Okłady z sody po szczepieniu, na opuchliznę, stan zapalny. Jak stosować?

okłady z sody fot. Adobe Stock, ekramar
Okłady z sody oczyszczonej pomagają w zmniejszeniu stanu zapalnego, obrzęku, świądu i podrażnienia skóry. Jednak nie każdy może stosować sodę, ponieważ ma ona działanie wysuszające i u niektórych osób powoduje podrażnienia. Mimo to jest stosowana od wieków w przeróżnych dolegliwościach, również w postaci okładów.
/ 16.09.2021 15:01
okłady z sody fot. Adobe Stock, ekramar

Spis treści:

  1. Okłady z sody oczyszczonej – zastosowanie
  2. Okłady z sody po szczepieniu
  3. Okłady z sody na opuchliznę i obrzęk
  4. Okłady z sody na stan zapalny
  5. Okłady z sody na miejsca intymne
  6. Okłady z sody na łuszczycę

Okłady z sody – zastosowanie

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, to związek nieorganiczny, alkaiczny (zasadowy), obecny z proszku do pieczenia, niektórych dodatkach do żywności, a także tabletkach i proszkach musujących. Soda ze względu na swoje właściwości jest stosowana również jako domowy środek na wiele dolegliwości. Może być używana po rozcieńczeniu doustnie (na zgagę, niestrawność, nadkwasotę, zaparcia), a także zewnętrznie – uważa się, że łagodzi podrażnienia, stan zapalny, zmniejsza swędzenie skóry. Soda ma właściwości przeciwzapalne oraz antyseptyczne. Była stosowana powszechnie od wieków w leczeniu chorób skóry, takich jak łuszczyca czy rybia łuska.

W celu przygotowania okładu z sody oczyszczonej najczęściej przyrządza się roztwór z 0,5–1 łyżeczki sody i 200 ml ciepłej wody. Taka ilość nie powinna spowodować podrażnienia skóry, a jednocześnie może działać leczniczo.

Chociaż soda ma wiele zastosowań zewnętrznych, to jednak pamiętaj, że może podrażniać skórę u osób wrażliwych. U niektórych powoduje zaczerwienienie, przesuszenie, stan zapalny skóry, dlatego stosuj ją z ostrożnością i zacznij od mniejszych ilości. Jeśli zauważysz nasilenie objawów, przerwij stosowanie sody i udaj się do dermatologa.

Okłady z sody po szczepieniu

Okład z sody jest polecanym środkiem zaradczym, gdy po szczepieniu w miejscu wkłucia pojawił się odczyn poszczepienny. Sody można użyć na obrzęk i zaczerwienienie w miejscu szczepienia, jeśli zmiana ma wielkość do 3-4 cm. W takim przypadku 1 łyżeczkę sody rozpuść w 200 ml wody i zamocz w roztworze gazik. Następnie pozostaw go w miejscu po szczepionce, zabezpieczając bandażem. Jeśli objawy nie ustępują albo są bardziej nasilone, udaj się do poradni, w której wykonano szczepienie.

Okłady z sody na opuchliznę i obrzęk

Okłady z sody działają przeciwobrzękowo i są polecane zarówno w przypadku mniejszych obrzęków (np. po ukąszeniu owada), jak i większych (np. przy skręceniu stawu). Aby przygotować okład, rozpuść łyżeczkę sody oczyszczonej w szklance ciepłej wody, zamocz gazik i połóż w miejscu opuchlizny, następnie nakryj folią i zabezpiecz bandażem. Kompres zdejmij, gdy gazik wyschnie.

Okłady z sody na stan zapalny

Soda oczyszczona dzięki swojemu działaniu może pomóc również przy stanach zapalnych, np. w przebiegu chorób reumatycznych. Przygotuj odkład z sody według standardowego przepisu i nasączony roztworem gazik pozostaw w miejscu stanu zapalnego do czasu jego wyschnięcia. Zabezpiecz opatrunek bandażem.

Okłady z sody na miejsca intymne

Okłady z sody można zastosować również wtedy, gdy odczuwasz swędzenie i pieczenie miejsc intymnych. Soda normalizuje pH skóry, działa przeciwzapalnie i przeciwświądowo. W tym celu rozpuść łyżeczkę sody w szklance ciepłej wody i uprzednio namoczonym w roztworze wacikiem przemyj miejsca intymne. Czynność powtarzaj do 3 razy dziennie.

Możesz również przygotować nasiadówkę z sody na dolegliwości miejsc intymnych. Dodaj 2 łyżeczki sody oczyszczonej do niewielkiej ilości ciepłej wody w wannie, wymieszaj i usiądź w takiej kąpieli na 10 minut.

Okłady z sody na łuszczycę

Soda ma dobroczynne działanie na skórę również w przypadku zmian łuszczycowych. Kąpiele z dodatkiem wodorowęglanu sodu znane są w leczeniu łuszczycy od dawna. Aktualne badania dowodzą, że jest to metoda skuteczna i poprawiająca stan chorych. Dlatego na mniejsze zmiany łuszczycowe można zastosować okłady z sody. To powinno poskutkować znaczącym zmniejszeniem swędzenia i podrażnienia.

Czytaj także:
Soda oczyszczona na zgagę – działanie, bezpieczeństwo, jak stosować?
Soda na zaparcia - jak działa, jakie są skutki uboczne?
Okład na kolano z octu jabłkowego to niezawodny sposób na obrzęk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!