Technika Alexandra – dlaczego warto?

Kwaśne soki żołądkowe przemieszczają się do wrażliwego przełyku, a następnie do gardła,powodując jego ból i pieczenie/ fot. Fotolia
Nasze codzienne ruchy (wykonywane pod wpływem pośpiechu, obaw i zmęczenia) znacznie nadwyrężają organizm i powodują wykształcenie nieprawidłowych wzorców ruchowych. Ograniczają one m.in. podstawową rolę kręgosłupa, czyli podtrzymywanie ciężaru ciała, i prowadzą do rozmaitych schorzeń.
/ 28.02.2011 11:11
Kwaśne soki żołądkowe przemieszczają się do wrażliwego przełyku, a następnie do gardła,powodując jego ból i pieczenie/ fot. Fotolia

Wszystkiemu winne napięcie mięśni

Dzieje się to w wyniku ciągłej (mimo że często bardzo nieznacznej) aktywizacji “reakcji stresu”, przejawiającej się w napinaniu mięśni szyi, odchylaniu głowy do tyłu i kuleniu ramion.

Taka reakcja staje się szczególnie wyraźna, gdy w stanie zdenerwowania lub pośpiechu mamy zamiar wykonać dowolny ruch. Wtedy na skutek odruchu stresu naturalne mechanizmy utrzymywania równowagi zostają zaburzone. W związku z tym nadmierne napięcie i wzmocnienie krzywizny kręgosłupa szyjnego kompensowane jest dodatkowymi napięciami i usztywnieniami w niższych partiach kręgosłupa.

Aby utrzymać pion, zmuszeni jesteśmy stosować strategie alternatywne, jak spinanie się, usztywnienie, “trzymanie się prosto” lub oklapnięcie. W takich warunkach ciało, a szczególnie dół kręgosłupa, nie ma niezbędnej stabilności, w rezultacie czego kręgosłup zapada się lub coraz bardziej odchodzi od naturalnego ułożenia.

Zobacz też: Technika Alexandra - zajęcia krok po kroku

Czy jesteś niewolnikiem własnych nawyków?

Niestety, kiedy taki wzorzec ruchowy zostanie przyjęty, nie jest on już przez nas uświadamiany i na skutek ciągłego powtarzania utrwala się coraz bardziej. Stajemy się niewolnikami własnych nawyków.

Stąd już niedaleko do stopniowego pojawiania się bólów krzyżowych, początkowo nie traktowanych poważnie, bo nie dokumentowanych żadnymi zmianami chorobowymi. Wiadomo jednak, że z czasem utrwalane nieprawidłowe nawyki postawy mogą powodować pogłębianie się tych bólów oraz obniżać odporność organizmu na szoki zewnętrzne, jak przeciążenie, przemęczenie, upadki.

Technika Alexandra może skutecznie zapobiec takiej tendencji lub powstrzymać postępujący już proces zmian. 

Zobacz też: Komu i jak pomaga Technika Alexandra?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA