Czy jestem narażony na raka jamy ustnej?

W ostatnich latach ma miejsce dynamiczny wzrost inwestycji szkoleniowych w polskich i europejskich korporacjach. Lwia część z nich kładzie największy nacisk na naukę języka angielskiego ponieważ rozwijające się firmy coraz chętniej otwierają się na zagraniczne rynki, technologie i inwestorów.
Stosunek liczbowy zachorowań na nowotwory jamy ustnej mężczyzn do kobiet wynosi 5:1. Jest to związane z faktem, iż mężczyźnie są statystycznie częściej narażeni na czynniki rakotwórcze, takie jak palenie tytoniu, alkohol i związki chemiczne związane z pracą zawodową.
/ 09.04.2011 21:48
W ostatnich latach ma miejsce dynamiczny wzrost inwestycji szkoleniowych w polskich i europejskich korporacjach. Lwia część z nich kładzie największy nacisk na naukę języka angielskiego ponieważ rozwijające się firmy coraz chętniej otwierają się na zagraniczne rynki, technologie i inwestorów.

Jakie są czynniki ryzyka raka jamy ustnej?

Proces przemiany zdrowej tkanki w zmianę złośliwą wywołany jest działaniem czynnika rakotwórczego. W etiologii raków jamy ustnej ustalono szereg okoliczności wpływających na jego wystąpienie.

U osób palących rak jamy ustnej powstaje siedmiokrotnie częściej niż w populacji niepalącej. Zaś osoby palące tytoń i nadużywające alkoholu są piętnastokrotnie bardziej narażone na wystąpienie tego raka. Oprócz palenia, rakotwórczy wpływ na rozwój tego nowotworu mają również sfermentowane liście tytoniu używane do żucia.

Intensywne działanie promieni słonecznych ma swój udział w powstawaniu najczęstszego raka jamy ustnej – raka wargi dolnej.

Inną grupą ludzi narażoną na raka jamy ustnej są pracownicy zakładów chemicznych oraz rolnicy narażeni na wielogodzinną ekspozycję kancerogennych czynników chemicznych.

Warto wiedzieć: Jaki mamy wpływ na nasze rakotwórcze otoczenie?

Wśród tych związków należy podkreślić szkodliwą rolę herbicydów, fungicydów i insektycydów. Środki te są silnymi truciznami chwastów, grzybów i owadów, ale prócz tego uszkadzają błonę śluzową i nabłonek dróg oddechowych ludzi narażonych na wielogodzinny kontakt z tymi chemikaliami. Konieczne jest używanie masek chroniących jamę ustną przy pracy z wyżej wymienionymi materiałami.

Obniżenie mechanizmów odporności wpływa również na częstość pojawiania się zmian nowotworowych w obrębie jamy ustnej. Rak jamy ustnej dotyczy głównie osób starszych, u których mechanizmy obronne organizmu ulegają osłabieniu. Zaobserwowano również wzrost zachorowań w grupach chorych leczonych lekami immunosupresyjnymi czy u chorych z AIDS.

Również niektóre infekcje wirusowe, np. zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) – przenoszonym m.in. na drodze seksu oralnego, sprzyja powstawaniu raka jamy ustnej, gardła i języka.

Warto przeczytać: Diagnostyka zakażeń wirusem HPV

Higiena jamy ustnej

Raki jamy ustnej powstają często w miejscu działania czynnika indukującego. Takimi czynnikami w jamie ustnej mogą być przewlekłe stany zapalne czy przewlekłe urazy wywoływane kontaktem ze źle dobraną protezą. Dlatego tak ważna jest w profilaktyce raka jamy ustnej prawidłowa higiena i systematyczna kontrola stomatologiczna .

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA