Skupianie się na obiekcie w medytacji/ fot. Fotolia

Skupianie uwagi - od czego zacząć?

W jaki sposób skupić swoją uwagę na wybranym obiekcie podczas medytacji? W jaki sposób się skoncentrować? Wykonaj proste ćwiczenie medytacyjne i zobacz, jak zmieni się stan Twojego umysłu.
/ 18.12.2012 22:16
Skupianie się na obiekcie w medytacji/ fot. Fotolia

Utrzymujemy uważność umysłu podczas relaksacji dzięki skupianiu na czymś uwagi. Pomaga to zachować świadomość i odsunąć wszelkie przeszkadzające nam bodźce.

Oto podstawowe instrukcje dla większości medytacji:

  • zrelaksuj się;
  • wybierz jeden obiekt, na którym skupisz swoją uwagę i który będziesz badać;
  • jeśli umysł zacznie błądzić, sprowadź go z powrotem;
  • zapomnij o wszystkim innym.

Innymi słowy, dajemy umysłowi proste zadanie, aby przestał szukać sobie problemów. Możemy, na przykład, liczyć oddechy lub powtarzać mantrę. To jest nasza kotwica, do której wracamy, gdy umysł znów zaczyna błądzić.

Zakończ wojnę myśli, by móc się zrelaksować

Może kojarzyć się to z pracą i rzeczywiście tak jest. Uwielbiamy bawić się myślami – podążamy za tymi przyjemnymi i walczymy z nieprzyjemnymi. Wcale nie chcemy rezygnować ze swoich zmartwień i fantazji, nawet jeśli są bardzo frustrujące. Musimy zdecydowanie zakończyć tę wojnę myśli, jeśli naprawdę pragniemy zrelaksować się. Uwalnianie ich może być ciężką pracą!

Koncentracja to podstawa

Skupianie uwagi (koncentracja) jest podstawową techniką niemal wszystkich medytacji. Termin ten może być problematyczny dla tych, którym kojarzy się ze zmarszczonymi brwiami i ponurą determinacją. Z tego powodu niektórzy nauczyciele twierdzą, że ich praktyka nie wiąże się z koncentracją. To nieprawda. Prawidłowe skupianie uwagi przynosi radość. Przypomina dziecięcą fascynację zabawką – polega na odbieraniu bodźców i odczuwaniu, a nie myśleniu. Zachowujemy skupienie, podczas gdy wszystkie inne myśli i wrażenia odchodzą gdzieś dalej lub zostają wyciszone.

Koncentracja pojawia się w sposób naturalny, ale jest ona również umiejętnością, którą można rozwijać.

Dowiedz się więcej: Podstawowa technika w medytacji - skupianie uwagi

Jak skoncentrować się na wybranym obiekcie? (minimedytacja)

Ćwiczenie to można przeprowadzić w dowolnej chwili, na przykład siedząc przy biurku, czekając na autobus lub prowadząc samochód. Wykonaj to ćwiczenie krok po kroku:

  1. Wybierz interesujący cię obiekt, znajdujący się w zasięgu twojego wzroku. Może to być kwiat akacji, trawa falująca pod wpływem wiatru, wzór na czyjejś koszulce.
  2. Zatrzymaj umysł na tej rzeczy. Porzuć dialog wewnętrzny. Przestaw się na odczuwanie. Rozluźnij wzrok (nie wpatruj się z napięciem).
  3. Korzystaj ze swoich oczu niczym z teleobiektywu. Poczuj, jak czas zwalnia, gdy bez pośpiechu badasz wybrany obiekt. Wyobraź sobie jego teksturę lub zapach. Pozwól pojawiać się skojarzeniom. Niech twoje ciało rozluźni się i odpręży.
  4. Weź głęboki oddech i głośno wypuść powietrze.
  5. Zachowaj świadomość danego obiektu, swojego ciała oraz łączącego je strumienia uwagi.
  6. Na koniec świadomie „uwolnij” obiekt.

Zwróć uwagę, jak zmienił się stan twojego umysłu. Czy odczuwasz większy spokój i czy jesteś bardziej świadomy/świadoma?

Polecamy: Jak medytować, aby się nie rozpraszać?

Fragment książki "Naucz się medytować. Ponad 20 prostych ćwiczeń uzdrawiających ciało i oczyszczających umysł" (wydawnictwo Studio Astropsychologii, 2012). Publikacja za zgodą wydawcy. Tytuł, lid i śródtytuły pochodzą od redakcji.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!