Lek na raka płuc - zaskakujące odkrycie Polaków

Naukowiec fot. Adobe Stock
To odkrycie na zawsze może zmienić sposób leczenia raka płuc. Nie uwierzycie, na jaki pomysł wpadli polscy naukowcy! Jak się okazuje lek na nowotwór płuc prawdopodobnie mieliśmy cały czas w zasięgu wzroku!
Agata Bernaciak / 20.03.2018 12:49
Naukowiec fot. Adobe Stock

Na raka płuc w ciągu roku zapadają tysiące osób w naszym kraju. Najczęstszą przyczyną choroby jest palenie papierosów oraz obciążenie genetyczne - ale nie tylko. Również wszechobecne zanieczyszczenie powietrza pogarsza kondycję naszych płuc i przyczynia się do pojawienia zmian nowotworowych.

Naukowcy na całym świecie od lat starają się wynaleźć jak najbardziej skuteczną metodę leczenia różnych typów nowotworów. Jak pokazują jednak najnowsze wyniki badań, to właśnie Polakom udało się odkryć innowacyjną metodę pozyskiwania leku na nowotwór płuc, który wykazuje niezwykłą zdolność niszczenia chorych komórek! Metoda ta polega na... rażeniu prądem dżdżownic.

Jakie są pierwsze wyniki eksperymentu?

Rezultaty prac są absolutnie zaskakujące! Okazuje się, że w trakcie rażenia prądem (a więc w wyniku pojawienia się stresu u bezkręgowców) dżdżownice uwalniają substancję o żółtym zabarwieniu i ostrym zapachu, która wykazuje zdolność niszczenia komórek nowotworowych, nie uszkadzając przy tym tych zdrowych.

Wynalazek został już opatentowany. I choć póki co płyn był uzyskiwany jedynie w warunkach laboratoryjnych i tam testowany na sztucznie wyhodowanych komórkach nowotworowych, daje nadzieję na wyleczenie wielu osób, które zachorowały na raka płuc.

Autorkami wynalazku są prof. Jolanta Rzymowska z Katedry i Zakładu Biologii z Genetyką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz dr hab. Marta Fiołka z Zakładu Immunobiologii Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.

Co dalej?

Kolejnym etapem sprawdzania tego innowacyjnego leku będą testy na zwierzętach, a potem na ludziach. Pierwsze wyniki pokazują, że leczenie  przynosi naprawdę spektakularne efekty, bowiem ciecz pobrana od dżdżownic zabija nawet 80% komórek nowotworowych.

W niedalekiej przyszłości najprawdopodobniej będzie ona testowana również jako oręż do walki z nowotworem szyjki macicy i jajników. Na koniec warto zaznaczyć, że dżdżownice po około 14 dniach od porażenia wracają do formy.

Polecamy:

„Moja żona zmarła mi na rękach”. Osierociła czwórkę dzieci, bo zaniedbała wykonanie jednego badania

5 ważnych faktów na temat raka płuc

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA