Spis treści:
- Uczulenie na komary – co je powoduje?
- Uczulenia na komary – reakcje skórne i ogólne
- Jak postępować w przypadku uczulenia na komary?
- Zapobieganie
Uczulenie na komary – co je powoduje?
Komary wyposażone są w aparat gębowy kłująco-ssący, który umożliwia im zdobywanie pokarmu - krwi zwierząt stałocieplnych. Kąsa samica. Samce komara nie żywią się krwią, a nektarem kwiatów. Podczas ugryzienia komary wpuszczają do skóry związki chemiczne, które mogą wyzwalać niepożądane reakcje organizmu.
Komara zwabia światło, zapach potu, kwas mlekowy i dwutlenek węgla w wydychanym powietrzu. Aby doszło do reakcji organizmu, kontakt z owadem musi trwać przynajmniej 6 sekund. Reakcja, taka jak miejscowy obrzęk, świąd, zaczerwienienie, może wynikać z działania związków chemicznych zawartych w ślinie komara. Są to m.in. substancje zapobiegające krzepnięciu krwi.
– informuje Amerykańska Akademia Alergii, Astmy i Immunologii.
Komary w niektórych regionach świata są odpowiedzialne za przenoszenie groźnych chorób, jak np. gorączka Zachodniego Nilu, denga, malaria lub zakażenie wirusem Zika. W Europie z reguły nie są groźne. Spotkanie z nimi ogranicza się przeważnie do ukłucia i swędzącego bąbla, w rzadszych przypadkach dochodzi do większych reakcji alergicznych.
Uczulenia na komary – reakcje skórne i ogólne
Reakcja organizmu na ukąszenie komara zazwyczaj objawia się miejscowym odczynem zapalnym – wyraźnie ograniczonym bąblem, silnie swędzącym, czasami również bolesnym. Bąbel po ugryzieniu komara znika po ok. 1-2 tygodni. Główną uciążliwością jest świąd. Jak w przypadku każdego miejsca ukąszenia, nie powinniśmy go rozdrapywać, ponieważ może to prowadzić do dłuższego gojenia rany, powstania blizny, ale też do ropienia rany i rozwoju nadkażenia bakteryjnego, co wymaga wizyty u lekarza i zastosowania leku z antybiotykiem.
Może się również rozwinąć reakcja w wyniku uczulenia na komary. Dochodzi do tego rzadko. Miejscowa reakcja alergiczna objawia się pokrzywką (pęcherzami rozlanymi w okolicy ukąszenia przez komara), obrzękiem miejscowym, bólem, świądem.
Uczulenie na komary może mieć też charakter uogólniony. Jest to znacznie groźniejsza reakcja. Świadczyć może o niej oprócz pokrzywki (zarówno miejscowej, jak i uogólnionej, która rozwija się w miejscach oddalonych od miejsca ukąszenia przez komara), gorączka, dreszcze, obrzęk stawów.
W cięższych przypadkach po ukąszeniu komara może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Jego możliwe objawy to:
- pokrzywka lub rumień,
- bladość skóry,
- spadek ciśnienia krwi,
- obrzęk (powiek, ust),
- skrócenie oddechu i utrudniony oddech, duszność,
- świst oddechowy,
- kaszel,
- tachykardia lub bradykardia,
- nudności, wymioty,
- ból brzucha.
Objawy wstrząsu mogą występować z małym lub dużym nasileniem, mogą pojawić się tylko niektóre. Może dojść do samoograniczenia się objawów, jednak należy pamiętać, że silna reakcja alergiczna jest stanem zagrażającym życiu, w przypadku nasilania się objawów wymaga natychmiastowej reakcji, przede wszystkim podania domięśniowo zastrzyku z adrenaliną.
Osoby, które miały kiedykolwiek silne reakcje uczuleniowe po ukąszeniu owada, powinny posiadać w podręcznej apteczce tzw. autostrzykawkę z adrenaliną (dostępna na receptę).
Jak postępować w przypadku uczulenia na komary?
Jeżeli po ukąszeniu komara pojawiają się objawy silnego uczulenia (np. pokrzywka na ciele, obrzęk, szczególnie w okolicach twarzy, ust, szyi, duszność, omdlenie, tachykardia) należy natychmiast wezwać karetkę pogotowia. Jeśli to możliwe, wstrzyknąć domięśniowo lek z adrenaliną.
W przypadku miejscowego uczulenia na komary, można zastosować inne środki w zależności od nasilenia objawów:
- przyłożenie okładu z lodu (owiniętego w materiał, np. ścierkę) w miejsce obrzęku i zaczerwienienia,
- nałożenie maści/żelu łagodzącego odczyn po komarze (dostępny bez recepty),
- jeśli świąd jest bardzo nasilony, można zastosować maść przeciwhistaminową lub maść sterydową, ewentualnie doustne leki przeciwhistaminowe,
- jeśli doszło do nadkażenia, konieczny jest kontakt z lekarzem, który przepisze antybiotyk.
Zapobieganie
Najlepszym sposobem na uniknięcie uczulenia na komary jest oczywiście zapobieganie ukąszeniom. W tym celu zaleca się:
- unikania przebywania na zewnątrz w czasie od zmierzchu do świtu (główna pora żerowania komarów),
- unikanie noszenia jasnych ubrań i używania ciężkich zapachów,
- oddalenie się od miejsc bezwietrznych, wilgotnych, zacienionych (np. w pobliżu mokrej ziemi, zalegającej wody) – to popularne miejsca przebywania komarów,
- zakładanie ubrania osłaniającego większą część ciała,
- używanie repelentów z DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid), ten środek odstraszający owady może powodować działania niepożądane, takie jak podrażnienie skóry, suchość skóry, wysypka, alergia – zalecane jest przetestowanie wcześniej na fragmencie skóry. Preparaty zawierające od 6%-25% DEET powinny zapewniać ochronę przed komarami przez 6 godzin.
Źródło: Amerykańska Akademia Alergii, Astmy i Immunologii (American Academy of Allergy, Asthma & Immunology, AAAAI)
Więcej na podobny temat:
Ugryzienie komara - domowe sposoby na ukąszenia komarów
Dlaczego ugryzienie komara swędzi? Poznaj ciekawe fakty na temat komarów
Ugryzienie kleszcza – jak wygląda? Jak wygląda kleszcz wbity w skórę? (zdjęcia)
Ugryzienie meszki – jak wygląda i czym je smarować? [ZDJĘCIA]
Giez - co robić, gdy ugryzie nas końska mucha?
Ukąszenie osy – objawy łagodne i groźne, pierwsza pomoc, rumień po użądleniu [WYWIAD]
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!