Ssanie oleju – cudowny sposób na zdrowie?

Ssanie oleju to kontrowersyjna metoda opracowana przez profesora Tombaka. Polega na przyjęciu do ust łyżki oleju, który następnie ssie się przez 15 do 30 minut. Prof. Tombak uważa, że dzięki temu z organizmu zostają usunięte toksyny, bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki. Czy ta metoda działa?
/ 14.03.2013 15:58

Ssanie oleju – po co?

Ssanie oleju jest metodą opracowaną przez prof. Tombaka, który po wielu latach podróżowania po świecie obecnie mieszka w Polsce i tu prowadzi swoją działalność.

Autor metody uważa, że wszystkie choroby mają swój początek w gromadzeniu toksyn w organizmie i jednoczesnym zbyt wolnym wydalaniu ich, dlatego osoby chcące zachować zdrowie powinny przyłożyć szczególną wagę do oczyszczania organizmu – i właśnie to ma na celu ssanie oleju.

Na czym polega ssanie oleju?

Ssanie oleju polega na przyjęciu do jamy ustnej łyżki oleju (nie więcej niż 15 ml) i ssaniu go przez 15-30 minut. Autor tej metody zapewnia, że można użyć każdego oleju tłoczonego na zimno, jednak najlepsze efekty osiągniemy stosując  olej arachidowy, słonecznikowy lub oliwę z oliwek.

Zabieg najlepiej wykonywać rano na czczo po umyciu zębów bądź wieczorem przed pójściem spać, również po umyciu zębów i co najmniej 3 godziny po ostatnim posiłku. Bardzo ważne jest, żeby po zabiegu nie połykać oleju, ale wypluć resztki, umyć zęby i dobrze wypłukać jamę ustną. Warto też dokładnie oczyścić język.

Na jakim mechanizmie opiera się ta metoda?

Autor metody uważa, że w jamie ustnej zgromadzone są bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki, które są przyczyną wszystkich chorób, a dzięki ssaniu oleju usuwamy je wraz z wyplutym olejem.

Czy to działa?

Ciężko jednoznacznie powiedzieć, czy ta metoda przynosi rezultaty. Wszystkie zabiegi proponowane przez profesora Tombaka są dość kontrowersyjne, podobnie jak on sam – początkowo znany był jako hipnotyzer, następnie oznajmił, że posiada wykształcenie w kierunku chemii i biologii i rozpoczął uzdrawianie za pomocą oczyszczania.

Jedno jest pewne – nawet jeśli metody takie jak ssanie oleju nie są szkodliwe, skonsultuj je ze swoim lekarzem. Pamiętaj, żeby nie porzucać pochopnie leczenia według zaleceń medycyny akademickiej na rzecz medycyny alternatywnej, ponieważ może nie przynieść to oczekiwanych przez Ciebie rezultatów, a czasem wręcz zaszkodzić Twojemu zdrowiu!

Zobacz też: Czym jest kinesiotaping?

Dla kogo przeznaczona jest ta terapia?

Według zwolenników tej metody terapia polecana jest szczególnie osobom cierpiącym na:

 • anemię,
 • miażdżycę,
 • zapalenie żył,
 • choroby  układu krwionośnego,
 • egzemę,
 • obrzęki,
 • choroby przewodu pokarmowego (w tym wzdęcia, zaparcia, biegunki czy wrzody),
 • reumatyzm,
 • alergie,
 • migreny,
 • bóle głowy ,
 • różne odmiany nowotworów.

Jakich efektów można się spodziewać?

 1. Ustąpią zmiany chorobowe – w przypadku ostrych chorób nastąpi to w ciągu 2-3 tygodni, w przypadku chorób przewlekłych może potrwać nawet rok.
 2. Stosując tę metodę można poczuć przypływ energii, siły oraz witalności.
 3. Ustąpią wszelkie zmiany w jamie ustnej, np. nadżerki.

Zobacz też: Amigdalina – cudowny lek na raka?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!