Co to jest rak prostaty?

Z wiekiem nasza osobowość może ulegać zmianie. Niektóre zaburzenia osobowości mogą zanikać, inne stają się silniejsze/fot.Fotolia fot. Fotolia
Rak prostaty to bardzo częsty nowotwór. Praktycznie każdy mężczyzna jest narażony na to że zachoruje. Aby zrozumieć i umieć rozpoznać objawy choroby trzeba wiedzieć co to tak na prawdę jest prostata.
/ 29.10.2011 15:18
Z wiekiem nasza osobowość może ulegać zmianie. Niektóre zaburzenia osobowości mogą zanikać, inne stają się silniejsze/fot.Fotolia fot. Fotolia

Czym jest prostata?

Prostata, czyli gruczoł krokowy jest częścią układu męskich narządów płciowych. Znajduje się w miednicy mniejszej pod pęcherzem moczowym. Otacza początkową część cewki moczowej. Rozrost prostaty, czy to na skutek łagodnego przerostu, czy nowotworu może powodować ucisk pęcherza oraz cewki, czego skutkiem będą trudności w oddawaniu moczu. Gruczoł krokowy znajduje się także w bezpośrednim sąsiedztwie odbytnicy, dlatego badanie tego narządu wykonuje się właśnie przez odbyt. Przy podejrzeniu raka prostaty konieczne jest nie tylko ręczne badanie tą drogą, ale także usg przezodbytnicze, czyli TRUS ( Trans Rectal Ultrasonography).

Prawidłowa prostata ma kształt kasztana, o wymiarach 2.5cm x 3.5cm x 4cm. Przy łagodnym rozroście oraz przy raku prostaty wymiary te mogą się zwiększać. To właśnie powiększanie się gruczołu odpowiada za większość objawów klinicznych w łagodnym przeroście i w przypadku rozwinięcia się nowotworu, dlatego we wczesnych stadiach zaawansowania raka prostaty, kiedy jeszcze nie ma przerzutów trudno tylko na podstawie dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta odróżnić jedno od drugiego.

Prostata składa się z wielu małych gruczołów, które są zanurzone w zrębie z tkanki łącznej. Cały gruczoł nie ma jednolitej budowy. Jest zbudowany z czterech stref, które różnią się stosunkiem  ilości komórek gruczołowych, czyli wydzielniczych do zrębu. Wyróżnia się strefę obwodową, środkową, przejściową oraz przednią. Rak prostaty rozwija się zazwyczaj z części obwodowej, która stanowi aż 70% całego narządu.

Przeczytaj: Rak prostaty

Skutki raka prostaty

Rak prostaty rozwija się z części gruczołowej narządu, jednak wraz z rozrostem i rozprzestrzenianiem się komórek nowotworowych może naciekać także zrąb. Nowotwór może atakować sąsiednie narządy, czyli pęcherz moczowy i odbyt, ale także dawać przerzuty odległe drogą naczyń krwionośnych oraz układ chłonny do kości oraz wątroby i płuc. Główną funkcją prostaty jest produkcja wydzieliny, która wchodzi w skład spermy i odpowiada za odżywianie plemników oraz prawidłowe pH nasienia. Choroba nowotworowa prostaty nie pozostaje więc bez wpływu na potencję i płodność.

Polecamy: Czy mam raka prostaty - jakie badania wykonać?

Rak prostaty nie daje charakterystycznych objawów, mogą się one niczym nie różnić od tych  w łagodnym przeroście prostaty. Dlatego każdy mężczyzna od pewnego wieku powinien badać się systematycznie pod kątem tego nowotworu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA