Passiflora (marakuja) jest niezwykle pięknym kwiatem. Jej lecznicze właściwości znali już amerykańscy Indianie, stosując ją jako środek wyciszający, uspokajający, przeciwbólowy i przeciwkaszlowy. Rysunki męczennicy, które zostały w wieku XVIII przywiezione przez misjonarzy z Meksyku do Europy, zachwycały nie jednego śmiertelnika…
Pewien Włoch – Jacomo Bosio – spostrzegł i skojarzył poszczególne elementy kwiatu z symbolami Męki Pańskiej: korona cierniowa, młoty, gwoździe, lance i sznury. Nazwa rośliny pochodzi od łacińskich słów: passio – cierpienie i flos – kwiat. W Polsce figuruje pod nazwa „męczennica”.
Masa gatunków…
Istnieje prawie pół tysiąca gatunków passiflory. Różnią się od siebie barwą i wyglądem kwiatu. W Europie uprawia się je m. in. w celach ozdobnych.
Gatunkiem wykorzystywanym w lecznictwie jest męczennica cielista – Passiflora incarnata o pięknie pachnących, białych lub biało-różowych, cieniowanych kwiatach.
Działanie passiflory
Jak wykazały badania nad marakują, nie tylko cieszy ona oko, ale pozwala zwalczyć pewne dolegliwości psychiki i ciała. Kwiaty i cała nadziemna część tej rośliny wykazują działanie przeciwdepresyjne, przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwdrgawkowe, przeciw skurczowe oraz normujące ciśnienie tętnicze krwi.
Zastosowanie
Z powodzeniem jest wykorzystywana w terapii depresji, stresie, zmęczeniu, zaburzeniach nerwicowych, ADHD, bezsenności i innych zaburzeniach onirycznych.
Jest także stosowana w leczeniu migrenowych bólów głowy, bólach mięśniowych i menstruacyjnych oraz dolegliwości okresu menopauzy.
Łagodzi bóle typu kolkowego. Bywa również wykorzystywana w terapii uzależnień od narkotyków i alkoholu.
Preparaty zawierające passiflorę:
Dolisos Passiflora Compose – krople stosowane przy pobudzeniu nerwowym i w zaburzeniach snu
Lehning Passiflora GHL – krople zalecane przy zaburzeniach snu, koszmarach sennych, stanach lekowo-depresyjnych, zaburzeniach nerwicowych i lękach nocnych
Herbasen + Passiflora – tabletki ułatwiające zasypianie; zawierają dodatkowo melisę i chmiel
Passispasmina – występuje w postaci płynu, syropu lub kropli, zalecana przy łagodnej nerwicy serca, zaburzeniach emocjonalnych, stanach lękowych, bezsenności oraz w burzliwym okresie pokwitania i menopauzy
Dowiedz się więcej o passiflorze z naszego forum medycznego.
Źródła:
Derentowicz P., Kwiat na bezsenność, w: Moda na zdrowie nr 7 (74) lipiec 2009
www.biology.pl/owoce_egzotyczne/My Webs/marakuja1.htm
ogrody.gazetadom.pl
www.herbapol.com.pl
www.aptekapodzlotymlwem.com.pl
www.doz.pl
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!