Jak zachować płodność po leczeniu onkologicznym?

Ciąża/fot. Fotolia fot. Fotolia
Witryfikacja oocytów, zamrażanie zarodków lub tkanki jajnikowej, supresja czynności jajników czy repozycja jajników to tylko niektóre metody na zachowanie płodności po leczeniu onkologicznym. Na czym polegają?
/ 08.10.2012 11:51
Ciąża/fot. Fotolia fot. Fotolia

W jaki sposób zachować płodność, by mieć szansę na potomstwo po wygranej walce z chorobą nowotworową?

Wobec braku w pełni skutecznych metod zachowania płodności w przebiegu leczenia onkologicznego należy myśleć o zabezpieczeniu komórek rozrodczych przed rozpoczęciem terapii.

Jest wiele metod zachowania płodności przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego. Poniżej podajemy dostępne metody stosowane w zależności od rodzaju planowej terapii:

Operacja chirurgiczna

Chemioterapia

Radioterapia

witryfikacja oocytów

zamrażanie zarodków

zamrażanie tkanki jajnikowej

operacje oszczędzające

witryfikacja oocytów

zamrażanie zarodków

zamrażanie tkanki jajnikowej

supresja czynności jajników

witryfikacja oocytów

zamrażanie zarodków

zamrażanie tkanki jajnikowej

repozycja jajników

osłona jajników przed naświetlaniem

Witryfikacja oocytów

Jest to kriokonserwacja komórek jajowych w niskich temperaturach. Pozwala ona na mrożenie gamet i przechowywanie ich przez długi czas, niezależnie od stadium rozwoju. Dzięki tej technice odsetek przeżywalności komórek jajowych jest bardzo wysoki i sięga nawet 95%. Szczególnie zalecana jest pacjentkom, które ze względu na specyfikę choroby i przyjętego protokołu leczenia nie mogą być poddane stymulacji hormonalnej. Witryfikacja daje szansę na posiadanie własnego potomstwa po wygranej walce z chorobą nawet wiele lat po ich zamrożeniu.

Zamrażanie zarodków

Procedura polega na pobraniu przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego komórek jajowych, zapłodnieniu in vitro nasieniem partnera oraz ostatecznie na zamrożeniu powstałych zarodków czasu do późniejszego transferu (po zakończeniu leczenia). Procedura zwykle wymaga stymulacji hormonalnej, co powoduje pewne ograniczenia w jej stosowaniu, szczególnie przy nowotworach hormono-zależnych.

Zamrażanie tkanki jajnikowej

Polega na laparoskopowym pobraniu małego fragmentu jajnika i jego zamrożeniu. Po zakończeniu leczenia onkologicznego rozmrożone skrawki jajnika wszczepia się w miejsce wycięcia, w błonę wyścielającą jamę brzuszną. Metoda wiąże się z maksymalnie dwudniową hospitalizacją w celu przeprowadzenia laparoskopii. Jest uważana za bezpieczną i skuteczną, czego dowodem jest kilkanaścioro dzieci na świecie urodzonych dzięki tej procedurze.

Zobacz też: Jak leczenie onkologiczne wpływa na płodność?

Operacje oszczędzające

W celu zachowania płodności często zalecane jest ograniczenie radykalności zabiegu usunięcia nowotworu. Dotyczy to szczególnie nowotworów jajnika czy szyjki macicy, ale limitowane do wczesnego stadium zaawansowania choroby. Po takim zabiegu wymagane jest szczególnie wzmożone monitorowanie pacjentek.

Supresja czynności jajników

Jest to farmakologiczne zahamowanie czynności jajników. Wprowadzenie jajnika w stan „uśpienia” ma na celu zmniejszenie toksyczności prowadzonej terapii onkologicznej.

Repozycja jajników

Chirurgiczne przesunięcie jajników względem pól naświetlania celem ograniczenia ekspozycji na promieniowanie.

Osłona jajników przed naświetlaniem

Stosowana w przypadku radioterapii celem zmniejszenia ekspozycji jajników na promieniowanie.

Zobacz też: Jak zajść w ciążę po leczeniu onkologicznym?

Źródło: materiały prasowe InviMed/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!