Białaczka – vademecum

Choroba Kawasaki fot. Shutterstock
Białaczka jest groźną chorobą krwi, powszechnie budzącą lęk. Jej nazwa ma związek z kolorem krwi chorych w zaawansowanym stadium choroby. Dla większości diagnoza choroby brzmi jak wyrok, a właściwe i wcześnie rozpoczęte leczenie w wielu przypadkach kończy się sukcesem.
/ 30.09.2011 11:29
Choroba Kawasaki fot. Shutterstock

Czym jest białaczka?

Białaczka zaliczana jest do chorób nowotworowych atakujących układ krwiotwórczy. Cechą charakterystyczną jest powstanie zaburzeń w wytwarzaniu leukocytów we krwi, szpiku kostnym, śledzionie i węzłach chłonnych. Choroba częściej występuje u mężczyzn, niż u kobiet. Na białaczkę może zachorować każdy. Ostra białaczka limfoblastyczna częściej dotyka dzieci i młodzież, natomiast  przewlekła białaczka limfocytowa przeważnie występuje u osób w podeszłym wieku.

Przeczytaj: Jak powstaje białaczka?

Przyczyny choroby

Niestety do dzisiaj nie poznano bezpośredniej przyczyny powstawania tego nowotworu. Prawdopodobnie swój udział w rozwoju białaczki ma narażenie na promieniowanie jonizujące, kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi oraz szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Przyczyną mogą być również wrodzone mutacje genetyczne.

Polecamy: Białaczka niejedno imię ma

Diagnostyka białaczki

Rozpoznanie choroby opiera się przede wszystkim na badaniu szpiku kostnego oraz krwi. Wczesne wykrycie białaczki przewlekłej może znacznie przedłużyć życie chorego. Znacznie gorzej rokują pacjenci, u których chorobę zdiagnozowano w zaawansowanym stadium choroby. Taki stan może skrócić życie nawet o kilka lat.

Przeczytaj: Jak rozpoznaje się białaczkę?

Jakie występują objawy?

Wczesna faza choroby zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Następnie stwierdza się niedokrwistość, przedłużone krzepnięcie krwi, bladość, ospałość, utratę apetytu, krwawienia z nosa i dziąseł. Chorzy często skarżą się na bóle kości i stawów, zawroty głowy oraz częste powstawanie zakażeń. Szczegółowe informacje na temat objawów choroby dostępne są w artykule:

Białaczka - objawy, których nie należy lekceważyć

Leczenie białaczki

Proces leczenia białaczki jest bardzo skomplikowany. Zależy od stopnia zaawansowania i rodzaju choroby oraz stanu pacjenta. Choroba wymaga kilku, a nawet kilkunastotygodniowego leżenia w szpitalu w zależności od tego jak chory reaguje na leczenie. Istotnym kryterium wyboru sposobu terapii jest postać choroby. Ostra białaczka wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Polecamy: Jak przebiega leczenie w ostrej białaczce limfatycznej ALL?

Leczenie postaci przewlekłej nie koniecznie musi być podjęte od razu po postawieniu diagnozy.

Przeczytaj: Jak wygląda leczenie w przewlekłej białaczce limfatycznej CLL?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA