Niezwykłe właściwości sosny
Pączki i młode pędy oraz igliwie sosny to źródło olejków eterycznych, goryczy, kwasów żywicznych, wosków roślinnych, flawonoidów, węglowodanów i witaminy C.
Sosna wykazuje właściwości odkażające, oczyszczające, bakteriobójcze, udrażniające drogi oddechowe, kojące bóle reumatyczne i stany napięcia nerwowego oraz łagodzące infekcje skórne.
Jak można wykorzystać właściwości sosny?
Sosnowy masaż
Wyciągi sosnowe wykorzystuje się w dermatologii, do leczenia różnego rodzaju, infekcji skórnych, a nawet łuszczycy. Z kolei olejki eteryczne można stosować do bazy olejowej przy masażu, np. na obolałe stawy przy schorzeniach reumatycznych czy nerwobólach. Masaże z ich użyciem redukują napięcie mięśniowo-nerwowe oraz bóle mięśni i stawów.
Sosnowe inhalacje
Właściwości sosny są także wykorzystywane w leczeniu nieżytu dróg oddechowych. Inhalacje bazujące na olejku sosnowym pomagają bowiem w astmie, przeziębieniach i infekcjach górnych dróg oddechowych, ułatwiając oddychanie.
Zobacz też: Jak leczono się inhalacjami w przeszłości?
Napar z igliwia sosnowego
Herbatka z igieł sosnowych była stosowana w leczeniu wielu dolegliwości od setek lat. Dostarcza organizmowi witamin i mikroelementów, oczyszcza wątrobę i cały organizm z zalegających toksyn. Leczono nią zakażenia górnych dróg oddechowych, brak odporności, osłabienia.
Pączki i pędy sosny wykazują działanie wykrztuśne i odkażające, dlatego stosuje się je przy chrypce, katarze, kaszlu czy bólu gardła. Igły sosny zawierają bardzo duże ilości witaminy C, a wykonany z nich napar dostarczy jej więcej niż szklanka soku pomarańczowego. 50 gramów igliwia pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C!
Zobacz też: Jak jeść nasiona chia? Przepisy!
Na podstawie materiałów prasowych Term Warmińskich/mn
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!