lekarz fot. Fotolia

Darmowe badania – Dzień Drzwi Otwartych

Według statystyk co czwarty Polak choruje na raka, a co piąty umiera z jego powodu. Nic więc dziwnego, że tak wiele placówek medycznych przyłączyło się do akcji Dni Drzwi Otwartych, umożliwiając pacjentom darmowy dostęp do badań.
Marta Słupska / 03.02.2017 09:29
lekarz fot. Fotolia

4 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji Polska Unia Onkologii już siedemnasty raz organizuje Dzień Drzwi Otwartych na terenie całego kraju. Do akcji przystąpi większość ośrodków onkologicznych i hematoonkologicznych na terenie całej Polski, będzie więc można za darmo korzystać z rozmaitych badań!

Co piąty Polak umiera na raka

Światowy Dzień Walki z Rakiem to wyjątkowe święto, którego celem jest edukowanie społeczeństwa i pokazywanie, jak ważna jest profilaktyka przeciwnowotworowa. Coroczna inicjatywa Drzwi Otwartych, prowadzona od 2000 roku, przypomina Polakom o regularnych badaniach i daje szansę na zatroszczenie się o swoje zdrowie.

A jest o co się troszczyć. Przypominamy: Polska jest krajem o jednym z najwyższych wskaźników umieralności na nowotwory w Europie. Powodem takiego stanu rzeczy jest zbyt późne wykrywanie nowotworów. Według statystyk co czwarty polski obywatel choruje na raka, a co piąty umiera z jego powodu.

Nowotwory stanowią drugą najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce. 70-80% Polaków zgłasza się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby. Ponadto wedle danych epidemiologicznych w ciągu najbliższych 10-15 lat liczba zachorowań na nowotwory w Polsce wzrośnie dwukrotnie. Dlatego tak ważne są działania ukierunkowane na wczesne wykrywanie choroby.

Jak sprawdzić, czy grozi nam rak piersi?

Gdzie będzie można się bezpłatnie przebadać?

Pełen wykaz placówek, w których pacjenci mogą skorzystać z darmowych badań, znajduje się na stronie Polskiej Unii Onkologii w zakładce Dzień Drzwi Otwartych (www.puo.pl/pokonajmy-raka/dzien-drzwi-otwartych). W wykazie znalazły się 33 placówki medyczne z różnych miast Polski. Przy każdej wyszczególniono, jakie badania, gdzie i o której godzinie będzie można wykonać. W planach wielu placówek są też konsultacje ze specjalistami, wykłady, wykonywanie badań laboratoryjnych, rozdawanie broszur informacyjnych oraz wystąpienia.

Przykładowo  w Centrum Onkologii przy ul. Roentgena w  Warszawie w godzinach od 9.00 do 14.00 będą wykonywane bezpłatne badania profilaktyczne, udzielane konsultacje i porady:

 • badania cytologiczne dla ubezpieczonych kobiet,
 • badania mammograficzne dla ubezpieczonych kobiet między 50. a 69. rokiem życia, spełniające warunek interwału (24 miesięcy od ostatniego badania),
 • konsultacje onkologa ogólnego, onkologa urologa, lekarza chorób piersi,
 • badanie znamion pod dermatoskopem,
 • pomiar ciśnienia tętniczego,
 • pomiar cukru we krwi,
 • pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu,
 • porady dla osób chcących rzucić palenie,
 • nauka samobadania piersi,
 • edukacja w zakresie badań profilaktycznych,
 • edukacja w zakresie prewencji pierwotnej nowotworów.

Osoby zainteresowane będą mogły na stoisku Oddziału Wojewódzkiego NFZ wyrobić kartę EKUZ oraz otrzymać dane dostępowe do konta ZIP, a Stowarzyszenie Amazonki Centrum będzie udzielało porad jak dbać o piersi.

Jak w kraju, w którym słowo "pierś" jest tabu, szerzy się świadomość na temat raka piersi? Zobacz video!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!