rak piersi objawy fot. Adobe Stock

Rozpoznaj raka piersi – 7 objawów złośliwego nowotworu piersi

Rak piersi ma wiele objawów. Część z nich wcale nie musi być groźna, a może świadczyć na przykład o zaburzeniach hormonalnych. Najczęstszym objawem raka jest guz w piersi. Niepokojących sygnałów jest jednak więcej.
/ 09.10.2020 10:00
rak piersi objawy fot. Adobe Stock

Rak piersi na początkowym etapie rozwoju przebiega bezobjawowo. Na pierwsze objawy kobieta trafia często przypadkowo, np. wyczuwając twardy guzek w piersi podczas samobadania.

Mimo że jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet (ok. 20% zachorowań na nowotwory złośliwe), przyczyny rozwoju raka piersi nie są znane. Znane są za to czynniki zwiększające ryzyko jego rozwoju. Należą do nich m.in.: rak piersi w rodzinie, mutacja w genie BRCA, czynniki hormonalne (ryzyko wzrasta, gdy kobieta dostała pierwszej miesiączki przed 12. r. ż. i przebyła menopauzę po 55. r. ż), długotrwała hormonalna terapia zastępcza, promieniowanie jonizujące, regularne picie alkoholu, dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, a także uraz (jest to nieudowodniony czynnik ryzyka, jednak niektóre kobiety zauważają zbieżność wykrycia raka z wcześniejszym urazem).

Do 7 najważniejszych objawów raka piersi należą:

  1. guz w piersi,
  2. zmiany w obrębie brodawki (wciągnięcie brodawki, owrzodzenie brodawki),
  3. wyciek z brodawki,
  4. zmiany skórne piersi (wciągnięcie skóry, objaw skórki pomarańczy, owrzodzenie, guzki satelitarne),
  5. powiększenie węzłów chłonnych,
  6. ból,
  7. objawy zapalenia (obrzęk, zaczerwienienie, cieplejsza skóra, ból).

Guzek w piersi

Guz to najczęstszy objaw raka piersi. Występuje w 65-75% przypadków. Jest to na ogół zmiana twarda, niebolesna, wyraźnie ograniczona, często wyczuwalna dotykiem. Może mieć nierówne brzegi. Bardzo rzadko guzkowi w piersi towarzyszą objawy takie jak pociąganie, szczypanie czy inne dolegliwości. Dlatego ważne jest, aby każdą niepokojącą zmianę znalezioną w piersi, skonsultować z lekarzem.

W przypadku wyczucia guzków lub zgrubień w piersi, ważna jest ich obserwacja przez cały cykl miesięczny. Zgrubienia, które rosną przed miesiączką i maleją lub całkowicie zanikają po menstruacji, są prawdopodobnie niegroźną zmianą fizjologiczną. U większości kobiet piersi nabrzmiewają na kilka dni przed okresem, co związane jest ze zmianami hormonalnymi i zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS, ang. premenstrual syndrome).

Powodem do niepokoju są natomiast wszystkie guzki zgrubienia, które pojawiły się nagle i nie zmieniają wielkości podczas cyklu. Wszystkie takie zmiany należy zgłosić lekarzowi, gdyż mogą one świadczyć o rozwoju nowotworu.

Zmiany w obrębie brodawki

Ważnym objawem raka piersi są wszelkie zmiany dotyczące brodawki. O tym, że w piersi rozwija się guz złośliwy, świadczą często wciągnięcie brodawki do środka lub owrzodzenia tego fragmentu piersi. Owrzodzenie może przebiegać jako nadżerka lub wyprysk na brzegu brodawki (to typowy objaw raka Pageta). Wystąpienie zmian w wyglądzie brodawki należy skonsultować z lekarzem. 

U niektórych pacjentek wciągnięcie brodawki pojawia się w okresie dojrzewania i nie jest powodem do niepokoju, niemniej jednak zawsze warto zasięgnąć porady lekarskiej. Szczególnie niebezpieczne są wklęśnięcia pojawiające się nagle po 40. roku życia.

