Nie możesz sprostać codziennym wymaganiom szefa, unikasz kontaktów z innymi osobami i już nie interesuje cię twoje dotychczasowe hobby. Prawdopodobnie trapi cię znużenie. Zima to czas, w którym bardziej jesteś właśnie narażona na ten nieprzyjemny stan. Poznaj przyczyny znużenia i zrób wszystko co przywróci ci radość z życia!
Fot. Fotolia
Znużenie - możliwe przyczyny
- Zbyt niskie ciśnienie:
O zaniżonym ciśnieniu mówi się wówczas gdy jego wartość u kobiet jest niższa niż 100/60 mmHg. Osoby z zaniżonym ciśnieniem nierzadko mają zimne dłonie i stopy. Częściej im się zdarzają zawroty głowy (przy wstawaniu np. z łóżka). Kobiety, u których stwierdza się niskie ciśnienie są bardziej wrażliwe na zmiany pogody.
- Niedobór żelaza i jodu oraz depresja
Żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warunkuje transport tlenu z utlenowanej hemoglobiny do narządów wewnętrznych. Jeśli u osoby stwierdza się niedobór żelaza to znaczy, że jej organizm nie jest dostatecznie zaopatrzony w tlen. W tej sytuacji może pojawić się znużenie, duszność, kołatanie serca oraz zmniejszenie odporności na infekcje.
Objawy niedoboru jodu to między innymi:
- brak energii,
- brak zdolności koncentracji,
- spadek wydajności fizycznej,
- znużenie.
U osób ze znacznym niedoborem jodu pojawiają się wole, tzn. tarczyca ulega powiększeniu. Gruczoł tarczowy nie daje rady wyprodukować potrzebnej ilości hormonu, który jest odpowiedzialny za przemianę materii w organizmie.
- Przepracowanie
Znużenie zagraża ci również wtedy gdy czujesz się przepracowana. Ciągle pogania cię czas i nawet ten, który powinnaś poświęcić na odpoczynek masz ściśle zaprogramowany. Być może nawet nie masz czasu na sen.
Znużenie - jak nabrać ochoty do życia?
- Postępowanie w przypadku znużenia, zależy od jego przyczyny. Dlatego po pierwsze spróbuj ustalić przyczynę znużenia.
- Pamiętaj by zaopatrzyć organizm w cynk, witaminę B6 oraz magnez.
- Jeśli badanie krwi wykazuje niedobór żelaza - skonsultuj się z lekarzem. Wzbogać dietę w produkty pełnoziarniste, wątróbkę, zielone warzywa, pestki dyni, orzechy i nasiona słonecznika. Pamiętaj o tym, że picie kawy nie sprzyja gromadzeniu żelaza w organizmie.
- Jeśli przyczyną znużenia jest osłabienie układu krążenia sięgnij po preparaty, które zawierają wyciąg z konwalii, głogu dwuszyjkowego lub kamfory. Wykonuj masaż całego ciała używając do tego celu szczotki. Układ krążenia pobudzają także przemienne kąpiele wodne oraz chłodne kąpiele z dodatkiem wyciągu z tataraku zwyczajnego, rozmarynu lub igliwia sosnowego. Gdy zdarzają ci się zawroty głowy zanim wstaniesz z łoża wykonaj krążenia ramion.
- Zawsze gdy tylko możesz przebywaj na świeżym powietrzu. Nie zwracaj uwagi na pogodę, każda wolną chwilę poświęcaj na spacer.
- Jeśli podejrzewasz u siebie niedobór jodu, udaj się na konsultację lekarską. Oprócz zaleconej terapii do jadłospisu wprowadź ryby, czosnek, rzeżuchę oraz estragon.
- Naucz się kontrolować stres i znajdź czas na odpoczynek!
Źródło: „Zmęczenie i regeneracja sił” Giermek K., Dec L., „Apteka domowa” dr med. Petra Wenzel
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!