Krótkie, chłodne dni oraz brak słońca negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Jesienią i zimą często wracamy myślami do słonecznych, gorących wakacji i marzymy, by wygrzać się gdzieś w tropikach. Tymczasem wcale nie musimy wyjeżdżać, aby poczuć na własnej skórze terapeutyczną moc wysokiej temperatury. Wystarczy wizyta w saunie!
Fot. Depositphotos
Sauna to nic innego, jak odpowiednio przygotowane pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura i wilgotności powietrza. To świetne miejsce dla wszystkich tych, którzy jesienią i zimą (lecz nie tylko!) szukają kompleksowej terapii, wspomagającej zdrowie i urodę oraz poprawiającej ogólne samopoczucie. O dobroczynnym wpływie sauny doskonale wiedzą mieszkańcy krajów europejskich o chłodnym klimacie: Finowie, Estończycy, Litwini, a także Rosjanie. Czas, aby korzystanie z sauny stało się również stałym nawykiem Polaków!
Dlaczego warto korzystać z sauny?
Przeciwskazania do korzystania z sauny: miażdżyca, niedawno przebyty zawał serca, przeziębienie, grypa, infekcje, gruźlica, ciąża, padaczka, menstruacja, jaskra, daltonizm, nadużywanie alkoholu i narkotyków, trądzik różowaty, żylaki, niewydolność nerek, astma, grzybica, choroby weneryczne i inne. Dlatego osoby cierpiące na skorzenia przewlekle, przed skorzystaniem z sauny, powinny skonsultować się z lekarzem!
Idea korzystania z sauny to przegrzanie organizmu, a następnie schłodzenie go w zimnej kąpieli. W saunie intensywnie się pocimy, dzięki czemu organizm w naturalny sposób, sam oczyszcza się z toksyn, zanieczyszczeń czy nadmiaru soli. Ponadto przebywanie w wysokiej temperaturze sprzyja rozszerzeniu naczyń krwionośnych, dzięki czemu poprawia się krążenie krwi. Dzięki tym właściwościom, korzystanie z sauny niesie ze sobą wiele zalet dla zdrowia, urody oraz ogólnego samopoczucia.
Fot. Depositphotos
Zalety dla zdrowia
- Sauna pozwala pozbyć się bolesnego napięcia mięśni, łagodzi skutki intensywnego treningu oraz przynosi ulgę w przewlekłym reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz innych schorzeniach układu kostno-stawowego.
- Wspomaga leczenie niektórych chorób płuc i oskrzeli, np. astmy oskrzelowej, przewlekłego zapalenia oskrzeli, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
- Korzystanie z sauny zaleca się również osobom z niektórymi schorzeniami kardiologicznymi (lecz tylko po konsutlacji z lekarzem prowadzącym!), takimi jak: nadciśnienie tętnicze, niedrożność tętnic obwodowych czy przebyty zawał serca (najwcześniej pół roku po przebytym zawale).
- Regularne korzystanie z sauny zalecane jest również osobom z nadwagą oraz otyłym, jako jeden z elementów kompleksowego i skutecznego pozbywania się zbędnych kilogramów.
- Wzmacnia odporność organizmu, zmniejsza częstostliwość zapadania na sezonowe przeziębienie i infekcje.
Zalety dla urody
- Przebywanie w saunie korzystnie wpływa na skórę. Jest ona lepiej ukrwiona, lepiej dotleniona, a przez to również bardziej elastyczna i gładka. Korzystnie wpływa również na skórę mieszaną i łojotokową, z problemami trądzikowymi. Po skorzystaniu z sauny, skóra jest dobrze przygotowana do wchłaniania i przyswajania kosmetyków. Uwaga panie, walczące z uporczywym cellulitem! Sauna wspomaga pozbywanie się uciążliwej pomarańczowej skórki. Aby wzmocnić działanie balsamu antycellulitowego, warto zastosować go właśnie po wyjściu z sauny.
- Regularne korzystanie z sauny przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry i całego organizmu.
Wpływ na samopoczucie
- Pobyt w saunie relaksuje, odstresowuje, łągodzi napięcie psychiczne, przynosi ukojenie i odprężenie.
- Korzystanie z sauny reguluje gospodarkę hormonalną oraz stymuluje produkcję endorfin, nazywanych "hormonami szczęścia".
Jak korzystać z sauny?
Fot. Depositphotos
W każdym ośrodku SPA czy salonie fitness może istnieć wewnętrzy regulamin korzystania z sauny, lecz ogólne zasady wszędzie są takie same. Przede wszystkim przed wejściem do sauny należy wziąć prysznic, aby starannie oczyścić ciało. Zaleca się również zmycie makijażu.
Z sauny najlepiej korzystać raz lub dwa razy w tygodniu. Wyjątkiem jest sauna na podczerwień, z której można korzystać nawet codziennie. Dostosujmy częstotliwość korzystania z sauny do indywidualnych potrzeb, np. sportowcom zaleca się korzystanie z sauny przed lub po treningu (w zależności od zaleceń trenera i oczekiwanego efektu).
Cykl korzystania z sauny składa się dwóch etapów: przegrzania oraz ochłodzenia ciała. W saunie następuje intensywne rozgrzanie organizmu, przez co intensywnie się pocimy, dlatego zanim wejdziemy do sauny, zadbajmy o higienę.
1. Przed wejściem do sauny należy wziąć prysznic oraz zmyć makijaż.
2. W saunie, zależności od rodzaju oraz wewnętrznych wytycznych SPA, przebywamy nago, w kostiumie kąpielowym lub w ręczniku. Sidamy lub kładziemy się na ręczniku. Na nogach warto mieć klapki, aby zapobiec ewnetualnej grzybicy stóp. Warto również mieć przy sobie butelkę wody mineralnej.
3. W saunie, w zależności od preferencji, stanu zdrowia oraz ewentualnych zaleceń lekarza, przebywamy około 15 minut (w saunie na podczerwień można przebywać dłużej).
4. Po wyjściu z sauny należy ochłodzić organizm. Może to być zimny prysznic, polewanie ciała zimną wodą, zanużenie w zimnej wodzie lub nacierania ciała lodem.
5. Następnie zalecany jest odpoczynek, po którym możne powtórzyć cały cykl.
Rodzaje saun
Fot. Depositphotos
- Sauna parowa (łaźnia rzymska) - najbardziej tradycyjna, znana już starożytnym Rzymie sauna parowa, to pomieszczenie, w którym panuje wysoka temaperatura (40-50°C) oraz bardzo wysoka wilgotność powietrza (do 100%). Sauna parowa oczyszcza organizm z toksyn, poprawia krążenie krwi oraz hartuje organizm. Korzystanie z niej zaleca się osobom z reumatoidalnym zapaleniem stawów, astmą oskrzelową oraz przewlekłym zapaleniem oskrzeli.
- Sauna sucha (fińska) - to miejsce o niskiej wilgotności powietrza (około 10%), lecz bardzo wysokiej temepraturze, dochodzącej do 95°C. Pobyt w saunie suchej pozwala na oczyszczenie organizmu z toksyn, korzystnie wpływa na krążenie oraz kondycję organizmu a także pozwala spalić około 300 kalorii w trakcie jednej sesji.
- Sauna na podczerwień (sauna Infrared) - to miejsce, w którym temperaturę około 40-60°C uzyskuje się dzięku urządzeniom emitującym promienie podczerwone. Uwaga! To jedyna sauna zalecana przy cerze naczynkowej. Korzystanie z niej często jest jednym z elementów efektywnego odchudzania, walki z celullitem, trądzikiem, a także regeneracji po treningu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!