4 ważne objawy, które pomogą ci wykryć czerniaka skóry

młoda kobieta w niebieskim bikini, ma podniesione ręce, widać tylko popiersie, na skórze pieprzyki fot. Adobe Stock
Obawiasz się czerniaka? Naukowcy opracowali 4 kryteria, dzięki którym na skórze można łatwiej namierzyć podejrzane nowotworowo zmiany. Weź lusterko i zarezerwuj sobie kwadrans wolnego czasu. Podpowiemy ci samodzielnie skontrolować myszki i pieprzyki.
Diana Ożarowska-Sady / 02.07.2018 04:30
młoda kobieta w niebieskim bikini, ma podniesione ręce, widać tylko popiersie, na skórze pieprzyki fot. Adobe Stock
Nawet jeśli nie planujesz plażowania czy turnée po tropikach, oglądanie znamion to obowiązkowy punkt wakacyjnego programu. Pieprzyki, myszki i inne barwne ozdoby skóry są bowiem skupiskiem melanocytów. Komórki te łatwo ulegają uszkodzeniom, które mogą prowadzić do rozwoju czerniaka skóry.
Ten typ raka występuje coraz częściej i – zwłaszcza w zaawansowanej postaci – jest trudny do leczenia. Dlatego właśnie minimum raz w roku warto dokonać dokładnych oględzin.
 

Abecadło badania znamion

W samobadaniu pomogą ci amerykańskie kryteria ABCD. Biorąc je pod uwagę dokładnie obejrzyj całe ciało, także podeszwy stóp, przestrzeń między palcami i fałdy skórne. Używając lusterka lub korzystając z czyjejś pomocy skontroluj również plecy, kark, skórę głowy, pod kolanami i pod pośladkami oraz za uszami. W razie wątpliwości czy wykrycia jakichś nieprawidłowości skonsultuj się z dermatologiem.
 

A jak ASYMETRIA. 

Za podejrzane należy uznać wszelkie znamiona, które  zmieniły kształt (np. z którejś strony się powiększyły czy rozlały), a także od zawsze nieregularne – wcześniej niezbdane przez dermatologa.
 

B jak BRZEGI. 

Niepokój powinny wzbudzić te postrzępione, nierówne, rozmyte oraz te z pojawiającym się wokół zmiany zaczerwienieniem (patrz pkt. C). 
 

C jak kolor, po ang.: COLOR. 

Dermatolog powinien obejrzeć każde znamię które ma bardzo ciemną barwę (zwłaszcza niemal czarną) i każde które zmieniło kolor – bez względu na to, jaki miało wcześniej oraz  jaki przybrało aktualnie (może być to odcień niebieski, białawy, szary, ale też zaczerwienienie).
Kontroli wymagają również znamiona wybarwone nierównomiernie (nawet te jasnobrązowe).
 

D jak średnica – po angielsku DIAMETER. 

Pod lupę trzeba wziąć każde nowo powstałe a także zmieniające rozmiar znamię (również pomniejszające się) oraz wszystkie które mają średnicę przekraczjącą 0,5 cm (nawet jeśli jest ona stała).
Ważne: Do lekarza zgłoś się także, gdy znamię swędzi, piecze lub mrowi, sączy się, łuszczy, uwypukla lub staje wklęsłe, albo zmienia w jakikolwiek inny sposób.
 

Oglądamy znamiona u dermatologa

Fachowej oceny znamion może dokonać dermatolog (potrzebne jest do niego skierowanie od lekarza POZ). Badanie jest bezbolesne i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Specjalista przeprowadzi z tobą najpierw wywiad medyczny. Potem wystarczy odsłonić skórę i pokazać pieprzyki, myszki, czy przebarwienia. Lekarz obejrzy je przy użyciu dermatoskopu (lupka z latarką). Jeśli któreś ze znamion będzie budziło podejrzenia, zaleci jego usunięcie i  przebadanie. Czasem zabieg przeprowadza się też profilaktycznie, np. gdy pieprzyk narażony jest na mechaniczne uszkodzenia (ociera go pasek od spodni czy ramiączko od stanika). 
 

O tym też trzeba wiedzieć!

Czerniak atakuje głównie skórę – u kobiet  najczęściej pojawia się na podudziach i twarzy, u mężczyzn na tułowiu (zwłaszcza na plecach). Zdarza się jednak, że występuje też na podeszwach stóp, paznokciach, w oczach czy na błonach śluzowych (np. we wnętrzu jamy ustnej).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA