Wyobraźnia jest z nami od zawsze
Człowiek posługuje się swoją wyobraźnią od najmłodszych lat życia. Z czasem przestaje doceniać jej moc i nawet nie jest świadomy, że codziennie stosuje wizualizacje. Dzięki tej technice można przybliżyć się do zrealizowania marzenia.
Nie bez powodu czasopisma dla kobiet w artykułach o odchudzaniu namawiają, aby panie wyobrażały sobie swoją nową, smuklejszą figurę. Dzięki temu prostemu zabiegowi wzrasta bowiem motywacja do działania, a osiągnięcie wyznaczonego celu staje się łatwiejsze. Nie oznacza to jednak, że samo wyobrażanie sobie szczuplejszej sylwetki sprawi, że raptem pewnego dnia dana osoba obudzi się lżejsza o kilka kilogramów. Wizualizacja ma jedynie pomóc w osiągnięciu celu. Przybliżyć do niego.
Zobacz też: Panowanie nad sobą kluczem do zdrowia
Po co nam wizualizacja?
Oprócz przybliżania nas do wyznaczonego celu i mobilizowania do działania, technika ta ma jeszcze inne zalety. Przede wszystkim może wpływać na polepszenie samopoczucia.
Wystarczy tylko wyobrazić sobie po stresującym dniu w pracy, że jesteś nad brzegiem morza. Wsłuchujesz się w szum fal, a wokół ciebie nie ma ani jednej osoby, która cię denerwuje. Przywoływanie tej chwili w głowie pozwoli poczuć się lekko i zredukować napięcie, stres.
Magiczne zaklęcia
Aby spotęgować efekty wizualizacji, zaleca się stosowanie tzw. afirmacji. Są to krótkie formułki, które łączy się wraz z wizualizowaniem.
Wystarczy, że wyobrazisz sobie, że jesteś na łące pełnej kwiatów i zaczniesz wypowiadać pozytywne zdania dotyczące tej sytuacji i stanu, w którym się znajdujesz. Możesz mówić, że czujesz się wspaniale, jesteś zrelaksowana, świetnie spędzasz czas... Treść afirmacji zależy tylko od nas samych. Należy jednak pamiętać, że powinny to być zdania o pozytywnym znaczeniu.
Zobacz też: Czy pozytywne myślenie może mieć "efekt placebo"?
Klucz do sukcesu
Powodzenie wizualizacji, oprócz afirmacji, mogą zapewnić następujące czynniki:
- Pragnienie – trzeba czegoś naprawdę chcieć, aby móc sobie to wyobrazić i zacząć dążyć do spełnienia danego celu. Przed rozpoczęciem wizualizacji, zwłaszcza na początku przygody z tą techniką, można zadawać sobie pytania: czy na pewno chcę to osiągnąć, dlaczego chcę to zrobić?
- Przekonanie – aby wizualizacja przyniosła oczekiwane efekty, trzeba być pewnym co chce się osiągnąć. Jeśli ktoś nie jest przekonany, że pragnie danej rzeczy, to powinien zastanowić się czy podejmowanie wizualizacji ma sens.
- Akceptacja – to ostatni czynnik wizualizacji. Każdy, kto wizualizuje, powinien być przekonany, czy będzie gotowy przyjąć to, co sobie wyobraził, i czy tego właśnie oczekuje.
Ponadto aby wizualizacja powiodła się, należy często przywoływać w wyobraźni dany cel, myśleć o nim pozytywnie. Do wizualizacji nie powinno się również zmuszać, gdyż wówczas powodzenie całego przedsięwzięcia jest wątpliwe.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!