Wyciek z brodawki

Wyciek z brodawki, może, ale nie musi być objawem raka piersi. Jeśli wydzielina ma wygląd biało-żółtego płynu, prawdopodobnie winna jest hiperprolaktynemia, czyli nadmiar hormonu prolaktyny. Nie jest groźnie schorzenie i zwykle ustępuje po przyjmowaniu przepisanych przez ginekologa leków.

Zdarza się jednak również, że wyciek z brodawki jest podbarwiony krwią. W taki wypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza, może być to bowiem objaw raka piersi. Równie niepokojąca jest wydzielina koloru brązowego lub zielonego – najczęściej świadczy ona o niegroźnej torbieli, może jednak również być spowodowana chorobą nowotworową.

Zmiany skórne 

Oprócz zmian wyczuwalnych w samobadaniu, objawem choroby nowotworowej mogą być też zmiany w wyglądzie piersi. Niepokojącym objawem są zmiany wielkości. Jeśli powiększyły się obie piersi, najprawdopodobniej jest to wynikiem zmian hormonalnych lub przybrania na wadze i nie ma powodu do zmartwień. Niepokojące jest natomiast powiększenie się tylko jednej piersi.

Należy również obserwować wszystkie zmiany kształtu piersi. Jeśli widać wystające guzki lub, wręcz przeciwnie, wgłębienia, potrzebny jest pilny kontakt z lekarzem.

Innymi objawami mogącymi świadczyć o chorobie nowotworowej są marszczenia skóry i przebarwienia pojawiające się na piersi. 

Naciek skóry i owrzodzenia świadczą o zaawansowanym stadium rozwoju raka piersi. Jednym z objawów skórnych jest także wystąpienie tzw. skórki pomarańczy (w zapalnym raku piersi).

O późnym etapie raka piersi lub nawrocie choroby świadczą guzki satelitarne - są to niewielkie zgrubienia skórne rozwijające się w bliskiej odległości od pierwotnego ogniska nowotworowego. 

Powiększenie węzłów chłonnych

Powiększenie węzłów chłonnych jest charakterystycznym objawem raka piersi i zdarza się, że pierwszym symptomem, z jakim pacjentki zgłaszają się do lekarza. 

Ból

Ból niestety nie jest objawem wczesnego raka piersi, a dopiero zaawansowanego nowotworu. Pojawia się późno. Gdyby ból pojawiał się na początku, skłaniałby wiele kobiet do wcześniejszej wizyty u lekarza i zapewne wpłynąłby znacząco na wczesne wykrywanie raka piersi i lepsze rokowania. 

Objawy zapalenia

Objawy raka piersi, które świadczą o stanie zapalnym (obrzęk, zaczerwienienie, cieplejsza skóra i ból) nie rokują zbyt dobrze. Wskazują na tzw. zapalny typ raka piersi, który jest wyjątkowo agresywny. Ten rodzaj nowotworu występuje jednak dość rzadko.

Podstawowymi badaniami diagnostycznymi w kierunku raka piersi są mammografia i USG piersi - te dwa badania traktuje się uzupełniająco. W przypadku niepokojących wyników mammografii lub USG lekarz może zlecić biopsję cienkoigłową lub wycięcie guzka w piersi, a następnie badanie histopatologiczne.

Źródła: Vincenzo De Giorgi i inni, Skórne objawy raka piersi, Dermatologia po Dyplomie 2011;2(4):53-62,
R. Kordek (red.), Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, Via Medica, Gdańsk 2013.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 13.07.2010.

Więcej o raku piersi:
Rak piersi – jak sprawdzić, czy nam grozi?
Rodzaje raka piersi – jak się je rozpoznaje i leczy? [wywiad]
Zaawansowany rak piersi – leczenie, refundacja, rokowania
Rak piersi HER2-dodatni – przebieg choroby

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!