11 domowych sposobów na ukąszenie komara. Te metody zmniejszą swędzenie

domowe sposoby na ukąszenie komara fot. iStock, stefanamer
Domowe sposoby na ukąszenia komarów to m.in.: zimne lub ciepłe okłady, pocieranie skórką banana, cebulą, miód, soda czy ocet. Naturalne środki przynoszą ulgę w swędzeniu i łagodzą działanie alergenów, zawartych w ślinie komara. Sprawdź, jak stosować domowe sposoby na ugryzienia tych owadów.
/ 13.07.2023 16:00


domowe sposoby na ukąszenie komara fot. iStock, stefanamer

Na ugryzienie komara warto stosować domowe sposoby. Bywają równie skuteczne jak środki z apteki, oczywiście jeśli nie masz uczulenia na komaryPoniżej znajdziesz same sprawdzone domowe sposoby na ukąszenia komarów.

Spis treści:

 1. Domowe sposoby na ukąszenie komara – na co pomagają?
 2. Skórka banana
 3. Proszek do pieczenia z wodą
 4. Gorąca łyżka
 5. Sól angielska
 6. Torebki herbaty
 7. Nacieranie kostką lodu
 8. Ocet jabłkowy
 9. Uciskanie 
 10. Miód
 11. Cebula
 12. Bazylia lub tymianek

Domowe sposoby na ukąszenie komara – na co pomagają?

Domowe sposoby mogą zmniejszyć swędzenie i niewielki obrzęk po ukąszeniu komara. Takie objawy są wynikiem działania śliny owada, którą wstrzykuje on w skórę w trakcie ugryzienia, aby zapobiec krzepnięciu krwi. Zawiera ona białka wywołujące odpowiedź układu immunologicznego człowieka. W rezultacie pojawiają się swędzące bąble. Większość odczynów po ukąszeniu komara samoistnie znika w ciągu kilku dni. Warto jednak łagodzić objawy, ponieważ drapanie może prowadzić do infekcji lub powstania rany i dłuższego gojenia się miejsca po ugryzieniu. Oto co pomaga. 

Skórka banana na komary

Potrzyj swędzące miejsce wewnętrzną stroną skórki banana, a w ciągu kilku minut poczujesz ulgę. Dodatkowy plus – skóra po takim zabiegu pięknie pachnie.

Proszek do pieczenia z wodą na ukąszenie komara

Zmieszaj proszek do pieczenia z niewielką ilością wody, tworząc pastę. Posmaruj nią miejsce ukąszenia i zostaw do wyschnięcia. Po około 10 minutach możesz zmyć pastę i cieszyć się wolnością od uciążliwego swędzenia. To sprawdzony sposób na ugryzienie komara. Zamiast proszku do pieczenia możesz użyć sody oczyszczonej. Przeczytaj: Na co pomagają okłady z sody?

Gorąca łyżka na ukąszenie komara

Stosowanie ciepła może na pewien czas złagodzić swędzenie, chociaż według lekarzy do tego sposobu lepiej podejść ostrożnie. Ciepło może bowiem zwiększać obrzęk i stan zapalny. Jeśli chcesz wypróbować ten domowy sposób na ukąszenie komara, rozgrzej łyżkę pod ciepłą wodą z kranu, a następnie przyłóż do swędzącego miejsca. Ciepło pomoże zneutralizować ślinę komara, która powoduje powstawanie swędzących, czerwonych bąbli.

Sól angielska na ugryzienie komara

Sól gorzka skutecznie radzi sobie z ukąszeniami owadów. Szczególnie dobrze sprawdza się, gdy ugryzień jest dużo – wystarczy dosypać trochę soli (do kupienia w aptece za kilka złotych) do kąpieli w wannie.

Torebki herbaty na ugryzienie komara

Ostudzoną torebkę czarnej lub zielonej herbaty (lub liście zawinięte np. w ligninę, jeśli pijesz herbatę liściastą) przyłóż do swędzącego miejsca i lekko przyciśnij. Herbata złagodzi działanie związków zawartych w ślinie komara i zlikwiduje uczucie swędzenia.

Nacieranie kostką lodu na ugryzienie komara

Zimno jest dobrym środkiem na stan zapalny i swędzenie. Dlatego możesz owiniętą w torebkę i np. ścierkę kostkę lodu przykładać w miejsce po ugryzieniu komara. Wystarczy przykładać chłodny okład przez około 1-5 minut kilka razy dziennie. Pamiętaj, aby nie przykładać lody bezpośrednio na skórę, ponieważ może to spowodować jej uszkodzenie. 

Ocet jabłkowy na ukąszenia komarów

Nawilż wacik, gazę lub niewielką ściereczkę odrobiną octu jabłkowego i przyciśnij do swędzącego miejsca. Dzięki swoim właściwościom ocet jabłkowy skutecznie niweluje nieprzyjemne dolegliwości po ukąszeniu komara.

Uciskanie ukąszenia komara

Uciskaj przez 10 sekund miejsce po ukąszeniu komara, żeby zmniejszyć nieprzyjemne swędzenie. 

Miód na ukąszenie komara

Kolejnym domowym sposobem na ukąszenie komara jest smarowanie miodem. Miód działa przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo, a także przyspiesza gojenie. Posmaruj cienką warstwą swędzące miejsce. 

Cebula na komary

Przyłóż do swędzącego miejsca plaster cebuli. Jej sok przeciwdziała podrażnieniu i pieczeniu, a do tego ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Okład pozostaw na kilka minut, następnie umyj skórę wodą. 

Bazylia lub tymianek na ukąszenie komara

Te aromatyczne przyprawy sprawdzą się nie tylko w kuchni, ale też w domowej apteczce. Łagodzą stan zapalny i podrażnienie, a także działają przeciwinfekcyjnie. Aby złagodzić swędzenie po ukąszeniu komara, łyżkę suszonych ziół zalej 100 ml wrzątku i zaparzaj 5-10 minut pod przykryciem. Ostudzonym naparem przetrzyj swędzące miejsce. Jeżeli poczujesz nasilenie objawów, przerwij zabieg i umyj skórę wodą z mydłem. 

Jeżeli domowe środki nie dają ulgi, należy sięgnąć po preparaty przeciwhistaminowe dostępne w aptekach. Łagodzą świąd, zmniejszają obrzęk i stan zapalny. 

Aby w przyszłości uniknąć bolesnego pogryzienia przez komary, warto się przed nimi zabezpieczyć, sprawdź: domowe sposoby na komaryWarto także zainwestować w preparaty odstraszające te owady.

Źródła:

Metz M, Elberskirch M, Reuter C, Liedtke L, Maurer M. Efficacy of Concentrated Heat for Treatment of Insect Bites: A Real-world Study. Acta Derm Venereol. 2023 Jun 26;103:adv11592. doi: 10.2340/actadv.v103.11592,

Cox A, Wood K, Coleman G, Stewart AJ, Bertin FR, Owen H, Suen WW, Medina-Torres CE. Essential oil spray reduces clinical signs of insect bite hypersensitivity in horses. Aust Vet J. 2020 Aug;98(8):411-416. doi: 10.1111/avj.12963,

Seda J, Horrall S. Mosquito Bites. [Updated 2023 May 22]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539915/,

Management of simple insect bites: where's the evidence? Drug Ther Bull. 2012 Apr;50(4):45-8. doi: 10.1136/dtb.2012.04.0099.

Czytaj więcej:
Dlaczego ugryzienie komara swędzi? Poznaj ciekawe fakty na temat komarów
Obalamy mity: Czy komary chętniej gryzą osoby o „słodkiej krwi”?
Te kolory przyciągają komary. Naukowcy radzą, jakich odcieni unikać

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA