Jaką rolę w leczeniu chorego na raka odgrywa prawidłowa dieta?

Z jakich składników powinna się składać dieta chorego na nowotwór? W jaki sposób można dożywiać pacjenta z zaburzeniami odżywiania? Czym grozi niedożywienie pacjenta?
/ 11.03.2013 15:54

Choroba nowotworowa wywołuje długotrwały stan zapalny, który ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. – Nowotwór, przez swój metabolizm, doprowadza do osłabienia i wyniszczenia organizmu. Choroba jest wypadkową agresji nowotworu i odporności organizmu pacjenta – tłumaczy prof. dr hab. Janusz Jaśkiewicz, szef Kliniki Onkologicznej w Gdańsku. Dlatego w procesie leczenia, tak ważne jest prawidłowe odżywianie.

Jednak większość chorych na nowotwory cierpi na zaburzenia odżywiania (w postaci braku łaknienia, wymiotów, biegunki, wzdęć, trudności z przyjmowaniem pokarmu itp.). Mogą one wynikać z umiejscowienia nowotworu (obecność guza w przełyku lub krtani znacznie utrudnia spożywanie posiłków) lub być konsekwencją samego leczenia. Chorzy poddani chemioterapii cierpią również na zaburzenia smaku, brak apetytu czy niechęć do jedzenia. Także pozostałe terapie nowotworowe: interwencja chirurgiczna, radioterapia, immunoterapia, leczenie hormonalne, mogą przyczynić się do wielu dolegliwości zaburzających łaknienie, których nigdy nie wolno lekceważyć.

Jak ważne jest prawidłowe odżywianie w chorobie nowotworowej?

U pacjentów z nowotworami, którzy mają zapewnione prawidłowe odżywianie, zmniejsza się ryzyko powikłań pooperacyjnych, szybciej i efektywniej przebiega proces gojenia się ran po zabiegach, obniża się zagrożenie wystąpienia komplikacji metabolicznych, a przez to – skraca sam pobyt w szpitalu. Poprawia się także samopoczucie pacjenta, co korzystnie wpływa na efekty leczenia.

Dieta w chorobie nowotworowej powinna się opierać na zwiększonej zawartości białka i regularnego, kontrolowanego dostarczania pozostałych składników odżywczych. – Interwencja żywieniowa musi być bezwarunkową i bardzo ważną częścią każdego leczenia nowotworowego – przekonuje dr hab. n. med. Stanisław Kłęk, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu. I dodaje: – Żywienie jest integralną częścią terapii nowotworowej, niezależnie od tego, czy jest to interwencja chirurgiczna, chemio- czy radioterapia. W każdym przypadku wpływa ono na poprawę wyników.

Kluczową rolę w każdym procesie leczenia odgrywa tzw. żywienie medyczne. – U pacjentów z chorobą nowotworową można je przeprowadzić w różnorodny sposób: poczynając od modyfikacji jadłospisu i wzbogacenia go w prawidłowe składniki, poprzez zastosowanie doustnych preparatów odżywczych, które wzbogacają lub zastępują standardową dietę – podkreśla dr Kłęk.

Przeczytaj również: Dieta dla chorego na nowotwór – wywiad z dietetykiem

Wsparcie bliskich chorego

Niedożywienie sprzyja szkodliwym reakcjom biochemicznym i przyczynia się do znacznego pogorszenia się zdrowia. W wielu przypadkach w leczeniu nowotworów bardzo ważną rolę odgrywają bliscy chorego, którzy jako pierwsi mogą dostrzec sygnały zaburzeń odżywiania (np. utratę wagi). Ważne jest stałe kontrolowanie masy ciała i dbałość o dostarczanie odpowiednio wartościowych składników diety.

– Wiele razy udowadniano, że wyniki radioterapii, nawet zaawansowanych schorzeń nowotworowych, będę lepsze, jeśli pacjent otrzyma wsparcie żywieniowe zarówno przed, w trakcie, jak i po zakończeniu terapii. Prawidłowe zastosowanie żywienia, które należy wprowadzić już od pierwszego momentu utraty apetytu, poprawia jakość życia pacjenta, zmniejsza ilość powikłań oraz prowadzi do większej skuteczności leczenia przeciwnowotworowegotwierdzi dr Stanisław Klęk.

Jak odżywiać pacjenta chorego na nowotwór?

Z powodu niedożywienia pobyt pacjenta w szpitalu może wydłużyć się średnio o 6 dni, a ryzyko powikłań zwiększa się do 30%. W Polsce – jak wynika ze statystyk – tylko 10% chorych otrzymuje prawidłowe wsparcie dietetyczne.

Ponad 50% pacjentów cierpi na zaburzenia odżywiania, prowadzące w szybkim czasie do groźnego dla zdrowia niedożywienia. Już w momencie diagnozy każdy pacjent powinien być skierowany do wyspecjalizowanego dietetyka lub lekarza, który zajmuje się żywieniem klinicznym. Na każdym etapie leczenia konsultacje żywieniowe pełnią bardzo ważną rolę, nawet w paliatywym okresie życia.

Istnieją dwa sposoby odżywiania pacjenta: drogą dojelitową przez przewód pokarmowy oraz dożylnie. Pierwszy sposób można stosować zarówno poprzez podawanie preparatów odżywczych drogą doustną, jak i przy użyciu sondy, bezpośrednio do żołądka. Dużą rolę odgrywają tu specjalne preparaty odżywcze, tzw. nutridrinki, które zawierają odpowiednio skomponowaną ilość białek, tłuszczów, węglowodanów oraz niezbędnych witamin, minerałów, a nawet pierwiastków śladowych, które skutecznie zapobiegają niedożywieniu organizmu. Przy zaburzeniach odżywiania, braku łaknienia i niechęci do przyjmowania posiłków, preparaty te dostarczają choremu wysokich wartości odżywczych, nawet przy przyjmowaniu niewielkich ich ilości.

Zadbanie o prawidłową dietę to jedna z najważniejszych form pomocy, jakiej możemy udzielić naszym najbliższym. Ważne jednak, by dieta była skonsultowana z lekarzem – dietetykiem, a nie oparta na „magicznych dietach” oferowanych w internecie.

Polecamy: Umiar zabija, czyli o diecie wegetariańskiej dla chorych z nowotworem

Źródło: materiały prasowe akcji „Rak to się leczy!”/ Fama PR/ mk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA