Krótkie podsumowanie nt. chłoniaka

Chłoniaki to nowotwory układu limfatycznego. Najczęściej pojawiają się u osób po 55. roku życia, ale zdarzają się również u dwudziestolatków. Sprawdź, jak się objawiają chłoniaki oraz jak się je leczy?
/ 12.06.2013 12:39

Czym są chłoniaki?

To nowotwory układu chłonnego (limfatycznego). Istnieje około 70 rodzajów chłoniaków. Dzieli się je na dwie główne grupy: chłoniaki ziarnicze i nieziarnicze (nowotwory złośliwe wywodzące się z limfocytów T lub B, zlokalizowane w tkance chłonnej; przyczyny ich powstawania ciągle nie są znane).

Chłoniaki wywodzą się z nieprawidłowych, mnożących się bez kontroli organizmu limfocytów – komórek układu limfatycznego (chłonnego). Często już w początkowym okresie choroby, komórki chłoniaka obecne są we krwi i/lub szpiku, skąd poprzez naczynia krwionośne mogą przedostać się praktycznie do każdego miejsca w organizmie.

Niektóre rozwijają się latami w sposób niezauważalny i rozpoznawane są przypadkowo. Inne, w krótkim czasie (kilku miesięcy, a nawet tygodni) powodują powstawanie zmian w węzłach chłonnych lub nacieków nowotworowych w narządach wewnętrznych i zmuszają pacjenta do szukania pomocy u lekarza.

Kto choruje na chłoniaki?

Według ostatnich danych epidemiologicznych Krajowego Rejestru Nowotworów ryzyko zachorowania na chłoniaka wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy najczęściej osób po 55. roku życia (około 65% wszystkich chorych na chłoniaki). Jednak niektóre podtypy dotykają również ludzi młodych, 20-30-letnich.

Warto wiedzieć: Jak rozpoznać i zdiagnozować chłoniaki?

Czy objawy chłoniaków można pomylić z inną chorobą?

Symptomy towarzyszące chłoniakom często przypominają objawy zwykłego przeziębienia i są lekceważone, a choroba jest zazwyczaj wykrywana dopiero w stadium zaawansowanym.

Najczęściej występujące objawy chłoniaków to:

  • powiększone węzły chłonne,
  • osłabienie,
  • znaczna utrata masy ciała,
  • nieuzasadnione zmęczenie,
  • podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny,
  • obfite nocne poty,
  • długo utrzymujący się kaszel lub duszność,
  • uporczywe swędzenie skóry.

Wszystkie niepokojące objawy, które utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie, należy konsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

Chłoniak może zostać rozpoznany tylko przez lekarza specjalistę. Szczególną uwagę warto zwrócić na objawy, takie jak: duszność, nadmierne pocenie się czy uporczywe swędzenie, które latem łatwo można zlekceważyć.

Czy można wyleczyć chłoniaka?

Ze względu na dużą różnorodność chłoniaków istnieje wiele schematów ich leczenia. Przebieg leczenia i rokowanie zależy m.in. od rodzaju i stopnia zaawansowania chłoniaka. Celem leczenia jest zazwyczaj całkowite cofnięcie (całkowita remisja) choroby, wydłużenie czasu życia pacjenta bez jej nawrotu oraz poprawa jakości życia.

W leczeniu chłoniaków i przewlekłej białaczki limfocytowej wykorzystuje się:

  • radioterapię,
  • chemioterapię,
  • immunoterapię,
  • zabiegi chirurgiczne,
  • przeszczepy szpiku,
  • terapie celowane.

Według Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów, pozytywnym zjawiskiem jest wzrost wskaźnika przeżyć wśród pacjentów diagnozowanych w latach 2003-2005 w porównaniu do lat 2000-2003. Zjawisko to jest szczególnie wyraźne m.in. wśród chorych na białaczki (6 do 7 punktów procentowych) i chłoniaki (5 punktów procentowych).

Polecamy: O czym świadczą powiększone węzły chłonne?

Źródło: Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki "Przebiśnieg"/ mk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA