Objawy białaczki, czyli na co uważać?
Białaczka, zwana leukemią, to choroba nowotworowa krwi polegająca na tym, że w szpiku kostnym dochodzi do namnażania zmienionych nowotworowo krwinek. Te nieprawidłowe krwinki zaczynają z czasem wypierać zdrowe, a krążąc po organizmie atakują różne organy, np. śledzionę, nerki, wątrobę czy węzły chłonne. Białaczkę dzielimy na dwa zasadnicze typy: ostrą i przewlekłą.
Rozpoznanie białaczki nie zawsze jest łatwe. Jej symptomy bywają niespecyficzne i można pomylić je z innymi chorobami. Istnieją jednak pewne objawy, które (szczególnie jeśli występują razem), mogą sugerować nowotwór krwi.
Zobacz też: Jak powstaje białaczka?
Trzeba przy tym zaznaczyć, że objawy białaczki są często przez chorych ignorowane, a nawet niezauważane, a sama białaczka bywa diagnozowana przez przypadek, podczas rutynowego badania krwi.
Nieleczona białaczka prowadzi do śmierci. Leczenie dobiera się w zależności od postaci białaczki i składa się z kilku etapów, których celem jest remisja choroby.
Zobacz też: Taktyka leczenia w ostrych białaczkach
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!