fot. Fotolia
Jak rozpoznać nawrót czerniaka w miejscu wycięcia zmiany?
Czerniak jest najbardziej złośliwym spośród nowotworów skóry. Nie dość, że może dawać przerzuty, to wiąże się także z ryzykiem tzw. nawrotu.
Nawrót czerniaka może nastąpić w miejscu wycięcia zmiany.
Najczęstszym objawem nawrotu czerniaka jest pojawienie się ciemnego koloru i/lub zgrubienia w miejscu blizny po zabiegu.
Często trudno jest pacjentowi ocenić, czy zgrubienie blizny jest nawrotem schorzenia, czy wynika ze zwiększenia tkanki włóknistej (objaw fizjologiczny). Dlatego też wszystkie niepokojące objawy występujące w obrębie blizny po czerniaku warto skonsultować z dermatologiem.
Od czego zależy ryzyko nawrotu czerniaka w miejscu jego wycięcia?
Ryzyko nawrotu czerniaka w miejscu jego pierwotnego usunięcia jest istotnie związane z dwoma czynnikami:
- grubością nowotworu pierwotnego (ocenianą przez patomorfologa pod mikroskopem),
- obecnością owrzodzenia w zakresie pierwotnego nowotworu.
Nawrót czerniaka nie zawsze wiąże się z gorszym rokowaniem. Kolejny nowotwór, gdy zostanie wykryty na wczesnym etapie, może zostać usunięty chirurgicznie. Czasami jednak wznowa czerniaka w miejscu pierwotnego zabiegu może wskazywać na obecność przerzutów. Wówczas rokowanie jest złe.
Stanowczo więc należy podkreślić konieczność regularnych badan dermatologicznych u chorych, których w przeszłości leczono z powodu czerniaka. Dermatolodzy wykorzystują do tego celu dermatoskop. W niektórych przypadkach istnieje konieczność wykonania tzw. badania videodermatoskopowego, które umożliwia archiwizację obrazu znamion w komputerze i porównanie ich za jakiś czas.
Zobacz też: Czerniak – jakie są szanse na wyleczenie tego nowotworu?
Czerniak – jak duże jest ryzyko nawrotu?
Szacuje się, że wznowa po usunięciu czerniaka dotyka ok. 3% chorych w ciągu 5 lat od zabiegu i nawet 4% pacjentów w ciągu 10 lat od usunięcia nowotworu. Z tego powodu konieczne jest, aby pacjent po usunięciu czerniaka złośliwego pozostawał pod stałą i regularną kontrolą dermatologiczną.
Warto też podkreślić, że podczas wizyt kontrolnych badamy nie tylko miejsce po usunięciu czerniaka, ale całą skórę. Chory z czerniakiem w wywiadzie ma bowiem zwiększone ryzyko rozwoju drugiego czerniaka w innym miejscu ciała.
Zobacz też: Nowa era w leczeniu zaawansowanego czerniaka
Autor: Maciej Pastuszczak, dermatolog z Centrum Medycznego Scanmed Multimedis.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!