolizm i działa łagodząco na wiele dolegliwości. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Siemię lniane to kolejny naturalny środek, którym obdarowała nas matka natura, a o którym, co 2-ga osoba wie tylko tyle, że po przygotowaniu ma "nieciekawą" konsystencję. A gdzie wiedza o tym, co najcenniejsze w tych niewielkich, brązowych ziarenkach? 

Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego, jeszcze kilkanaście lat wstecz, obowiązkowy środek leczniczy w każdym domu. W wyglądzie przypominają trochę ziarna sezamu, tylko o szaro-brązowym kolorze, nieco większe, które po zalaniu ich wodą pęcznieją, stają się ciemnobrązowe i otaczając się specyficznym śluzem.

Nasiona lnu są również z powodzeniem wykorzystywane do produkcji oleju roślinnego (zwanego lnianym). Wszystkie produkty w skład których wchodzą owe nasiona, są bogate w witaminy i składniki mineralne.

Siemię lniane - właściwości

Siemię lniane zawiera sporą ilość witaminy E, która jest niezwykle ważna przy leczeniu między innymi miażdżycy i chorób serca. Dodatkowo jest głównym antyoksydantem i uczestniczy w dostarczaniu składników odżywczych do komórek oraz witaminy z grupy B.

Te z kolei uczestniczą w przemianach węglowodanów, białek i tłuszczów, w wytwarzaniu czerwonych krwinek. Witamina E jest również niezastąpionym sprzymierzeńcem w walce z oznakami starzenia.

Inne właściwości:

  • Posiada wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które usuwają nadmiar złego cholesterolu z organizmu.
  • Bogactwo fitohormony, a przez to zalecane jako środek wspomagający w profilaktyce nowotworowej.
  • Spożywane jest również w celu zwiększenia wilgotności śluzówki, stosowane przy suchym kaszlu.
  • Zawiera lignany, które są silnymi antyutleniaczami, przyczyniają się jednocześnie do usunięcia z organizmu wolnych rodników, które są odpowiedzialne m.in. za procesy starzenia i rozwój wielu chorób, w tym również nowotworowych.

     

  • Zaopatruje organizm w niezbędne tłuszcze z grupy omega- 3, które przyspieszają metabolizm i przyczyniają się do szybszego spalania niechcianego tłuszczu.

Dodatkowo siemię zapewnia uczucie sytości i słynie z fenomenalnych właściwości regulujących trawienie. Jej śluz, dodatkowo, działa osłonowo na żołądek - jest zalecane dla osób z problemami trawiennymi, wrzodami, po zatruciach pokarmowych czy w podeszłym wieku.

Jedna łyżeczka siemienia lnianego, przyjmowana codziennie, reguluje wahania nastrojów wynikających z napięcia zespołu miesiączkowego (PMS). Reguluje pracę hormonów, dlatego jest zalecana po porodzie, szczególnie gdy występują objawy depresji poporodowej.

Ma działanie podobne do estrogenu i dzięki zawartości fitoestrogenów skutecznie łagodzi objawy menopauzy. W naturalny sposób reguluje również cykle miesiączkowe.

Siemię lniane może być używane także jako odżywka do włosów, ponieważ wydzielany przez nasiona śluz skutecznie nawilża suche i zniszczone włosy. Te niewielkie nasionka wzmacniają nie tylko naszą skórę, włosy i paznokcie, ale również serce, mózg oraz kości.

Siemię lniane - jak stosować?

Siemię lniane najkorzystniej kupować w postaci całych ziaren i mielić je samodzielnie w domu. Dzięki temu zachowają dłużej świeżość i właściwości. Włączając siemię do diety, należy robić to stopniowo, aby obserwować, jak toleruje go nasz organizm. Ze względu na śladowe ilości cyjanowodoru, w formie nierozpuszczonego proszku, nie powinny go stosować kobiety karmiące piersią.

Siemię lniane warto przemycać do codziennej diety. Tym bardziej że można robić to w sposób praktycznie niezauważalny - w postaci dodatku do owsianki, jogurtu, wypieków (szczególnie pieczywa), sałatek, kanapek, sosów oraz ulubionych potraw. 

Siemię lniane do picia

Dla tych, którzy wolą klasyczną wersję "kisielu" polecane jest zalanie nasionka (ok.1-3 łyżeczek) letnią wodą (szklanką) i odstawić do napęcznienia na 15 minut. Należy trzymać się tej dawki, ponieważ przekraczanie wskazanej ilości w ciągu dnia, może w efekcie skutkować biegunkami, a przy przyjmowaniu zbyt małej ilości płynów - wzdęciami.

Siemię lniane mielone

Należy pamiętać, że siemię lniane dostępne jest dwóch formach - mielone oraz w postaci całych ziarenek. Znacznie lepszym pomysłem jest spożywanie go właśnie w mielonej wersji, ponieważ jest wtedy dużo lepiej przyswajane przez nas organizm. Mielenie (np. młynkiem do kawy) powinno jednak następować tuż przed spożyciem.

W żadnym wypadku nie należy mielić go wcześniej (i np. zamykać siemię w słoiczku). W ten sposób bowiem straci wiele ważnych dla naszego organizmu właściwości. Dzieje się tak, ponieważ jego tłuszcze bardzo szybko się utleniają. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 8.04.2013.

Więcej o zdrowej żywności: 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA