Uczulenie na komary ­– objawy alergii, postępowanie

Uczulenie na komary fot. Adobe Stock
Organizm człowieka może wyzwalać różne reakcje po ukąszeniu przez komara. W większości przypadków ugryzienie powoduje niewielki odczyn zapalny - swędzący bąbel. Jednak zdarzają się, choć rzadko, groźniejsze objawy świadczące o uczuleniu na komary, np. alergiczna pokrzywka z gorączką i obrzękiem stawów, a nawet zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny.
/ 13.07.2020 10:14
Uczulenie na komary fot. Adobe Stock

Spis treści:

 1. Uczulenie na komary – co je powoduje?
 2. Uczulenia na komary – reakcje skórne i ogólne
 3. Jak postępować w przypadku uczulenia na komary?
 4. Zapobieganie

Uczulenie na komary – co je powoduje?

Komary wyposażone są w aparat gębowy kłująco-ssący, który umożliwia im zdobywanie pokarmu - krwi zwierząt stałocieplnych. Kąsa samica. Samce komara nie żywią się krwią, a nektarem kwiatów. Podczas ugryzienia komary wpuszczają do skóry związki chemiczne, które mogą wyzwalać niepożądane reakcje organizmu.

Komara zwabia światło, zapach potu, kwas mlekowy i dwutlenek węgla w wydychanym powietrzu. Aby doszło do reakcji organizmu, kontakt z owadem musi trwać przynajmniej 6 sekund. Reakcja, taka jak miejscowy obrzęk, świąd, zaczerwienienie, może wynikać z działania związków chemicznych zawartych w ślinie komara. Są to m.in. substancje zapobiegające krzepnięciu krwi.
– informuje Amerykańska Akademia Alergii, Astmy i Immunologii.

Komary w niektórych regionach świata są odpowiedzialne za przenoszenie groźnych chorób, jak np. gorączka Zachodniego Nilu, denga, malaria lub zakażenie wirusem ZikaW Europie z reguły nie są groźne. Spotkanie z nimi ogranicza się przeważnie do ukłucia i swędzącego bąbla, w rzadszych przypadkach dochodzi do większych reakcji alergicznych. 

Uczulenia na komary – reakcje skórne i ogólne

Reakcja organizmu na ukąszenie komara zazwyczaj objawia się miejscowym odczynem zapalnym – wyraźnie ograniczonym bąblem, silnie swędzącym, czasami również bolesnym. Bąbel po ugryzieniu komara znika po ok. 1-2 tygodni. Główną uciążliwością jest świąd. Jak w przypadku każdego miejsca ukąszenia, nie powinniśmy go rozdrapywać, ponieważ może to prowadzić do dłuższego gojenia rany, powstania blizny, ale też do ropienia rany i rozwoju nadkażenia bakteryjnego, co wymaga wizyty u lekarza i zastosowania leku z antybiotykiem.

Może się również rozwinąć reakcja w wyniku uczulenia na komary. Dochodzi do tego rzadko. Miejscowa reakcja alergiczna objawia się pokrzywką (pęcherzami rozlanymi w okolicy ukąszenia przez komara), obrzękiem miejscowym, bólem, świądem.

Uczulenie na komary może mieć też charakter uogólniony. Jest to znacznie groźniejsza reakcja. Świadczyć może o niej oprócz pokrzywki (zarówno miejscowej, jak i uogólnionej, która rozwija się w miejscach oddalonych od miejsca ukąszenia przez komara), gorączka, dreszcze, obrzęk stawów.

W cięższych przypadkach po ukąszeniu komara może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Jego możliwe objawy to:

Objawy wstrząsu mogą występować z małym lub dużym nasileniem, mogą pojawić się tylko niektóre. Może dojść do samoograniczenia się objawów, jednak należy pamiętać, że silna reakcja alergiczna jest stanem zagrażającym życiu, w przypadku nasilania się objawów wymaga natychmiastowej reakcji, przede wszystkim podania domięśniowo zastrzyku z adrenaliną.

Osoby, które miały kiedykolwiek silne reakcje uczuleniowe po ukąszeniu owada, powinny posiadać w podręcznej apteczce tzw. autostrzykawkę z adrenaliną (dostępna na receptę).

Jak postępować w przypadku uczulenia na komary?

Jeżeli po ukąszeniu komara pojawiają się objawy silnego uczulenia (np. pokrzywka na ciele, obrzęk, szczególnie w okolicach twarzy, ust, szyi, duszność, omdlenie, tachykardia) należy natychmiast wezwać karetkę pogotowia. Jeśli to możliwe, wstrzyknąć domięśniowo lek z adrenaliną.

W przypadku miejscowego uczulenia na komary, można zastosować inne środki w zależności od nasilenia objawów:

 • przyłożenie okładu z lodu (owiniętego w materiał, np. ścierkę) w miejsce obrzęku i zaczerwienienia,
 • nałożenie maści/żelu łagodzącego odczyn po komarze (dostępny bez recepty),
 • jeśli świąd jest bardzo nasilony, można zastosować maść przeciwhistaminową lub maść sterydową, ewentualnie doustne leki przeciwhistaminowe,
 • jeśli doszło do nadkażenia, konieczny jest kontakt z lekarzem, który przepisze antybiotyk.

Zapobieganie

Najlepszym sposobem na uniknięcie uczulenia na komary jest oczywiście zapobieganie ukąszeniom. W tym celu zaleca się:

 • unikania przebywania na zewnątrz w czasie od zmierzchu do świtu (główna pora żerowania komarów),
 • unikanie noszenia jasnych ubrań i używania ciężkich zapachów,
 • oddalenie się od miejsc bezwietrznych, wilgotnych, zacienionych (np. w pobliżu mokrej ziemi, zalegającej wody) – to popularne miejsca przebywania komarów,
 • zakładanie ubrania osłaniającego większą część ciała,
 • używanie repelentów z DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid), ten środek odstraszający owady może powodować działania niepożądane, takie jak podrażnienie skóry, suchość skóry, wysypka, alergia – zalecane jest przetestowanie wcześniej na fragmencie skóry. Preparaty zawierające od 6%-25% DEET powinny zapewniać ochronę przed komarami przez 6 godzin.

Źródło: Amerykańska Akademia Alergii, Astmy i Immunologii (American Academy of Allergy, Asthma & Immunology, AAAAI)

Więcej na podobny temat:
Ugryzienie komara - domowe sposoby na ukąszenia komarów
Dlaczego ugryzienie komara swędzi? Poznaj ciekawe fakty na temat komarów
Ugryzienie kleszcza – jak wygląda? Jak wygląda kleszcz wbity w skórę? (zdjęcia)
Ugryzienie meszki – jak wygląda i czym je smarować? [ZDJĘCIA]
Giez - co robić, gdy ugryzie nas końska mucha?
Ukąszenie osy – objawy łagodne i groźne, pierwsza pomoc, rumień po użądleniu [WYWIAD]

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA