Roślinna terapia trwa czasem dłużej niż konwencjonalna, za to jest naturalna i mniej obciążająca dla organizmu. Oczywiście, gdy chory potrzebuje szybkiego i efektywnego leczenia, nic nie zastąpi leków konwencjonalnych. Jednak warto zaopatrzyć w nie domową apteczkę, by móc w pełni korzystać ze zdrowotnej mocy natury. Poznaj 7 polskich ziół, które pomogą ci zwalczyć zdrowotne dolegliwości!
7 polskich ziół na zdrowotne dolegliwości
1. Nawłoć
Ma silne działanie moczopędne, odkażające i rozkurczowe. Stosuje się ją w infekcjach nerek i pęcherza oraz kamicy nerkowej, ale znakomicie sprawdza się też w reumatyzmie, astmie i, dzięki działaniu napotnemu, przy przeziębieniach.
- Przepis na zioła moczopędne: zmieszać 50 g ziela nawłoci i po 25 g liści brzozy i ziela fiołka trójbarwnego, zalać 3 łyżki mieszanki 4 szklankami ciepłej wody, ogrzać do wrzenia i gotować powoli pod przykryciem przez 5 min., odstawić na 10 min. Pić 3 razy dziennie 1 szklankę po jedzeniu.
2. Fiołek trójbarwny
Jest stosowany w chorobach nerek czy skóry a także przy stanach zapalnych oraz jako środek wspomagający metabolizm i wzmacniający naczynia krwionośne.
- Mieszanka wspomagającą leczenie trądziku różowatego: zmieszać po 50 g ziela fiołka trójbarwnego i kwiatów rumianku, łyżkę mieszanki zalać szklanką wody, gotować przez 5 min., odstawić na 10 min., przecedzić. Odwarem robić codziennie kompresy i obmywać skórę.
3. Mniszek lekarski
Kwiaty wzmacniają, poprawiają trawienie. Korzeń ma działanie wzmacniające oraz żółciopędne, oczyszcza organizm. Liście są bogatym źródłem witamin. Mniszek ma szerokie zastosowanie, np. w leczeniu chorób dróg moczowych oraz żółciowych, niestrawności, zaparciach, trądziku, nieprawidłowej przemianie materii.
- Syrop z kwiatów mniszka: świeże kwiaty umieścić w słoiku, przesypać cukrem (warstwami) i ugniatać, wlać na wierzch 1 łyżkę spirytusu, dodać jeszcze cukru. Pić po 1 łyżeczce syropu kilka razy dziennie.
4. Babka lancetowata
Liść tej rośliny przynosi ulgę w chorobach górnych dróg oddechowych. Działa wykrztuśnie, ale też bakteriostatycznie, dlatego jest stosowany w stanach zapalnych, na przykład jamy ustnej. Sok przyspiesza gojenie się ran.
- Syrop przeciwkaszlowy: 100 g świeżych liści babki lancetowatej pociąć, dodać 100 ml przegotowanej wody i zmiksować, z miazgi wycisnąć sok, przesączyć i rozpuścić w 100 g cukru, ogrzać do wrzenia i rozlać do małych butelek. Stosować po 1 łyżeczce kilka razy dziennie.
5. Dziurawiec
Sok z dziurawca jest z kolei środkiem łagodzącym stany zapalne żołądka i jelit oraz poprawia wydzielanie żółci.
- Olej dziurawcowy: 50 g kwiatów zwilżyć łyżką spirytusu i zalać 200 g oleju roślinnego, ogrzewać kilka godzin (na łaźni wodnej), często mieszając, aż płyn stanie się czerwony, przecedzić przez płótno i wycisnąć, rozlać do małych butelek, przechowywać w lodówce. Stosować zewnętrznie na odmrożenia, oparzenia, owrzodzenie żylakowe, trudno gojące się rany.
6. Pokrzywa
Młode liście pokrzywy oraz wyciskany z nich sok to naturalny zestaw witamin i minerałów poprawiający obraz krwi, cerę i włosy. Wzmacnia i oczyszcza organizm, obniża poziom cukru we krwi, poprawia krzepliwość krwi oraz przynosi ulgę w zatruciach pokarmowych (zwłaszcza w postaci nalewki). Korzeń pokrzywy natomiast działa moczopędnie.
- Sok z pokrzywy: świeże, młode liście pokrzywy umyć, zmiksować i przecedzić. Przyjmować 25 ml soku dziennie.
7. Wierzbownica drobnokwiatowa
Działa też oczyszczająco, wspomaga prawidłowe działanie układu moczowego. Może opóźniać proces starzenia się, wykazuje również działanie przeciwzapalne.
- Męska herbatka: łyżeczkę ziela zalać szklanką wrzątku, przykryć i parzyć kilka minut. Gdy nieco ostygnie, przecedzić i posłodzić łyżeczką miodu gryczanego. Pić 2 razy dziennie, rano i wieczorem.
Więcej o ziołolecznictwie:
Jak zrobić zdrowotny olejek z oregano?
3 sposoby, jak wykorzystać dla zdrowia aloes
Jak wykorzystać sól gorzką dla zdrowia?
Te zioła złagodzą objawy menopauzy
Na podstawie artykułu Patrycji Wnorowskiej, konsultacja: dr n. farm Jerzy Jambor, prezes Polskiego Komitetu Zielarskiego
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!