Świerzbiec właściwy

Świerzbiec właściwy – lek na Parkinsona?

Świerzbiec właściwy zawiera L-DOPĘ (prekursor dopaminy), dzięki czemu wykorzystuje się go w leczeniu choroby Parkinsona. Jak działa?
Marta Słupska / 18.07.2016 10:51
Świerzbiec właściwy

Jak działa świerzbiec właściwy?

Świerzbiec właściwy jest to roślina lecznicza pnąca strączkowa, rosnąca dziko lub uprawiana na obszarach tropikalnych Azji Wschodniej, Moluków i Filipin.

Wyciągi ze świerzbca właściwego zawierają L-DOPA, który jest naturalnym aminokwasem będącym prekursorem dopaminy. Dzięki temu neuroprzekaźnikowi roślina pobudza nasz organizm do działania, podejmowania nowych wyzwań i ogólnie korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Dopamina podnosi również poziom testosteronu i obniża prolaktyny, przez co poprawia libido i funkcje seksualne.

Najsłynniejszym działaniem świerzbca właściwego jest uśmierzanie objawów choroby Parkinsona. Stosuje się go również w leczeniu zaburzeń erekcji, w przypadku zakażenia pasożytami, przy braku menstruacji i leczeniu bolesnych miesiączek, by stymulować libido, wzmacniać organizm czy wspomagać leczenie cukrzycy.

Świerzbiec właściwy stosują sportowcy, ponieważ jego wyciągi wspomagają zdolności wysiłkowe oraz regenerację organizmu po treningach.

Napary z tej rośliny poleca się pić osobom przemęczonym, przetrenowanym i o pogorszonym samopoczuciu.

Świerzbiec właściwy możemy znaleźć w popularnych suplementach diety mających na celu poprawić nastrój i wspomagających radzenie sobie ze stresem.

10 powodów, dla których warto pić napar z czystka

Świerzbiec właściwy – pomoc dla chorych na chorobę Parkinsona?

Choroba Parkinsona powoduje postępujący proces zwyrodnienia komórek nerwowych. Pierwsze niszczone są części mózgu produkujące dopaminę – związek chemiczny, który jest odpowiedzialny za przekazywanie impulsów nerwowych między komórkami nerwowymi. Chory ma problemy z chodzeniem, szura nogami, cierpi na sztywność mięśni czy zachwiania równowagi.

Świerzbiec właściwy był wykorzystywany w leczeniu choroby Parkinsona już 4500 lat temu w starożytnych Indiach, chociaż wówczas schorzenie to miało inną nazwę – Kampavata.

W latach 60. L-dopę (związek chemiczny, który stosowany jest właśnie w chorobie Parkinsona) zawartą w świerzbcu zaczęto pozyskiwać syntetycznie. Zauważono jednak, że ilość proszku ze świerzbca właściwego stosowanego przez lekarzy ajurwedy jest porównywalna z ilością syntetycznej L-dopy, a powodują te same korzyści. Specjaliści na nowo zainteresowali się więc tą niezwykłą rośliną, mając nadzieję, że skrywa jeszcze inne, wartościowe dla ludzkiego organizmu substancje.

W rezultacie eksperci z Bombaju stworzyli ze świerzbca preparat HP200, który został uznany przez indyjski Departament Żywności i Leków i jest dostępny w Indiach pod nazwą handlową Zandopa. Departament Żywienia i Leków w Stanach Zjednoczonych również zatwierdził lek, lecz jedynie do badań klinicznych i nie jest on dostępny w aptekach. Prace nad wyjątkowymi właściwościami świerzbca nadal trwają. 

Bacopa monnieri - indyjskie zioło o wyjątkowej mocy zdrowotnej!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!