Zioła fotouczulające - 4 zioła wywołujące fotouczulenie

Opalająca się kobieta fot. Fotolia
Uważaj, bo te zioła mogą wywołać fotouczulenie! Sprawdź, jakich ziół unikać, jeśli zamierzasz wystawić skórę na słońce!
Marta Wilczkowska / 25.08.2016 07:00
Opalająca się kobieta fot. Fotolia

Niektóre zioła mają właściwości fotouczulające. Jeśli nie zrezygnujesz z ich stosowania przed planowanym opalaniem, może to skończyć się powstaniem przebarwień i plam na skórze, a nawet oparzeń słonecznych! Sprawdź, jakich ziół unikać przed ekspozycją na promienie słoneczne!

1. Dziurawiec

Dziurawiec to popularny składnik herbatek i preparatów poprawiających trawienie i wspomagających odchudzanie. Poprawia nastrój, pozytywnie wpływa na trawienie i stan skóry, ma jednak właściwości fotouczulające. Jeśli jesteś fanką takich preparatów, przed opalaniem (także w solarium) koniecznie sprawdź, czy na liście składników nie ma dziurawca! Może prowadzić do powstania wyprysków i trwałych przebarwień na skórze.

3 sposoby, jak wykorzystać dla zdrowia dziurawiec

2. Nagietek

Nagietek ceniony jest w medycynie naturalnej za swoje działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, dzięki którym przyspiesza proces gojenia się ran i chorób skórnych. Ma też działanie rozkurczowe i żółciopędne, przez co może być przydatny w leczeniu niektórych schorzeń układu pokarmowego. Niestety, ma również działanie fotouczulające - opalanie po wypiciu naparów z kwiatów nagietka lub stosowania okładów z tego zioła może skończyć się powstaniem czerwonych plam na skórze!

3. Arcydzięgiel litwor

Arcydzięgiel stosuje się przy różnego rodzaju dolegliwościach ze strony układu pokarmowego (m.in. zaburzeniach trawienia, wzdęciach itp.). Bywa również pomocny w niwelowaniu skutków zatruć pokarmowych, alkoholowych czy nikotynowych, ma działanie rozluźniające i uspakajające. Niestety, w połączeniu ze słońcem może wywołać powstawanie na skórze brązowych przebarwień.

Jak wykorzystać lecznicze właściwości arcydzięgla dla zdrowia?

4. Bergamotka

Ma właściwości rozkurczowe, wiatropędne i uspokajające, działa też przeciwbólowo. Jednak stosowanie preparatów zawierających bergamotkę przed opalaniem może mieć bardzo negatywne konsekwencje: bergamotka ma właściwości fotouczulające, a kontakt z promieniami słonecznymi po jej zastosowaniu może skończyć się oparzeniami słonecznymi!

7 polskich ziół na zdrowotne dolegliwości

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA