Jak działa świerzbiec właściwy?
Świerzbiec właściwy jest to roślina lecznicza pnąca strączkowa, rosnąca dziko lub uprawiana na obszarach tropikalnych Azji Wschodniej, Moluków i Filipin.
Wyciągi ze świerzbca właściwego zawierają L-DOPA, który jest naturalnym aminokwasem będącym prekursorem dopaminy. Dzięki temu neuroprzekaźnikowi roślina pobudza nasz organizm do działania, podejmowania nowych wyzwań i ogólnie korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Dopamina podnosi również poziom testosteronu i obniża prolaktyny, przez co poprawia libido i funkcje seksualne.
Najsłynniejszym działaniem świerzbca właściwego jest uśmierzanie objawów choroby Parkinsona. Stosuje się go również w leczeniu zaburzeń erekcji, w przypadku zakażenia pasożytami, przy braku menstruacji i leczeniu bolesnych miesiączek, by stymulować libido, wzmacniać organizm czy wspomagać leczenie cukrzycy.
Świerzbiec właściwy stosują sportowcy, ponieważ jego wyciągi wspomagają zdolności wysiłkowe oraz regenerację organizmu po treningach.
Napary z tej rośliny poleca się pić osobom przemęczonym, przetrenowanym i o pogorszonym samopoczuciu.
Świerzbiec właściwy możemy znaleźć w popularnych suplementach diety mających na celu poprawić nastrój i wspomagających radzenie sobie ze stresem.
10 powodów, dla których warto pić napar z czystka
Świerzbiec właściwy – pomoc dla chorych na chorobę Parkinsona?
Choroba Parkinsona powoduje postępujący proces zwyrodnienia komórek nerwowych. Pierwsze niszczone są części mózgu produkujące dopaminę – związek chemiczny, który jest odpowiedzialny za przekazywanie impulsów nerwowych między komórkami nerwowymi. Chory ma problemy z chodzeniem, szura nogami, cierpi na sztywność mięśni czy zachwiania równowagi.
Świerzbiec właściwy był wykorzystywany w leczeniu choroby Parkinsona już 4500 lat temu w starożytnych Indiach, chociaż wówczas schorzenie to miało inną nazwę – Kampavata.
W latach 60. L-dopę (związek chemiczny, który stosowany jest właśnie w chorobie Parkinsona) zawartą w świerzbcu zaczęto pozyskiwać syntetycznie. Zauważono jednak, że ilość proszku ze świerzbca właściwego stosowanego przez lekarzy ajurwedy jest porównywalna z ilością syntetycznej L-dopy, a powodują te same korzyści. Specjaliści na nowo zainteresowali się więc tą niezwykłą rośliną, mając nadzieję, że skrywa jeszcze inne, wartościowe dla ludzkiego organizmu substancje.
W rezultacie eksperci z Bombaju stworzyli ze świerzbca preparat HP200, który został uznany przez indyjski Departament Żywności i Leków i jest dostępny w Indiach pod nazwą handlową Zandopa. Departament Żywienia i Leków w Stanach Zjednoczonych również zatwierdził lek, lecz jedynie do badań klinicznych i nie jest on dostępny w aptekach. Prace nad wyjątkowymi właściwościami świerzbca nadal trwają.
Bacopa monnieri - indyjskie zioło o wyjątkowej mocy zdrowotnej!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!