fot. Fotolia
Typy guzów jajnika
Trzy główne typy guzów jajnika to:
- nabłonkowe raki jajnika, które rozwijają się z komórek pokrywających zewnętrzną powierzchnię jajnika; reprezentują około 85 do 90% guzów jajnika;
- guzy z komórek zarodkowych, które rozwijają się z komórek produkujących komórki jajowe (ova); reprezentują mniej niż 2% nowotworów jajnika;
- guzy z komórek zrębowych, które rozwijają się z komórek tkanki strukturalnej podtrzymującej jajnik i wytwarzającej estrogen i progesteron; reprezentują około 1% nowotworów jajnika.
Objawy raka jajnika
Najczęstsze objawy raka jajnika obejmują:
- Wzdęcia.
- Ból w okolicy miednicy lub brzucha.
- Trudności w jedzeniu lub szybkie uczucie sytości.
- Objawy ze strony układu moczowego, takie jak parcie na mocz lub większa częstość oddawania moczu.
- Zaparcia stolca na przemian z biegunkami.
- Brak łaknienia – uczucie pełności w jamie brzusznej.
Jeśli objawy te są spowodowane przez raka jajnika, wówczas utrzymują się i reprezentują odchylenie od normy, występują częściej (20-30 razy w ciągu miesiąca) lub są cięższe.
Mimo że niekiedy kobiety z wczesnym stadium raka jajnika zgłaszają dolegliwości, najczęściej objawy występują dopiero, gdy choroba rozprzestrzeniła się poza jajniki.
Jeżeli u kobiety wymienione objawy występują często przez okres kilku tygodni, powinna się ona zgłosić do ginekologa lub lekarza ogólnego.
Zobacz też: Jak krawcowa uratowała życie, czyli o raku jajnika
Występowanie nowotworów jajnika
Nowotwór jajnika każdego roku diagnozuje się u prawie ćwierć miliona kobiet na świecie. Jest ósmym najczęściej występującym rakiem u kobiet i siódmą wiodącą przyczyną zgonu z powodu raka wśród kobiet.
W 2008 r. oceniono, że na całym świecie wystąpiło 225 000 nowych przypadków oraz 140 000 zgonów w ciągu roku z powodu raka jajnika. W 2008 r. oszacowano, że w Unii Europejskiej wystąpiło około 45 000 nowych przypadków i 29 000 zgonów.
Szacuje się, że w 2013 r. w Stanach Zjednoczonych wystąpi 22 240 nowych przypadków raka jajnika i 14 030 zgonów z powodu raka jajnika.
5-letni względny okres przeżywalności wynosi 44%. Rak jajnika powoduje więcej zgonów niż jakikolwiek inny nowotwór żeńskiego układu reprodukcyjnego.
Ryzyko rozwoju raka jajnika wzrasta z wiekiem. Około połowa kobiet ze zdiagnozowanym rakiem jajnika jest w wieku 60 lat lub starszych.
Polskie dane z Krajowego Rejestru Nowotworów 2010:
- liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jajnika wynosiła w 2010 roku prawie 3600, stanowiła 5% zachorowań na nowotwory u kobiet;
- 80% zachorowań na raka jajnika występuje po 50. roku życia, przy czym ponad 50% zachorowań diagnozuje się między 50. a 69. rokiem życia;
- w 2010 roku w Polsce częstość zachorowań na nowotwory jajnika była o 15% wyższa niż średnia dla krajów Unii Europejskiej (dane z 2009 roku);
- liczba zgonów z powodu nowotworów złośliwych jajnika wynosiła w 2010 roku ponad 2500 i stanowiła 6% zgonów nowotworowych u kobiet.
Zobacz też: Jakie dolegliwości mogą świadczyć o raku jajnika?
Źródło: materiały prasowe Expert PR/mn
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!