Amputacja piersi

W Polsce średnio co 40 minut stawiana jest diagnoza raka piersi. Jeśli guz jest duży lub występuje kilka ognisk choroby, konieczne jest wykonanie amputacji piersi.
/ 12.07.2010 18:00

Kiedy wykonuje się amputację piersi?

  • Gdy guz jest duży – w przypadku guzów o znacznej wielkości (średnica powyżej 2-3 cm) należy usunąć całą pierś,
  • Kiedy w piersi jest kilka ognisk nowotworowych,
  • Gdy guz umiejscowiony jest za brodawką.

Rodzaje amputacji piersi:

  • Amputacja prosta piersi,
  • Zmodyfikowana radykalna mastektomia,
  • Radykalna mastektomia.

Amputacja prosta piersi

Amputacja prosta piersi polega na usunięciu piersi bez węzłów chłonnych pachowych. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a pacjentka musi pozostać w szpitalu przez około tydzień. Cięcia wykonuje się wrzecionowato dookoła piersi. Wskazaniami do tej operacji są rozsiany rak wewnątrzprzewodowy nienaciekający i nawrót choroby nowotworowej u pacjentek, które wcześniej były poddane zabiegom oszczędzającym pierś.

Warto przeczytać: Jak może objawiać się rak?

Zmodyfikowana radykalna mastektomia

Zmodyfikowana radykalna mastektomia polega na amputacji piersi oraz wycięciu węzłów chłonnych pachowych. Decyzja o tym, ile węzłów zostanie usuniętych, zależy od chirurga, który analizuje umiejscowienie i wielkość guza oraz zmiany widoczne w węzłach chłonnych. Po operacji pacjentka zostaje w szpitalu przez okres około tygodnia. Wskazaniem do tego zabiegu jest zwykle guz naciekający.

Radykalna mastektomia

Radykalna mastektomia polega na amputacji piersi, węzłów chłonnych pachowych i mięśnia piersiowego większego. Obecnie jest to zabieg wykonywany bardzo rzadko, gdyż badania pokazały, że usunięcie mięśnia w żaden sposób nie wpływa na rokowania, a znacznie pogarsza jakość życia pacjentek po zabiegu. Po operacji kobieta musi pozostać w szpitalu jeszcze przez 5-7 dni.

Mastektomia i co dalej?

Po zabiegu amputacji piersi bardzo często zdarzają się bolesne obrzęki ramienia spowodowane zastojem chłonki. Aby je zminimalizować zaleca się stosowanie masażu i ćwiczeń. Trzeba również pamiętać, że ramię dobrze jest układać wyżej np. na poduszce podczas snu lub na biurku przy pracy. Należy pogodzić się z tym, że ręka po stronie operowanej zawsze będzie nieco słabsza od drugiej.

Problemy psychologiczne po amputacji piersi

Problemy natury psychologicznej po amputacji piersi wiążą się przede wszystkim z zaburzonym obrazem własnej kobiecości. Pacjentka czuje się pokrzywdzona i nieatrakcyjna, stroni od ludzi, unika kontaktów seksualnych z partnerem. Wiele kobiet popada w depresję, która trwa nawet przez okres kilku lat po mastektomii. Bardzo ważne jest wtedy wsparcie rodziny i fachowa pomoc psychologiczna. Często w terapii muszą uczestniczyć również bliscy pacjentki (w szczególności partner, któremu zwykle najtrudniej jest zaakceptować zaistniałą sytuację).

Dowiedz się więcej: Kto ma duże szanse na raka żołądka?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA