temperatura pokojowa fot. Adobe Stock

Temperatura pokojowa: jaka jest optymalna temperatura w domu?

Inna temperatura pokojowa będzie odpowiednia dla noworodka czy niemowlaka, inna dla dorosłego mężczyzny czy osoby starszej. Temperatura w sypialni powinna być niższa niż np. w pokoju dziennym.
Marta Wilczkowska / 24.02.2020 14:14
temperatura pokojowa fot. Adobe Stock

Nieodpowiednia temperatura w domu może prowadzić do częstych infekcji dróg oddechowych oraz gardła, powodować podrażnienie śluzówek i skóry oraz obniżać koncentrację.

Temperatura pokojowa nie jest określona jednoznacznie, ale mieści się w pewnym zakresie. Sprawdź, jaka temperatura w pomieszczeniach sprawi, że będziesz czuć się komfortowo i unikniesz przykrych dolegliwości zdrowotnych.

Na skróty:

  1. Co to jest temperatura pokojowa
  2. Jaka powinna być optymalna temperatura w domu
  3. Wpływ temperatury w domu na zdrowie

Czym jest temperatura pokojowa

Temperatura pokojowa (ang. room temperature) bywa też określana mianem temperatury otoczenia. Temperatura pokojowa mieści się w zakresie od 15 do 25 stopni Celsjusza.

To, w jakiej temperaturze otoczenia czujemy się najbardziej komfortowo, zależy też od wilgotności powietrza. Suche powietrze w połączeniu z temperaturą pokojową z górnych pozycji na skali (ok. 23 - 25 stopni Celsjusza) zazwyczaj sprawia, że czujemy się ospali i jesteśmy bardziej podatni na choroby laryngologiczne.

Jaka jest optymalna temperatura w domu

Optymalna temperatura w domu jest zróżnicowana w zależności od pomieszczenia. Polecane zakresy temperatur to:

  • sypialnia: 17 - 19 stopni Celsjusza,
  • kuchnia: 16 - 19 stopni Celsjusza,
  • łazienka: 22 - 24 stopnie Celsjusza,
  • pokój dzienny: 20 - 22 stopnie Celsjusza,
  • pokój dziecięcy: 20 - 22 stopnie Celsjusza,
  • spiżarnia: 12 - 15 stopni Celsjusza.

Optymalna temperatura zależy od wielu czynników – pory roku, wieku, stylu życia. Przykładowo latem lepiej znosimy wyższe temperatury a zimą za optymalną temperaturę w mieszkaniu uważa się 18-21 st. C. Temperatury w wyższych zakresach bardziej opowiadają kobietom, dzieciom i osobom starszym. Z kolei osoby aktywne – uprawiające sport, pracujące fizycznie, lepiej czują się w chłodniejszych pomieszczeniach.

Temperatura powinna być dostosowana do indywidualnego stylu życia, a także do charakteru pomieszczenia – przykładowo w pokojach dziennych nie powinna przekraczać 21 st. C, w kuchni 
– gdzie temperatura podnosi się podczas gotowania, 19-20 st. C. Sen w zbyt ciepłym pomieszczeniu nie daje odpoczynku, dlatego w sypialni najlepiej ustawiać termostat na 17-19 st. C. W łazience powinno być najcieplej – nawet 25 st. C
– mówi lek. med. Katarzyna Bukol-Krawczyk, specjalista medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego Enel-Med.

Perfumy najlepszych marek w niskich cenach? To możliwe! Sprawdź ofertę na stronie Elnino Parfum kody rabatowe

Jak temperatura w domu wpływa na zdrowie?

Zdrowiu nie sprzyja zarówno zbyt wysoka, jak zbyt niska temperatura w pomieszczeniach – zwłaszcza jeśli towarzyszy im niska wilgotność powietrza (powinna wynosić 40-60 proc.).

Przy temperaturze wyższej niż 21 st. C. wysychają śluzówki dróg oddechowych, co osłabia naturalne mechanizmy usuwania wirusów i bakterii z nosa i gardła. 
W rezultacie częściej się przeziębiamy.

Jeżeli mieszkania są przegrzewane, pogarsza się także zdolność koncentracji uwagi i analitycznego myślenia, wzrasta uczucie rozdrażnienia. Częściej możemy odczuwać bóle głowy, spadek ciśnienia krwi, zmęczenie i osłabienie. Długotrwałe przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze może przyczynić się nawet do odwodnienia organizmu, a także wywołać zaburzenia pracy serca.

Na podstawie materiałów prasowych ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Każdy stopień ma znaczenie”. Pierwotna treść artykułu została opublikowana 08.11.2011.

Dowiedz się więcej na temat optymalnych warunków do mieszkania:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!