Niektórzy nie mogą się od nich opędzić w ciepły wieczór, inni nie są dla komarów interesującym kąskiem. Dlaczego komary nie atakują wszystkich jednakowo? Odpowiedź być może znaleźli naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, którzy opublikowali pracę na ten temat w naukowym piśmie „Nature Communication”.
Pomarańczowy, czerwony i czarny przyciągają komary
Naukowcy pod kierunkiem neurobiologa Jeffreya Riffella odkryli, że komary są szczególnie zwabiane przez kolory czerwony, pomarańczowy i czarny, ale też cyjan. Trzymają się za to dalej od zielonego, fioletowego, błękitnego i białego.
Co więcej, skórę trzeba zasłaniać (najlepiej materiałem w niemile widzianych przez te owady barwach), bo komary odbierają skórę jako czerwoną, co w połączeniu z wydychanym przez nas dwutlenkiem węgla jest dla komarów informacją, gdzie znaleźć źródło pożywienia. Badacze uważają, że komary najpierw kierują się wykryciem CO2, a następnie skupiają na kolorach, by dotrzeć do żywiciela.
Aby dojść do takich wniosków, autorzy badania przeanalizowali ponad 1,3 mln trajektorii komarów w wykorzystaniem specjalnego systemu śledzenia 3D w czasie rzeczywistym i tunelu, które umożliwiły kontrolowanie wyborów wzrokowych i zapachowych komarów.
W przypadku gryzących owadów, takich jak komary, muchy tse-tse i Triatominae, wzrok odgrywa zasadniczą rolę w różnych zachowaniach, w tym w kontrolowaniu lotu, śledzeniu obiektów w celu znajdowania żywiciela lub nektaru oraz lokalizowaniu miejsc składania jaj. Bodźce wzrokowe, które pośredniczą w tych zachowaniach, są integralnie powiązane z innymi sygnałami związanymi z gospodarzem, takimi jak zapach i ciepło
- uważają autorzy badania w „Nature Communication”.
Naukowcy przypominają rzecz wiadomą już wcześniej, że komary chętnie lecą do ciemnych obiektów o wysokim kontraście, co doprowadziło do powstania czarnych pułapek. Dodatkowo są zwabiane parowaniem przez skórę i innymi związkami, wydzielanymi przez człowieka.
Co odstrasza komary?
Pierwsze komary mogą pojawić się już w marcu i kwietniu, jednak bardziej zaczynają dokuczać właśnie teraz, w maju. Przy czym szczyt ich aktywności jeszcze przed nami. Przypada na czerwiec i lipiec. Aby uniknąć ataku komara, oprócz założenia białego, fioletowego czy błękitnego ubrania, możesz też:
- stosować chemiczne środki odstraszające na skórę,
- naturalne zapachy: cytryny, goździki, cynamon, miętę, bazylię,
- zażywać witaminę B – zapach wydzielany wtedy przez skórę nie odpowiada komarom,
- stosować moskitiery,
- gasić światła przez otwarciem okien,
- zasadzić rośliny odstraszające komary: miętę, komarzycę, geranium, koper włoski, lawenda, kocimiętka.
Przeczytaj też: Sposoby na komary
Źródło:
J.A. Riffell i inni, The olfactory gating of visual preferences to human skin and visible spectra in mosquitoes, doi: 10.1038/s41467-022-28195-x.
Czytaj także:
Ugryzienie komara - domowe sposoby na ukąszenia komarów
Uczulenie na komary – objawy alergii, postępowanie
Domowe sposoby na swędzenie skóry – 5 skutecznych metod
Dlaczego ugryzienie komara swędzi? Poznaj ciekawe fakty na temat komarów
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!