Czerniak na paznokciu – zdjęcie fot. Fotolia

Czerniak na paznokciu – zdjęcie

Jean Skinner znalazła czerniaka na paznokciu u swojej klientki.
Marta Słupska / 12.02.2019 15:36
Czerniak na paznokciu – zdjęcie fot. Fotolia

Czerniak nie występuje tylko na skórze, może się pojawić także w innych miejscach...

Czerniak a paznokieć

Jean Skinner to manikiurzystka, która niedawno rozpoznała u swojej klientki groźną chorobę: czarna smuga na jej paznokciu okazała się by czerniakiem paznokcia.

Kobieta, która malowała sobie u niej paznokcie, przyznała, że wcześniej była w innych salonach i znamię na paznokciu zwykle określano jako wynik niedoboru wapnia czy zmianę dziedziczną, ale przy tym niegroźną. Dopiero Jean poleciła jej kontakt z dermatologiem, a ten zdiagnozował u niej nowotwór. Był on już na tyle zaawansowany, że zaatakował też węzły chłonne. Kobietę czeka teraz długie leczenie, ale dzięki manikiurzystce ma duże szanse na przeżycie. Dłuższe zwlekanie z pójściem do lekarza mogłoby się zakończyć tragicznie.

Proszę, zwracajcie uwagę na nietypowy wygląd swoich paznokci! Zwykle zmiany na nich są niegroźne, ale czasem świadczą o bardzo poważnej chorobie. A wczesna diagnoza może uratować życie
– przestrzega Jean.

Czerniak podpaznokciowy to rzadki nowotwór, który często jest bagatelizowany. Przybiera postać podłużnej, ciemnej smugi, która najczęściej pojawia się na jednym paznokciu. Pamiętajmy, że zdrowe paznokcie są błyszczące, mają różowy odcień i nie mają przebarwień, a wszelkie niepokojące zmiany w ich obrębie powinniśmy konsultować z lekarzem.

Podejrzewam czerniaka – do jakiego lekarza muszę się udać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!