Jak zajść w ciążę po leczeniu onkologicznym?

Pragnienie zajścia w ciążę/fot. Fotolia fot. Fotolia
Istnieje wiele dróg do macierzyństwa po przebytej chorobie nowotworowej – dużo zależy od tego, czy kobieta jest płodna czy niepłodna po zakończeniu leczenia onkologicznego. O czym należy pamiętać, gdy chcemy zajść w ciążę po wyleczeniu choroby?
/ 08.10.2012 11:57
Pragnienie zajścia w ciążę/fot. Fotolia fot. Fotolia

Jak zajść w ciążę?

Jest wiele sposobów, aby po wygranej walce z chorobą stać się szczęśliwą mamą. Po przebytej terapii lekarz prowadzący powinien ocenić funkcjonowanie Twojego układu rozrodczego (aktywność hormonalną, stan jajników i dróg rodnych) i na tej podstawie przedyskutować możliwe scenariusze postępowania.

Normalna płodność:

  • naturalne koncepcja/poczęcie.

Tymczasowy powrót płodności z następującą po niej przedwczesną menopauzą:

  • naturalna koncepcja;
  • wspomagane metody rozrodu (np. zapłodnienie in vitro);
  • zachowanie płodności (witryfikacja oocytów, mrożenie zarodków lub tkanki jajnikowej) przed wystąpieniem menopauzy;
  • adopcja.

Ograniczona płodność, kiedy zajście w ciążę jest trudne, ale możliwe:

  • naturalna koncepcja/poczęcie;
  • wspomagane metody rozrodu (np. zapłodnienie in vitro);
  • zachowanie płodności (witryfikacja oocytów, mrożenie zarodków lub tkanki jajnikowej) przed wystąpieniem menopauzy;
  • adopcja.

Całkowita i trwała niepłodność:

  • zachowanie płodności (witryfikacja oocytów, mrożenie zarodków lub tkanki jajnikowej) poprzez zabezpieczenie potencjału rozrodczego przed rozpoczęciem leczenia;
  • adopcja.

Zobacz też: Jak leczenie onkologiczne wpływa na płodność?

Kilka ważnych informacji, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję o macierzyństwie po zakończonym leczeniu onkologicznym:

  1. Nie wszystkie typy nowotworów i leczenia onkologicznego będą miały negatywny wpływ na szansę posiadania dzieci po zakończeniu terapii. Koniecznie porozmawiaj z lekarzem prowadzącym o potencjalnym ryzyku w przypadku Twojej choroby.
  2. Nawet jeśli po leczeniu powrócą regularne miesiączki, musisz pamiętać, że uszkodzenia jajnika w wyniku leczenia onkologicznego mogą prowadzić do wcześniejszej, niż mogłabyś się tego spodziewać, menopauzy (o 5, 10, a nawet 20 lat).
  3. Jeśli zdecydujesz się na zachowanie płodności przed podjęciem leczenia onkologicznego, Twoje oocyty, zarodki czy tkanki jajnikowe mogą być zamrożone na wiele lat i czekać na moment, w którym będziesz pragnęła rozpocząć starania o dziecko po całkowitym wyleczeniu choroby.
  4. Powrót miesiączkowania po wyleczeniu nie zawsze oznacza, że jesteś płodna. Brak miesiączki nie znaczy, że nie możesz mieć dzieci. Jeśli chcesz mieć gwarancję, że nie zajdziesz w ciążę, powinnaś stosować antykoncepcję.
  5. Najnowsze badania kliniczne i doniesienia naukowe potwierdzają, że ciąża po przebytej chorobie nowotworowej nie podnosi ryzyka wznowienia choroby, nawet w przypadku raka piersi.
  6. Niektóre rodzaje terapii onkologicznej mogą negatywnie wpływać na wydolność Twojego układu oddechowego czy krążenia, co może komplikować ciążę. Zapytaj lekarza o ewentualne ryzyko.
  7. Może się zdarzyć, że Twój lekarz prowadzący będzie sugerował, aby wstrzymać się ze staraniem o dziecko przez okres od pół roku do 5 lat po zakończeniu leczenia.

Zobacz też: Jak zachować płodność po leczeniu onkologicznym?

Źródło: materiały prasowe InviMed/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA