ból kręgosłupa/ fot. Fotolia

Czym jest kinesiotaping?

Kinesiotaping to terapia, która pomaga leczyć bóle szyi, kręgosłupa czy dolnej części pleców za pomocą plastrów Kinesio Tex. Jaka jest skuteczność kinesiotapingu? Co to jest taping? W jaki sposób działają plastry Kinesio Tex? Gdzie stosowany jest taping i kinesiotaping? Jaki jest koszt terapii metodą kinesiotapingu?
/ 02.01.2013 10:21
ból kręgosłupa/ fot. Fotolia

Czym jest kinesiotaping ?

Kinesiotaping czyli plastrowanie dynamiczne to metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze. Jest to jedna z metod tapingu (naklejania plastra). Przy tej metodzie wykorzystuje się specjalny plaster – Kinesio Tex, który nie ogranicza ruchów, a jego elastyczność wynosi 130%–140%. Sposób nacięcia zależy od miejsca aplikacji i przypomina wachlarz lub litery X, Y, I.

Plaster rozciąga się wyłącznie na długość, nie zawiera leków ani lateksu, jest wodoodporny i pozwala skórze oddychać dzięki falowej strukturze.

Kinesio Tex jest dostępny w kilku kolorach:

 • niebieskim (pomaga w rozluźnianiu),
 • różowym (zwiększa napięcie mięśniowe),
 • cielistym i czarnym.

Dzięki temu, że Kinesio Tex jest dostępny w wersji kolorowej jest akceptowany przez dzieci.

Co to jest taping?

Taping, czyli plastrowanie, to naklejanie nie rozciągliwego aczkolwiek elastycznego plastra. Plaster jest źródłem bodźców mechanicznych, nie jest nasączony żadnym lekiem. W zależności od miejsca aplikacji ma różne oddziaływanie – plastrowanie stosuje się w celu zmniejszenia bólu oraz obrzęku, przyspieszenia procesu gojenia, korekcji mechanicznej, poprawy stabilizacji m.in. przy bólach kręgosłupa, kolana czy barku.

Gdzie stosowany jest taping i kinesiotaping?        

Zastosowanie tapingu i kinesiotapingu najczęściej wykorzystywane jest w fizjoterapii:

 • przeciwbólowej,
 • ortopedycznej,
 • sportowej,
 • neurologicznej,
 • pediatrycznej,
 • ginekologicznej,
 • pooperacyjnej ,
 • onkologicznej.

Zobacz także: Czy klimat może leczyć?

Jaka jest skuteczność terapii plastrami Kinesio Tex?

Badania przeprowadzone nad skutecznością tej terapii, wykazały dużą poprawę u pacjenta stosującego plastry Kinesio Tex przy dokuczliwych bólach dolnej części pleców. Stosowanie tej metody w leczeniu chorób nowotworowych również daje pozytywne rezultaty.

Zalecane jest także stosowanie tych plastrów przy bólach szyi czy bólach kręgosłupa (koryguje postawę).  Jest to jedna z form rehabilitacji, a jej koszt to ok. 20 zł (na jedną część ciała).

Jak działa kinesiotaping?

Kinesiotaping oddziałuje bezpośrednio na skórę, a konkretnie na receptory bólu oraz na układ limfatyczny, mięśnie i stawy. Opiera się na ruchu i zawartym w organizmie procesie samo-leczenia, dlatego jego działanie jest długotrwałe. Metoda ta nie ogranicza ruchów i nie utrudnia wykonywania dotychczasowych czynności oraz prowadzenia dotychczasowego stylu życia. Kinesiotaping redukuje ból, rozluźniania napięte mięśnie oraz zwiększa zakres aktywności fizycznej.

Plastrowanie dynamiczne likwiduje obrzęki limfatyczne poprzez poprawę krążenia krwi i chłonki, zmniejsza zatory tkankowe i stany zapalne oraz otwarcie drenażu limfatycznego pod skórą. Plastry pomagają również w korekcji stawów.

W jakich przypadkach stosowany jest kinesiotaping?

Do niedawna kinesiotaping był stosowany głównie w sporcie, w celu ograniczenia liczby kontuzji lub jako terapia stosowana w leczeniu urazów. Obecnie jest stosowana przy dysfunkcjach układu mięśniowo-stawowego. Kinesiotaping można stosować również w celu wzmacniania mięśni czworogłowych podczas ćwiczeń.

Zobacz także: Na co pomaga masaż kamieniami?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!