SZAŁWIA hiszpańska, lekarska, wieszcza = właściwości i zastosowanie

szałwia
To jedno z najpopularniejszych ziół o działaniu leczniczym. Przekonaj się, jak możesz ją wykorzystać dla zdrowia swojej rodziny.
Agnieszka Czechowska / 05.04.2017 16:49
szałwia

Szałwia to nazwa 800 gatunków roślin jasnotowatych. Występuje na całej kuli ziemskiej. Wiele z gatunków szałwii ma właściwości lecznicze potwierdzone badaniami, m.in. szałwia lekarska, hiszpańska, muszkatołowa. Niektóre z nich rosną dziko, inne wymagają uprawy. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Szałwia lekarska - właściwości

Właściwości lecznicze szałwii lekarskiej są naprawdę różnorodne. Napar z szałwii można stosować wewnętrznie i zewnętrznie.

  • Zaleca się ją w nadmiernej fermentacji jelitowej i bólach brzucha, wzdęciach, biegunkach i nudnościach oraz osłabieniu perystaltyki spowodowanym skurczem jelit.
  • Pomaga pokonać stany zapalne jelit.
  • Ułatwia trawienie (działa żółciopędnie).
  • Pobudza apetyt.
  • Pomaga zakończyć laktację lub ją ograniczyć (np. w czasie nawału pokarmu).
  • Łagodzi bóle miesiączkowe i pomaga wyregulować obfite krwawienia (dzięki zawartości fitoestrogenów).
  • Działa dobroczynnie na skórę - zmniejsza wypryski, łagodzi zmiany trądzikowe i grzybicze. Ma właściwości odżywcze i antystarzeniowe.
  • Ogranicza potliwość.
  • Działa antyseptycznie. Pomaga pokonać afty pleśniawki bóle gardła (jako płukanka).
  • Szałwia pomaga w walce z kaszlem (działa wykrztuśnie).

W medycynie naturalnej najczęściej stosuje się napar z szałwii lekarskiej (łyżeczka suszu na szklankę wrzątku). Dziennie lepiej nie przekraczać 2-3 szklanek. Napar można pić, przemywać skórę, płukać nim jamę ustną. Koszt: ok. 3 zł za 50 g.

Sprawdź, jakie dania doprawia się szałwią!

Szałwia hiszpańska

Szałwia hiszpańska pochodzi z Meksyku i Gwatemali. Jej najzdrowszą częścią są popularne nasiona chia. Zawierają one prawdziwy koncentrat zdrowia: mnóstwo kwasów omega-3, wapń żelazo, pełnowartościowe białko, potas, magnez, fosfor. Zmniejszają one ryzyko rozwoju raka piersi (potwierdziły to badania!), poprawiają pamięć i mają działanie antydepresyjne. Wpływają pozytywnie na układ krwionośny (obniżają poziom cholesterolu i regulują ciśnienie krwi). Poprawiają trawienie.
Nasiona szałwii hiszpańskiej (chia) można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Kosztują ok. 20 zł za 150 g. Dziennie spożycie nie powinno przekraczać 3 łyżeczek.

Szałwia omszona

Szałwia omszona to popularny w Polsce gatunek szałwii ozdobnej. Nie ma ona właściwości zdrowotnych. Rośnie dziko, można również wysiewać ją w ogrodach. Ma charakterystyczne fioletowe kwiatki.

Szałwia do palenia?

W średniowieczu szałwię traktowano jako roślinę magiczną, która oczyszcza domostwa z demonów. W tym celu palono szałwię - do kadzielnicy wrzucano suszone liście szałwii i podpalano je, a następnie dymem okadzano mieszkanie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA