Dieta antynowotworowa – czy warto wykluczyć mięso?

Nasza codzienna dieta ma wpływ zarówno na pojawienie się choroby, jak i na jej wyleczenie. Niektórzy lekarze twierdzą, że można jeść wszystko. Absurdalność tego stwierdzenia jest oczywista zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. W szpitalu „dostaniemy burę”, gdy lekarz wypatrzy w naszej szafce tabletki ze sproszkowanego buraka, ale na śniadanie i kolację dostaniemy kromkę chleba z margaryną i mielonkę - czytamy w książce "Pokonałem raka".
/ 19.03.2013 11:02

Dieta bezmięsna

Wszystkie diety antyrakowe lub po prostu sposoby zdrowego odżywiania się biegną w stronę wegetarianizmu, a nawet witarianizmu – zależnie od zalecającego dietę w bardziej lub mniej restrykcyjnym wydaniu. Cała batalia zwolenników i przeciwników diety wegetariańskiej toczy się o białko, którego potrzebujemy jednak dosyć niewiele – obie strony konfliktu są zgodne, że można je uzupełnić, spożywając nabiał oraz naturalnie owoce i warzywa.

Po wyjściu z głodówki zrezygnowałem z czerwonego mięsa i ograniczyłem ilość spożywanego drobiu i ryb. Po jakimś czasie odstawiłem mięso całkowicie, czerpiąc białko z mojego ulubionego pokarmu, czyli z serów. Ta dieta niosła ze sobą poprawę samopoczucia i znośną lekkość bytu. Potem przyszła również chęć ograniczenia także nabiału, ale to już po dłuższym okresie diety bezmięsnej, a więc po wyleczeniu.

Prócz ogólnych walorów zdrowotnych dieta bezmięsna może bezpośrednio wpływać na zahamowanie rozwoju nowotworów. Istnieją teorie mówiące, że nowotwory żywią się produktami pochodzenia odzwierzęcego, a statystyki zachorowań wśród wegetarian są rzeczywiście bardzo niskie.

Zobacz także: Na czym polega głodówka lecznicza?

Zalety odstawienia mięsa

Dziś jestem gorącym zwolennikiem takiej diety, a wszystkim tym, którym wydaje się kontrowersyjna, polecam po prostu, aby spróbowali. Nikt nie umarł przez to, że przez pół roku nie jadł mięsa, za to wielu żyje tylko dzięki temu.

Zastanawiając się nad tą kwestią, należy też wziąć pod uwagę wszystkie dodatki do mięsa, a także paszę i lekarstwa, którymi szprycowano zwierzęta. Jeżeli nie trzymamy krówki na swoim podwórku, głęboko w tajdze lub w Amazonii, zapomnijmy o zapewnieniach producentów, że dostarczają nam ekologiczne czyste mięso. Podsumowując: mięso szkodzi.

Do rozpatrzenia pozostaje kwestia przyzwyczajenia do smaków, ale tu olbrzymią rolę odgrywają przyprawy. Posiłki doprawione w ten sam sposób co mięso pozwalają zniwelować tę tęsknotę, szybko też docenimy bogactwo smaków i zapachów warzyw i owoców. Ze zdumieniem odkryjemy, ile jest na świecie gatunków roślin – które oszołomią nas swoim bogactwem.

Polecamy: Cebula i czosnek w profilaktyce przeciwnowotworowej

Fragment książki Stanisława Karolewskiego "Pokonałem raka. 9 sposobów, dzięki którym wyzdrowiałem" (Studio Astropsychologii, 2013). Tytuł, lid. śródtytuły pochodzą od redakcji. Publikacja za zgodą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA