Rak pęcherza moczowego – jakie objawy powinny zaniepokoić?

Na raka pęcherza chorują najczęściej mężczyźni po 50. roku życia. Jakie objawy świadczą o raku pęcherza moczowego? Czy zawsze konieczne jest wycięcie pęcherza?
/ 01.12.2014 10:41

fot. Fotolia

Rak pęcherza moczowego – kto choruje?

Rak pęcherza moczowego – późno wykrywany, źle rokujący i trudny w leczeniu – to choroba, na którą wciąż umiera w Polsce 50% zdiagnozowanych pacjentów. Fundacja Wygrajmy zdrowie wraz z Polskim Towarzystwem Urologicznym przygotowały raport „Rak pęcherza moczowego – nowotwór zapomniany?”, który obrazuje obecną sytuację pacjentów.

Z opublikowanego raportu wynika, że rak pęcherza moczowego jest piątym pod względem częstości rozpoznawania nowotworem złośliwym u mężczyzn i czternastym u kobiet – dotyka rocznie ponad 6000 osób. Każdego dnia taką diagnozę słyszy 16 Polaków.  Najczęściej chorują mężczyźni, którzy stanowią trzy czwarte wszystkich pacjentów z tym nowotworem.

W większości przypadków pacjenci dowiadują się o chorobie, gdy jest już w stadium zaawansowanym, co wiąże się często z całkowitym usunięciem pęcherza. Drastycznie obniża to jakość życia chorych, a aż 50% z nich umiera.

Zbigniew Pazdyka został prawidłowo zdiagnozowany dopiero po 2 latach.

Przez okres 2 lat chodziłem od jednego specjalisty do drugiego z problemem bólu przy oddawaniu moczu. Zdiagnozowano u mnie na początku zapalenie pęcherza, jednak ból powracał co parę miesięcy. Kolejne badania wykazały, że mam guza złośliwego. Niestety było już za późno, trzeba było usunąć cały pęcherz wspomina.

Świadomość na temat objawów raka pęcherza musi wzrosnąć

Eksperci podkreślają, że każdy mężczyzna z bezbolesnym krwiomoczem powinien być jak najszybciej skierowany przez lekarza rodzinnego na badania w kierunku nowotworu, a nie leczony przeciwzapalnie. Pacjent z kolei nie powinien zwlekać z wizytą u lekarza, nawet jeśli krwiomocz ustępuje. W wielu przypadkach, mimo ustąpienia tego objawu, choroba wciąż się rozwija.

Jedną z przyczyn trudnej sytuacji osób chorych jest to, że o tej chorobie nie mówi się w Polsce wiele. W naszym przekonaniu rak pęcherza moczowego pozostaje nowotworem zapomnianym, a obecna sytuacja chorych wymaga determinacji całego środowiska – organizacji pacjentów, ekspertów, mediów, by zmienić aktualne, zatrważające statystyki – tłumaczy Szymon Chrostowski, Prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie.

Edukacja w zakresie profilaktyki raka pęcherza moczowego obejmuje kilka żelaznych zasad, o których zawsze należy pamiętać: niepalenie tytoniu, unikanie nadwagi i otyłości, kontrolowanie i utrzymywanie prawidłowej wagi, właściwa dieta, aktywność fizyczna. Czynnikiem ryzyka jest także długotrwałe narażenie zawodowe na substancje chemiczne.

Zobacz też: Guz pęcherza moczowego - jakie są skuteczne metody terapii?

Szybka ścieżka onkologiczna dla pacjentów z rakiem pęcherza

Z początkiem 2015 r. w życie wchodzi pakiet onkologiczny, będący szansą także dla pacjentów z rakiem pęcherza moczowego, którzy wejdą w szybką ścieżkę diagnostyczną. Zgodnie z założeniami pakietu onkologicznego czas od momentu zgłoszenia się pacjenta do lekarza pierwszego kontaktu do postawienia diagnozy wyniesie maksymalnie 9 tygodni. Obecnie proces ten trwa od 3 do 6 miesięcy. Po ustaleniu diagnozy w ciągu dwóch tygodni pacjenci powinni zostać poddani leczeniu.

– Głównymi zagrożeniami dla pacjentów z rakiem pęcherza moczowego są: zaniżone wyceny zabiegów diagnostycznych, niskie kontrakty oddziałów urologicznych oraz przeniesienie procedur diagnostycznych do poradni urologicznych niewyposażonych we właściwy sprzęt – powiedział Profesor Marek Sosnowski, Konsultant Krajowy w dziedzinie urologii.

Przykładowo nowoczesna cystoskopia w świetle niebieskim jest dostępna w ramach jednodniowej hospitalizacji, ale brakuje procedury pozwalającej na jednoczesne wycięcie zmian, co znacznie zwiększa szanse pacjentów na opanowanie choroby – dodaje dr hab. Anna Kołodziej z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Polska na tle Europy

Nowotwór pęcherza moczowego pozostaje nowotworem zapomnianym, ponieważ dotyczy w dużej mierze osób starszych, powyżej 50. roku życia.

Poprawa wczesnego wykrywania raka pęcherza sprawiła, że niemal we wszystkich krajach europejskich o 21% spadła w ostatnich latach umieralność na raka pęcherza. Wyjątkiem jest Polska i Rumunia, gdzie jest ona nawet nieco większa niż dawniej – powiedział Profesor Marek Sosnowski.

Zobacz też: Jak rozpoznać raka pęcherza moczowego?

Źródło: materiały prasowe Konkret PR/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA