Najlepszy babciny sposób na ból gardła. Rozgniatam pół łyżeczki i dodaję do wody

goździki na gardło fot. Adobe Stock, peopleimages.com
Domowym sposobem na gardło są płukanki z goździków, picie naparów oraz żucie goździków. Ten środek znały i polecały już nasze babcie. Goździki łagodzą ból gardła, chrypkę i drapanie w gardle. Warto je stosować w trakcie infekcji, bo mają potwierdzone naukowo właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
/ 19.07.2024 05:37
goździki na gardło fot. Adobe Stock, peopleimages.com

Spis treści:

  1. Właściwości zdrowotne goździków
  2. Goździki na gardło – działanie
  3. Jak stosować goździki na ból gardła?
  4. Goździki na gardło – bezpieczeństwo stosowania
  5. Inne domowe sposoby na ból gardła

Właściwości zdrowotne goździków

Goździki to ususzone pąki kwiatowe goździkowca korzennego (łac. Syzygium aromaticum). Jest to pachnąca przyprawa, ale też środek leczniczy. Goździki mają wiele prozdrowotnych właściwości. Naukowcy potwierdzają, że zawarte w nich związki aktywne działają:

  • przeciwzapalnie,
  • przeciwbakteryjnie,
  • przeciwwirusowo,
  • przeciwbólowo, 
  • znieczulająco,
  • przeciwpasożytniczo,
  • grzybobójczo,
  • owadobójczo,
  • przeciwalergicznie.

Odpowiada za to przede wszystkim eugenol, czyli główny składnik eterycznego olejku goździkowego, nadający przyprawie charakterystyczny aromat. Zawartość eugenolu w goździkach waha się od 45 do 90%. Co więcej, te ususzone pąki zawierają flawonoidy (kwercetynę i kemferol), kwasy fenolowe (kwas ferulowy, kawowy, elagowy i salicylowy). Cenione związki zamknięte w niewielkim goździku mogą pomóc przy różnych dolegliwościach, w tym problemach z gardłem.

Goździki na gardło – czy działają?

Goździki można z powodzeniem wykorzystać w domowym leczeniu bólu gardła przy infekcji, drapania i suchości w gardle czy chrypki. Ich skuteczność wynika z cenionego od wieków działania przeciwbólowego, przeciwzapalnego i przeciwdrobnoustrojowegoOlejek goździkowy tradycyjnie był stosowany np. infekcje w jamie ustnej i ból zębów. Babcie polecały żucie goździków lub przykładanie ich w bolące miejsce. Goździki można bezpiecznie zastosować w celu złagodzenia objawów zapalenia gardła. 

Jak stosować goździki na gardło?

Goździki mogą być stosowane na różne sposoby, aby złagodzić ból gardła, w tym ich żucie, picie naparu lub płukanie gardła, a także inhalacje z olejkiem eterycznym. 

Żucie goździków na gardło

Żucie goździków na gardło to polecany domowy sposób przy kaszlu i zapaleniu gardła. Wystarczy rzuć 2 goździki przez około 5 minut kilka razy dziennie. Po tym czasie trzeba je wyrzucić. W ten sposób uwalniają się olejki eteryczne, które działają łagodząco na śluzówkę. Dodatkowa zaleta jest taka, że związki uwalniające się pod wpływem żucia goździków pomagają utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej, zapobiegają próchnicy, odświeżają oddech i redukują płytkę nazębną.

Napar z goździków do płukania gardła

Aby zmniejszyć objawy zapalenia gardła, wypróbuj napar z goździków. Działa kojąco, zwalcza bakterie i wirusy. W tym celu:

  1. 1-2 łyżeczki całych goździków zalej 1 szklanką wrzącej wody.
  2. Zaparzaj przez 10-15 minut.
  3. Odcedź goździki i poczekaj, aż płyn nieco ostygnie.
  4. Letnim naparem płucz gardło 3 razy w ciągu dnia.

goździki na ból gardła

fot. Goździki na gardło/Adobe Stock, Amy Lv

Herbata z goździkami na gardło

Herbata z goździków to dobry sposób na bolące gardło. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i zwalcza zarazki.

Przygotowanie:

  1. Pół łyżeczki zmielonych lub rozgniecionych goździków zalej szklanką wrzątku.
  2. Zaparzaj pod przykryciem przez 3 minuty.
  3. Pij napar 2-3 razy dziennie.

