zioła na wątrobę fot. Adobe Stock

Zioła na wątrobę - 3 najlepsze zioła dla zdrowia wątroby

Zioła na wątrobę takie jak ostropest i dziurawiec wspomagają trawienie i pomagają po przejedzeniu. To sprawdzone domowe sposoby, aby przynieść ulgę przeciążonej wątrobie.
Marta Wilczkowska / 03.02.2020 13:30
zioła na wątrobę fot. Adobe Stock

Wątroba odpowiada za wiele procesów w organizmie - m.in. wytwarza żółć niezbędną do trawienia i oczyszczanie krwi z toksyn. Jest słabo unerwiona, więc rzadko daje o sobie znać ostrym bólem, nawet gdy jest wystawiana na ciężkie próby (zobacz objawy zapalenia wątroby). Jeśli cierpisz na niestrawność i gniecie cię w prawym boku, to znak, że wątroba potrzebuje pomocy. Na ratunek przyjdą jej zioła.

3 najlepsze zioła na wątrobę

1. Ostropest plamisty

Podobny do ostu ostropest plamisty (Silybum Marianum) to prawdziwy przyjaciel wątroby. Zawiera sylimarynę – naturalny kompleks flawonoidów, które są dużo skuteczniejsze niż te uzyskiwane na drodze syntezy chemicznej. Sylimaryna chroni wątrobę przed toksynami, ma działanie przeciwzapalne, regenerujące, zapobiega marskości i tworzeniu się kamieni żółciowych. Przy problemach z wątrobą warto zażywać leki zawierające ekstrakty z ostropestu minimum przez miesiąc.

Preparaty z apteki:

  • Sylimarol – drażetki (10 zł/30 szt.)
  • Gastroval – kapsułki (15 zł/15 szt.)
  • Legalon– kapsułki (22 zł/20 szt.).

2. Karczoch

W kuchni śródziemnomorskiej karczoch zwyczajny (Cynara Scolymus) to cenione warzywo. Jego kwiatostany (gotowane lub marynowane) zawierają przeciwutleniacze i cenny prebiotyk – inulinę.

Jednak dla wątroby lepsze są wyciągi z liści i korzeni karczocha, w których znajduje się cynaryna. Pobudza ona wydzielanie żółci i przyspiesza opróżnianie pęcherzyka żółciowego. Obniża też poziom cholesterolu (cholesterol normy) W terapii stosuje się ekstrakty z karczocha w postaci płynu lub tabletek (do kupienia w aptekach lub sklepach ze zdrową żywnością).

Preparaty z apteki:

  • Sok z karczocha 99,8% – płyn (25 zł/500 g)
  • Hepato Protect – kapsułki (18 zł/60 szt.)
  • Sylicynar (karczoch i ostropest) – tabletki (17 zł/60 szt.).

3. Dziurawiec

Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) jest jednym z najpopularniejszych środków żółciopędnych. Zawarte w nim flawonoidy działają rozkurczowo na drogi żółciowe i zapobiegają tworzeniu się kamieni.

Ziele wspomaga trawienie po tłustym posiłku (torebkę dziurawca zalej szklanką wrzątku i zaparzaj 5 minut, pij ciepłe). Uwaga! Preparaty zawierające ekstrakty alkoholowe z dziurawca mogą zmniejszyć skuteczność pigułki antykoncepcyjnej.

Preparaty z apteki:

  • Fix dziurawiec – torebki (6 zł/20 szt.)
  • Hypo-acidoflos Tea – saszetki (9 zł/25 szt.).

Pamiętaj, że naturalne kuracje to dobry sposób na łagodzenie delikatnych dolegliwości wątroby, spowodowanych np. przejedzeniem. Jeśli dolegliwości nasilają się lub nie przemijają, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Na podstawie artykułu z magazynu Vita.Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 21.06.2018.

Więcej o ziołach:
Jak leczyć się ziołami?
4 skuteczne zioła na niestrawność
Jakie zioła na zaparcia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!