Czy masaż tajski to masaż erotyczny?

Masaż Tajski doskonale uśmierza chroniczne bóle
Masaż tajski cieszy się bardzo dużą popularnością także w Polsce. To buddyjska technika łącząca w sobie elementy rozciągania, jogi, pracy z kanałami energetycznymi i krwiobiegiem. Masaż Tajski doskonale uśmierza chroniczne bóle m.in. stawów, napięcia mięśniowe, przykurcze. Przynosi ulgę tym, którzy cierpią na migrenę i depresję.
/ 15.01.2019 14:09
Masaż Tajski doskonale uśmierza chroniczne bóle

Masażysta angażuje całe ciało

Do wykonania masażu angażowana jest praktycznie każda część ciała masażysty – od stóp, przez ręce, po łokcie i kolana. Zabieg odbywa się na cienkiej macie ułożonej (koniecznie) na podłodze.

Od klasycznego masażu różni się, głównie, swoją symboliką oraz tym, że pacjent co jakiś czas zmienia swoje pozycje. Ma to wpływ na rozkład prądów energetycznych równomiernie na całym ciele. Poza leżeniem na plecach i brzuchu, pacjent przewraca się na boki, a także przyjmuje pozycję siedzącą.

Zobacz też: Zrób to sam, czyli automasaż!

Pochodzenie

Masaż tajski sięga korzeniami ok. 500 r. p.n.e. Jego pochodzenie nie jest dokładnie określone. Jedni twierdzą, że wywodzi się z Indii i dopiero stamtąd – modyfikowany przez miejscowe tradycje – przywędrował do Tajlandii. Inni z kolei upatrują jego narodzin właśnie w Tajlandii, skąd rozprzestrzenił się na tereny ówczesnych Chin i Półwysep Indyjski. Jedno jest pewne – masaż tajski, obok kręgarstwa, technik inhalacji oraz praktyk duchowych i diety, jest tradycyjną sztuką uzdrawiania Tajów.

Symbolika ciała

Tajowie wierzyli, że ciało człowieka jest doskonale i symbolicznie zbudowane. Studia różnych dziedzin nauki, takich jak: filozofia, religia, medytacja czy astrologia, wywarły duży wpływ na postrzeganie istoty ludzkiej przez Tajów. Według nich człowiek jest stworzeniem o wzajemnych powiązaniach ciała, ducha i umysłu. Składa się z pięciu podstawowych materii: eteru, powietrza, wody, ziemi i ognia. Ale jest w tym też aspekt męsko-żeński.

Tajska symbolika mówi, że lewa strona ciała ma charakter żeński, prawa natomiast – męski. Dlatego u kobiet zawsze najpierw masowana jest lewa ręka, noga czy stopa. Dokładnie odwrotnie jest w przypadku mężczyzn. Tajowie również zwrócili uwagę na działanie przyciągania ziemskiego podczas masażu. Wszystkie uciski i ruchy prowadzone są od dołu do góry tak, aby energia opadająca z siłą grawitacji stale się wyrównywała.

Zobacz też: Hydromasaż - woda zdrowia doda!

Działanie 

Masaż Tajski doskonale uśmierza chroniczne bóle m.in. stawów, napięcia mięśniowe, przykurcze. Poprawia krążenie krwi i limfy w organizmie, przez co wpływa pozytywnie na skórę i „nie starzenie się”. Kluczowe punkty na ciele usprawniają działanie układu immunologicznego, a także poprawiają przemianę materii i uwalniają ciało ze szkodliwych toksyn nagromadzonych przez stres i stany lękowe. Doraźnie masaż pomaga osobom z silną migreną czy depresją. Skutecznie łagodzi napięcie fizyczne i psychiczne.

Stereotypy

Współcześnie masaż tajski często kojarzony jest z usługami stricte erotycznymi. Nic bardziej mylnego! Ten stereotyp, choć powszechny i wciąż aktualny, jest zwykłym pomieszaniem terminów i niedopuszczalnym uproszczeniem tajskiej techniki masażu. Powtarzanym przez media skrótem myślowym, nie mającym nic wspólnego z rzeczywistością.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA