Pokaż język

Tylko po to, by ocenić stan swojego zdrowia. Lekarze twierdzą, że z wyglądu języka można naprawdę dużo wyczytać.
/ 16.03.2006 16:57
 
To nie czary mary - kolor nalotu na języku, spękania, zgrubienia mogą wskazywać na stany chorobowe. Trzeba umieć jednak odczytać te sygnały.

1. Język obolały. Prawdopodobnie śluzówka jest podrażniona. Spróbuj wyeliminować z diety potrawy kwaśne i pikantne oraz alkohol. Rzuć też palenie. Jeśli używasz płynu do płukania ust, wybierz preparat przeznaczony dla osób o wrażliwej błonie śluzowej jamy ustnej. Przyczyną może być także niedobór witaminy B6 lub żelaza (jeżeli ból jest piekący).

2 Język pokryty białym nalotem. Czasem jest to następstwem picia kawy lub jedzenia czosnku. Duże białe plamy mogą świadczyć o zakażeniu drożdżakami, które występuje u osób przyjmujących antybiotyki lub z osłabioną odpornością. Zacznij regularnie jadać jogurt z żywymi kulturami bakterii. Możesz także 3 razy dziennie brać preparaty zawierające kultury bakterii kwasu mlekowego (np. Lakcid, Trilac).

3. Język pokryty żółtym nalotem. Przyczyną jest najczęściej cofanie się kwasu żołądkowego do gardła. Może to być oznaką zaburzeń trawienia lub refluksu żołądkowo-przełykowego. Zdaniem niektórych ekspertów pomaga picie przed posiłkami 2–3 łyżek soku z aloesu.

Uwaga!
Jeśli nalot na języku nie zniknie w ciągu 2 tygodni, idź do lekarza i poproś o skierowanie na badania diagnostyczne.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!