Szałwia to nazwa 800 gatunków roślin jasnotowatych. Występuje na całej kuli ziemskiej. Wiele z gatunków szałwii ma właściwości lecznicze potwierdzone badaniami, m.in. szałwia lekarska, hiszpańska, muszkatołowa. Niektóre z nich rosną dziko, inne wymagają uprawy. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Szałwia lekarska - właściwości
Właściwości lecznicze szałwii lekarskiej są naprawdę różnorodne. Napar z szałwii można stosować wewnętrznie i zewnętrznie.
- Zaleca się ją w nadmiernej fermentacji jelitowej i bólach brzucha, wzdęciach, biegunkach i nudnościach oraz osłabieniu perystaltyki spowodowanym skurczem jelit.
- Pomaga pokonać stany zapalne jelit.
- Ułatwia trawienie (działa żółciopędnie).
- Pobudza apetyt.
- Pomaga zakończyć laktację lub ją ograniczyć (np. w czasie nawału pokarmu).
- Łagodzi bóle miesiączkowe i pomaga wyregulować obfite krwawienia (dzięki zawartości fitoestrogenów).
- Działa dobroczynnie na skórę - zmniejsza wypryski, łagodzi zmiany trądzikowe i grzybicze. Ma właściwości odżywcze i antystarzeniowe.
- Ogranicza potliwość.
- Działa antyseptycznie. Pomaga pokonać afty pleśniawki bóle gardła (jako płukanka).
- Szałwia pomaga w walce z kaszlem (działa wykrztuśnie).
W medycynie naturalnej najczęściej stosuje się napar z szałwii lekarskiej (łyżeczka suszu na szklankę wrzątku). Dziennie lepiej nie przekraczać 2-3 szklanek. Napar można pić, przemywać skórę, płukać nim jamę ustną. Koszt: ok. 3 zł za 50 g.
Sprawdź, jakie dania doprawia się szałwią!
Szałwia hiszpańska
Szałwia hiszpańska pochodzi z Meksyku i Gwatemali. Jej najzdrowszą częścią są popularne nasiona chia. Zawierają one prawdziwy koncentrat zdrowia: mnóstwo kwasów omega-3, wapń żelazo, pełnowartościowe białko, potas, magnez, fosfor. Zmniejszają one ryzyko rozwoju raka piersi (potwierdziły to badania!), poprawiają pamięć i mają działanie antydepresyjne. Wpływają pozytywnie na układ krwionośny (obniżają poziom cholesterolu i regulują ciśnienie krwi). Poprawiają trawienie.
Nasiona szałwii hiszpańskiej (chia) można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Kosztują ok. 20 zł za 150 g. Dziennie spożycie nie powinno przekraczać 3 łyżeczek.
Szałwia omszona
Szałwia omszona to popularny w Polsce gatunek szałwii ozdobnej. Nie ma ona właściwości zdrowotnych. Rośnie dziko, można również wysiewać ją w ogrodach. Ma charakterystyczne fioletowe kwiatki.
Szałwia do palenia?
W średniowieczu szałwię traktowano jako roślinę magiczną, która oczyszcza domostwa z demonów. W tym celu palono szałwię - do kadzielnicy wrzucano suszone liście szałwii i podpalano je, a następnie dymem okadzano mieszkanie.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!