Do herbaty możesz dodać imbir, napar z rumianku lub szałwii, co wzmocni jego lecznicze działanie. Pamiętaj, że goździki są lekko toksyczne, dlatego herbatę z goździkami możesz pić tylko doraźnie, maksymalnie kilka dni.

Goździki na ból gardła – bezpieczeństwo stosowania

Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) potwierdza, że stosowanie pąków goździków, olejku goździkowego, eugenolu w formie suplementu diety jest bezpieczne, ale eksperci zwracają uwagę na potencjalną szkodliwość rośliny. Goździki są lekko toksyczne. Nie można stosować ich zbyt długo i w nadmiernej ilości. Mogą rozrzedzać krew i zwiększać ryzyko krwawień. Według WHO dopuszczalna dzienna dawka olejku goździkowego dla ludzi wynosi 2,5 mg/kg masy ciała.

Przerwij kurację goździkami, jeśli wystąpią niepokojące objawy, np.:

  • swędzenie gardła,
  • wysypka,
  • podrażnienie jamy ustnej,
  • ból brzucha,
  • nudności,
  • wymioty,
  • zawroty głowy,
  • biegunka.

Inne domowe sposoby na bolące gardło

Istnieje wiele domowych sposobów na dolegliwości związane z gardłem, które są naturalne i bezpieczne, a przy tym często skuteczne. Oto wybrane z nich:

  • Pij dużo płynów (2-3 l dziennie). Właściwe nawilżanie organizmu powoduje, że śluzówka gardła lepiej broni się przed zarazkami.
  • Płucz gardło naparami z ziół takimi jak szałwia, tymianek, rumianek, prawoślaz lekarski. Możesz powtarzać czynność nawet 6 razy dziennie.
  • Nawilżaj powietrze, zwłaszcza w sezonie grzewczym.
  • Stosuj płukanki do gardła z solą. Wystarczy łyżeczkę soli rozpuścić w szklance ciepłej, przygotowanej wody, i płukać nią gardło kilka razy dziennie.
  • Wypróbuj płukanki z sodą oczyszczoną. Pół łyżeczki sody rozpuść w szklance wody. Gardło możesz płukać kilka razy dziennie.
  • Stosuj inhalacje, które działają odkażająco i przeciwzapalnie. Możesz dodać do wody w tym celu kilka kropli olejku eterycznego, np. szałwiowego lub tymiankowego. Zamiast olejków użyj ziół leczniczych, a będzie to łagodniejsza inhalacja. 
  • Pij naturalne syropy na ból gardła. Syrop z cebuli lub syrop z czosnku powinny złagodzić kaszel i drapanie w gardle.

Domowe środki nie zawsze rozwiążą problem. Czasami konieczna jest wizyta u lekarza. Skonsultuj się, jeżeli na twoim gardle pojawiły się naloty, nie możesz przełykać, masz wysoką gorączkę albo ból gardła nie ustępuje w ciągu 1-2 tygodni. Również gdy masz przy tym problemy z oddychaniem. W niektórych przypadkach ból gardła może być spowodowany poważniejszą przyczyną.

Źródła:

Batiha GE, Alkazmi LM, Wasef LG, Beshbishy AM, Nadwa EH, Rashwan EK. Syzygium aromaticum L. (Myrtaceae): Traditional Uses, Bioactive Chemical Constituents, Pharmacological and Toxicological Activities. Biomolecules. 2020 Jan 30;10(2):202. doi: 10.3390/biom10020202,

Haro-González JN, Castillo-Herrera GA, Martínez-Velázquez M, Espinosa-Andrews H. Clove Essential Oil (Syzygium aromaticum L. Myrtaceae): Extraction, Chemical Composition, Food Applications, and Essential Bioactivity for Human Health. Molecules. 2021 Oct 22;26(21):6387. doi: 10.3390/molecules26216387,

Vicidomini C, Roviello V, Roviello GN. Molecular Basis of the Therapeutical Potential of Clove (Syzygium aromaticum L.) and Clues to Its Anti-COVID-19 Utility. Molecules. 2021 Mar 26;26(7):1880. doi: 10.3390/molecules26071880.

Czytaj także:
Domowe sposoby na przeziębienie. Co pomoże na katar, ból gardła, kaszel i gorączkę?
9 domowych sposobów na chrypkę
Ból gardła przy przełykaniu. Co robić?
Sok z cytryny na ból gardła. Ten mało popularny środek może zdziałać cuda, gdy boli gardło

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA