Kiedy możliwa rekonstrukcja piersi?

Rekonstrukcja piersi przeznaczona jest dla kobiet, które wcześniej musiały poddać się zabiegowi mastektomii lub lumpektomii. Wykonuje się ją z użyciem implantu lub własnej skóry pacjentki. Rekonstrukcja pozwala na otworzenie kształtu i wielkości usuniętej piersi.
/ 13.07.2010 18:48

Kiedy można przeprowadzić rekonstrukcję piersi?

Termin przeprowadzenie rekonstrukcji zależy od wielu czynników i jest indywidualny dla każdej pacjentki. Jeśli planowana jest u ciebie operacja, a już myślisz o wykonaniu rekonstrukcji, poinformuj o tym swojego lekarza. U niektórych pacjentek bowiem rekonstrukcję można przeprowadzić podczas zabiegu usunięcia guza. Najczęściej jednak odtworzenie piersi wykonuje się co najmniej po roku od operacji. Jeżeli zastosowana była u ciebie radioterapia, po jej zakończeniu trzeba będzie odczekać jeszcze kilka miesięcy aż do całkowitego zagojenia się skóry.

Zobacz też: Jakim badaniem można potwierdzić diagnozę raka piersi?

Sposoby rekonstrukcji piersi:

  • Rekonstrukcja z użyciem implantu
  • Rekonstrukcja z użyciem płata skóry pacjentki

Rekonstrukcja z użyciem implantu

  • Rekonstrukcja z użyciem implantu podskórnego – podczas tego typu zabiegu implant wszczepiany jest tuż pod skórę. Tę rekonstrukcję przeprowadza się tylko u pacjentek, u których po operacji pozostawiono skórę i brodawkę. Metoda nadaje się jedynie dla kobiet z małym biustem. Cięcia wykonuje się po bokach lub tuż pod piersią.
  • Rekonstrukcja z umieszczeniem implantu pod mięśniem – w tej metodzie umieszcza się implant pod mięśniem piersiowym większym – dużym mięśniem pokrywającym klatkę piersiową. Tę metodę można zastosować jedynie u kobiet o małym biuście i tych, które nie przeszły radykalnej mastektomii (podczas tej operacji mięsień piersiowy większy jest usuwany) i które nie były poddane radioterapii (mięsień po radioterapii nie rozciągnie się na tyle, żeby umieścić pod nim implant). Cięcia wykonuje się ukośnie lub w poprzek piersi, tak aby blizny pokrywały się z bliznami po mastektomii.
  • Rekonstrukcja z użyciem ekspandera – ta metoda rekonstrukcji wymaga poddania się dwóm operacjom. Podczas pierwszego zabiegu pod mięsień wszczepiany jest tzw. ekspander. Zawiera on specjalny zbiorniczek, który przez okres kilku miesięcy musi być co tydzień napełniany solą fizjologiczną. Powoduje to, że skóra i mięsień rozciągają się do pożądanej wielkości. Następnie, podczas drugiego zabiegu, ekspander jest usuwany, a w jego miejsce wszczepia się implant. Ten sposób rekonstrukcji piersi nie nadaje się dla pacjentek poddawanych radioterapii, gdyż po naświetlaniach skóra staje się mniej rozciągliwa.

Rekonstrukcja z użyciem płata skóry pacjentki

Zobacz też: Jakie objawy są typowe dla raka piersi?

  • Rekonstrukcja z użyciem wolnego płata – w tej metodzie przeszczepia się płat mięśniowo – skórny z podbrzusza, brzucha lub pośladka. Z płata odcinany jest cały system ukrwienia, po czym nowy jest tworzony w miejscu piersi. W operacji tej uczestniczy mikrochirurg.
  • Rekonstrukcja z użyciem płatów wyspowych – w tym rodzaju rekonstrukcji w miejsce piersi przeszczepia się skórę, mięsień i tkankę tłuszczową z brzucha lub pleców. System ukrwienia płata jest zachowany, gdyż nie odcina się naczyń krwionośnych, a płat jest przenoszony tunelem podskórnym na klatkę piersiową. Ta metoda nadaje się także dla kobiet o dużym biuście.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA